Hareketli Protezler Nedir?

Hareketli protez, kişi tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir. Eksik dişleri tamamlamak için yapılan bir uygulamadır. Kendi içerisinde çeşitlere ayrılır.

Total Protezler

Ağız içerisinde hiç doğal diş kalmadığı zaman, kemik dokusundan destek alan protezlerdir. Takma diş olarak da adlandırılmaktadır. Akrilikten üretilmiştir. İmplant tedavisinin yapılamadığı özel durumlarda baş vurulan bir yöntemdir. Total protezlerle porselen diş kullanımı doğru ve sağlıklı değildir. Bu protez çeşidinde plastik diş kullanılır. Plastikten yapılmasından dolayı zamanla renk değiştirme sorunu görülebilir.

Parsiyel Protezler

Doğal dişlerin bir kısmının durması ile yapılan, takıp çıkartılabilen protezlerdir. Bu protezler ya akrilikten ya da tek parça dökümden hazırlanır. Bu protez ana dişlere kroşe denen teller ile tutturulur. Bu tel görünümünü estetik bulamayanlar da vardır. Bu hastalara da hassas bağlantılı estetik protez takılır.

İmmediat Protezler

Tüm dişlerin çekilmesi gereken durumlara hasta dişsiz kalmak istemiyorsa dişler çekildikten hemen sonra takılan protez yaptırılır. Alt doku iyileşmeye başladıkça bu protez uyumsuz hale gelir. O aşamadan sonra da hastanın daimi kullanacağı protezler yapılır.

Diş Üstü Protezler

Ağızda bir kaç doğal diş olması yeterlidir. Doktorların özel hazırlıkları takiben yapacağı protezlere denir. Protezin oturtturulduğu dişler protez tutuculuk sağlar.

Diş Hekimleri Neden Hareketli Protez Kullanırlar?

  • Tam dişsizliğin olduğu durumlarda
  • Çenenin arka kısmında köprü yapabilmek için destek dişlerin kalmadığı durumlarda
  • İmplant yapmak için kemik yapısının yeterli olmadığı hastalarda,
  • Diş eksiklerinin köprü veya implant ile tedavi ettirmek istemeyen kişilerde yapılabilmektedir.
Hareketli Protezler
Hareketli Protezler

Hareketli Protez Dişlerin Alternatifi Var mıdır?  

Hareketli protez kullanımı gelişen teknoloji ile birlikte implant uygulamasının yapımı yaygınlaştıkça giderek azalmıştır. Hareketli protez kullanımına alternatif olarak yeteri sayıda implant çalışması yapılabildiği durumlarda sabit protez de geçiş yapılabilir. Örneğin tam damak protez kullanması gereken hastaya gerekli implant çalışması yapılabilirse köprü protez uygulaması yapılabilmektedir.

Hareketli Protezlerin Ömrü Ne Kadardır?  

Hareketli protezler ortalama 5 ila 7 sene arasında bir değiştirilmelidir. Bunun nedeni bu dişlerin ağız yapısına uygun hazırlanmasından kaynaklanır. Zaman içerisinde ağız yapısında değişmeler olacağı için protezin tutuculuğu azalır. Bunun yanı sıra hareketli protezin yapımında kullanılan akrilik  etkileşim yaşar, bozulur ve bakteri barındırma başlar. Hareketli protezler kemik yükseltisi in üzerine yapıldığı için kilo alıp vermek bile protezin ağız ile uyumunu bozar. Ağız ile uyumu bozulmuş protezlerin kullanımı ciddi ağız sağlığı problemleri yaşayabilir.

Hareketli Protezler Ağrı Yapar Mı?  

Hareketli protezler de tam damak protezler desteği çene kemiğinden almaktadır. Parsiyel protezler ise desteğin yarısını çene kemiğinden alırken geri kalan kısmını ağızda kalan dişlerden almaktadır. 

Bu destek nedeni ile özellikle ilk kullanıma başlandığında protezler ağızda vuruklar oluşturur. Bu da ağrıya sebep olur. Bu sorun ile karşılaşıldığında kontrole giderek protezin buruk oluşturan kısmını aşındırmak gerekir.

Çene kemiği ölçüsüne göre hazırlanan hareketli protezler ağız yapısının değişmesi ile çene ile uyumunu kaybeder. Bu da damakta yara oluşumuna ve ciddi vuruklara neden olur. Bu sorun ile karşılaşıldığı durumda Proteze besleme denilen işlem uygulanır. 

Hareketli Protezlerin Temizliği Nasıl Olmalıdır ?  

Hareketli protez kullanan hastalar her yemek sonrası mutlaka protezi çıkarıp sabunlu su ile temizlenmelidir. Ayrıca ağızda mevcut diş varsa onlar da temizlenmelidir. Gece yatmadan da protez temizliği ihmal edilmemelidir. Protez temizliği için eczanelerde satılan ürünlerin kullanımı da fayda sağlayacaktır. Yeteri kadar ve düzenli temizlenmeyen protezler ağızda olan diğer dişlerin çürümesine sebebiyet verir. Tam dişsizlik durumunda ise temizliği yetersiz olan protezler ağızda iyileşmeyen yaralara sebep olur.

Sabit ve Hareketli Protez Arasındaki Fark Nedir?

Eksik dişleri tamamlamak için yapılan köprü, kaplama işlemleri sabit protezlere verilebilecek işlemlerdir. Hareketli protezler ise ağızda kalan diş ve kaybedilen dişlerden kalan bölgedeki diş etinden destek alınarak yapılan protezlerdir.

Genellikle ağızda kalan diş sayısı ve kemik yapısı sabit proteze uygun olmayan kişilere hareketli protez uygulaması yapılır.

Hareketli Protezin Avantajları Nelerdir?

Dişlerde kesme işlemine ihtiyaç duyulmadan yapılan uygulamalardır. Ayrıca implant uygulamalarına nazaran daha uygun maliyetlidir.

dis Protezi
Hareketli Protezler Nedir? 1

Türkiye’de Hareketli Protezler

Hareketli protez kişi tarafından kolaylıkla takılıp çıkarılabilen ve ağızda eksik dişleri tamamlamak amacı ile uygulanan yöntemdir. Kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. İmplant tedavisi için uygun olmayan hastalarda başvurulur. Gelişen teknoloji ve implant uygulamasının yaygınlaşması ile kullanımı azalmıştır. Türkiye’de hareketli protez uygulaması yaptırmak isteyen hastaların bizimle iletişime geçmesi yeterlidir.

Bizimle iletişime geçin.

  • En iyi fiyat garantisi
  • Gizli ödemelerle asla karşılaşmazsınız.
  • Ücretsiz VIP Transferler (Havaalanından – Otele – Kliniğe )
  • Paket fiyatlarına konaklama dahildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir