Gülüş Tasarımı Diş Hekimliği Nedir?

Ağız bakımı denince akla ilk olarak diş ağrısı ve diş kayıpları gibi problemlerin çözümü gelmektedir. Fakat bunların yanı sıra Diş etlerine bağlı rahatsızlıklar da çok önemli bir yere sahiptir. Sosyal hayatımızı etkileyecek sorunlar çürük dişler, diş eti hastalıkları, diş dizilimindeki bozukluklar ve çarpıklıklar, renk bozukluğu ve diş kayıplarıdır. Bu sorunlar özgüven eksikliklerine neden olarak kişiyi gülmekten alıkoyar.

Sağlıklı dişlere sahip olan kişilerde de diş ve diş etinin orantısızlıkları ya da şekil bozuklukları estetik anlamda iyileştirilebilir. Güzel bir gülüş kişiye moral verir ve güç kazanılır.

Teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte artık pek çok yöntem daha kolay hale gelmektedir. Günümüzde artık sadece ağız bakımı değil estetik diş hekimliği kavramı da oldukça fazla yer almaktadır.

Design Ortodonti ile Gülümseme

Gülüş tasarımında dişler, diş eti ve dudak ön planda tutulur. Diş estetiğinde öncelik eksizsiz ve beyaz dişlerdir. Dişler düz olmalı ve temiz gözükmelidir. Estetik gülümse de rol oynayan özellikler şu şekildedir;

 • Dişlerin simetrik olması
 • Orta hatların yüz ile uyumlu olması
 • Dişlerin birbirine göre görünme oranı

Gülümseme anında ön kesici dişlerin tamamı gözükmelidir. Bununla birlikte diş etinin de 2 ila 3 mm görülmesi estetik kabul edilir. Diş etinin daha fazla gözükmesine diş eti gülümsemesi denir ve bu gülümseme estetik kabul edilmez. Diş eti gülümsemesini giderilmesi amacıyla hastaya farklı tedavi yöntemleri sunulur. Bu farklı tedavi yöntemlerinde başvurulacak yönteme karar verilmesi Diş eti gülümsemesinin neden kaynaklandığını bulunması ile alakalıdır. Diş etinin fazla görünmesi kimi zaman ortodontik uygulamalar ile azaltılır kimi zaman da üst dudağa botoks uygulaması yapılarak dudağın gülümserken yukarı kalkma miktarı azaltılabilir. 

Gülümseme sırasında üst dişlerin tamamının görülmemesi kişi yaşlı gösteren durumdur. Bu durumun düzeltilmesi için üst kesici dişlerin boyu ortodontik ya da prototik uygulama yöntemleri ile arttırılır. 

Gülüş Tasarımı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Öncelikle dişlerin beyazlatma işlemi Bu işlem kişiye göre değişiklik gösterir fakat ortalama 40 dakikada belirgin derecede ton açılımı gözlemlenir
 • Dişlerin üzerine porselen laminalar yapıştırılabilir. Bu işlem dişleri hem daha beyaz hem de estetik görünmesini sağlar.
 • Çok fazla tercih edilen diğer tedavi yöntemi zirkonyumdur. Dişlerin estetik görünüm kazanması için önemli bir konumda yer alır.
 • Diğer tedavi yöntemi ortodontik tekniktir. Bu teknikte braketler ile işlem yapılır. Kişideki bozuk diş yapısı bu şekilde ortadan kaldırılır
 • İmplant tedavisi de görüş tasarımına katkıda bulunan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemle eksik dişler giderilir böylece daha estetik bir görünüm elde edilir.
gulus tasarimi

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Gülüş tasarımının yapılma amacı kişiye özel ideal gülüş şeklini kazandırmaktır. Gülüş tasarımı kişiye uygun diş pozisyonu ayarlanarak hayata daha pozitif bakmasını sağlar. Ayrıca gülüş tasarımı sayesinde kişi özgüven kazanır. Ağız ve Diş imzası insanlarla iletişim halindeyken bile çok önemli bir faktördür. Dişlerin renk ve şekil bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet verir. Yapılan araştırmalara göre gülüşüne güvenen kişilerin sosyal hayatları, günlük hayatları diğer bireylere nazaran çok daha mutlu ve başarılı geçmektedir. Gülümsemek özgürce yapılabilmeli. Diş yapısındaki bozukluklar nedeniyle gülerken kendinizi kasmak veya sıkmak istemezsiniz. Herkes güzel bir gülümsemeye sahip olmak ister. Gülüş estetiği çalışmalarında da danışanlarına ayrıcalıklı hizmetler sunar. Önceliğimiz kendine güvenen, özgüveni yüksek ve mutlu kişilerin sayısını yükseltmektir.

Gülüş Tasarımı Kimlere Yapılır?

Görüş tasarıma, gülüş estetiğini sağlamak amacı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Gülüş tasarımının yapıldığı kişiler şu şekildedir;

 • Diş yapısında çarpıklık olanlar
 • Dişlerinde anormal şekilde renklenme ve lekelenme olanlar
 • Dişlerinin boyları düzensiz olanlar
 • Diş yapısı kötü görünenler
 • Eksik dişleri bulunanlar
 • Diş etlerinin görüntüsü sorunlu olanlar
 • Hiçbir diş etleri orantısız olanlar ve buna benzer gülüş estetiğini bozan durumlar.

Türkiye’de Gülüş Tasarımı

Düzensiz dişler bir gün sararmış diş rengi ve diş taşları gibi sorunlardan kurtulmak isteyen kişilerin gülüş tasarımı yaptırması uygun görülür. Aynı zamanda bu sorunlar kişinin günlük yaşamını da olumsuz etkiler. Türkiye’deki modern diş klinikleri ve deneyimi diş hekimleri her türlü gülüş kusurunu düzeltebilir. Aynı zamanda gülüş tasarımı fiyatları yurt dışına kıyasla daha uygundur. Siz de kusursuz bir gülüş tasarımına sahip olmak isterseniz yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmektir. 

Türkiye gülüş tasarımı konusunda oldukça iddialı çalışmalar yapmaktadır. Gülüş tasarımınızı yaptırmak için kendini Türk diş doktorlarına teslim eden birçok kişi gibi siz de uygun fiyata kusursuz gülüşe sahip olabilirsiniz.

Diş Tasarımı Gülüş Değerlendirmeleri Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımındaki amaç kişiye özel ideal gülüşü kazandırmaktadır. İdeal gülüşte dişler, birbirleri ile ve diş eti ile uyumlu olarak dizilmesi gerekir. Güzel bir gülüşün temel elemanları dişler, diş eti ve dudaklardır. Dişlerdeki şekil bozuklukları, diş eti sorunları, dişlerdeki eksiklikler ideal gülüşe engel olur. İdeal gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında fikir sahibi olabilmek için diş hekimi hastayı çok detaylı bir şekilde muayene eder. Gülüş değerlendirmesi sırasında yüz hatları, cinsiyet, yaş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve diş eti estetiği göz önünde bulundurulur. Bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin olması gereken formu belirlenir.

Gülüş Tasarımı Ne Kadar Sürer?

Gülüş tasarımı ortalama 5 gün süren işlemlerdir. Öncelikle kişiden alınan veriler dijital ortama aktarılır ve değerlendirilir. Diş hekimi, kişi için en uygun gülüş tasarımını hazırlar. Gülüş tasarımı hazırlanırken kişinin yüz şekli, göz, kulak ve burun yapıları ile birlikte çene ucu şekli gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Kişiden alınan ölçüler ile bir model oluşturulur. Bu hazırlanan model kişinin ağız içerisinde test edilir ve 2. seans planlaması yapılır.

Diş Tasarımı Gülüş Fiyatları

Gülüş tasarımı fiyatları her hastaya uygulanacak olan işlemin farklı olmasından dolayı değişiklik göstermektedir. Kişiye uygulanacak olan işlemlerin belirlenmesinden sonra fiyat çalışması hazırlanır. Yapılacak her işlemin farklı bir fiyatlandırması olduğu için net bir fiyat belirlemek yanlış olacaktır. 

Yani gülüş tasarımı fiyatları kişiye oy kullanacak gülüş tasarımı tedavilerini belirleyen faktörlere göre belli olur. Gülüş tasarımı fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilmek için izin iletişime geçebilir, fiyat çalışmasını öğrenebilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1. Gülüş tasarımı güvenli mi?

Gülüş tasarımı gelişen teknoloji ile birlikte artık daha kolay. Bu işlem sayesinde kişi estetik gülüş kazanır. Diş, diş eti yapısında ki bozukluk kişinin kendine olan güveni zedeler. Bu yüzden gülüş tasarımı yaptırmak oldukça önemlidir. Alanında uzman doktorlar tarafından yapıldığı sürece oldukça güvenli bir işlemdir. Bu hususta önemli olan deneyimli ve uzman kişiler ile çalışmaktır.

 1. Diş tasarımı nedir?

Diş tasarımı ağız ve diş yapısının bazı yöntemler kullanılarak kişiye en uygun diş yapısının hazırlanmasıdır.

 1. Gülüş analizi nedir?

Gülüş analizi ön değerlendirme, tedavi seçeneği sunumu ve tedavi planlamasıdır. Ön analiz de hastanın beklentisi dinlenir ve gerekli ölçümler alınır. Yapılan tetkikler ile gülüş estetiğindeki sorunlar tespit edilir. Sorunların çözümü için nasıl işlemler uygulanması gerektiği planlanır ve hasta ile paylaşılır. Hastanın yapılacak işlemlere onay vermesi ile tedavi süreci başlatılır.

 1. Gülüş tasarımı acı verici mi?

Gülüş tasarımı yapılırken dişlere ve diş etine en az zarar veren tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Yapılacak işleme göre gerek görülmesi durumunda hastaya lokal anestezi verilir. Gülüş tasarımı süreci ağrı ve acı hissetmeyeceğiniz bir süreçtir. İşlem sonrası oluşabilecek ağrılara karşı da doktorunuzun yazmış olduğu reçeteye uymanız gerekir. İşlem süreci ağrı sızı hissetmeyeceğiniz bir süreç olsa da işlem sonrası ağrı hissedilebilir. Bu ağrıyı en aza indirmek de sizin elinizdedir. İlaçlarınızı düzenli kullanarak ağrıyı en aza indirebilirsiniz hatta ağrı hissetmeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir