Göğüs Küçültme Nedir?

Göğüs küçültme ameliyatının tıp karşılığı redüksiyon mamoplastidir. Meme küçültme işlemi medikal nedenlerden yapılabildiği gibi estetik kaygılardan dolayı da yapılmaktadır. Memelerin çok büyük olmasından dolayı sarkma, simetri bozukluğu gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Ayrıca büyük göğüslü kişilerin kıyafet bulması da oldukça zordur. Bu ve buna benzer sorunlar estetik problemlere verilecek örneklerdendir. Medikal sebepler ise şu şekildedir;

 • Memelerin büyük olmasından dolayı ağırlığına bağlı olarak omuz ve boyun bölgesinde ağrıların oluşması
 • Kamburluğa sebep olması
 • Memelerin altında pişik, mantar, enfeksiyon ya da yaraların oluşması

Bu ve bunlara benzer medikal sebeplerden dolayı da göğüs küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Büyük memeli kişilerin spor yapamadığını hatta günlük hayatlarını olumsuz etkilediğini görmekteyiz. Genetik faktörlerin yanı sıra kişinin yaşam tarzı nedeni ile de memelerde zaman içinde büyüme meydana gelmektedir. Aşırı kilo alıp vermek, gebelik, emzirme, hormon değişikliği, ilerleyen yaş gibi etkenler de meme büyümesine neden olabilmektedir.

göğüs küçültme ameliyatında amaç göğüsleri ideal boyuta ulaştırırken estetik görünüm kazandırmaktır. göğüs küçültme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken kurallara uyulması gerekir. Dikkat edilmemesi durumunda bazı riskler de beraberinde gelecektir. Bu riskler şu şekildedir;

 • Enfeksiyon kapabilir
 • Kanama gözükebilir
 • Meme ucu duyusunu kaybedebilir
 • Süt kanalları zedelenebilir
 • Uygun şartlarda gerçekleştirilmeyen ameliyatlar birçok sağlık sorununa sebebiyet verir.

Göğüs Küçültme Nasıl Yapılır?

Vücut gelişimini tamamlamış kişilere uygulanan bu tedavi yöntemi deri ve meme içindeki yağ dokusunun alınması ile gerçekleştirilir. Sadece kişinin hormon yapısının gelişimini tamamlaması yeterli olmaz. Fiziksel gelişimin de tamamlanması gerekir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Göğüs küçültme ameliyatı lolipop kedi ve ters T kesi yöntemi kullanılarak yapılır. Memenin boyutuna bağlı olarak ameliyat süresi ortalama 2,5 ile 4 saat arasında sürmektedir. Ameliyat metodunu belirlerken bazı parametrelere dikkat edilir. Bu parametreler şu şekildedir;

 • Meme başı ile omuz, kalça arasındaki mesafe
 • Meme boyutu
 • Meme şekline göre  meme ucunun bulunduğu yer
 • Meme dokusu
 • Cilt yapısı

Lolipop kesi yönteminde meme ucunun çevresi yuvarlak şekilde kesilir. Sonrasında meme dokusu ve fazla cilt dokusu çıkarılır. Kişinin fiziki görünüşü dikkate alınır ve gerekirse meme ucu yukarıya taşınabilir. Süt kanalları zarar görmesin diye özen gösterilir. İşlem tamamlandıktan sonra deri kapatılır. Kapatma işleminin ardından iyileşmenin hızlanması ve meme içinde biriken kanın dışarı alınması için dren koyulur. Böylelikle ameliyat tamamlanmış olur. 

Ter T yönteminde ise işlem memenin alt kısmında yapılır. Memenin alt kısmından ters T şeklinde kesi uygulanır. Fazla meme dokusu ve cilt alınır. Sonrasında lolipop türü kesi işleminde olduğu gibi işleme devam edilir. Dren takılması ile ameliyat sonlanmış olur. Göğüs küçültme ameliyatından sonra mutlaka ilk gün hastanede kalınması gerekir. Ertesi gün muayene sonucuna bakılarak dren çekilir ve hasta taburcu edilir. Ameliyattan sonra hafta da bir kontrol yapılır. 2. Kontrol sırasında dikişler alınır. İşlem sonrası iz kalmaması için özel kremler kullanılır.

Ameliyattan sonra hasta özel sutyen kullanmalıdır. Bu sutyen sayesinde hasta bir hafta sonra normal günlük yaşantısına geri dönebilir. Ameliyattan sonra 6 ay boyunca sporcu sutyeni takılması gerekir. Operasyon sonrasında memelerde hafif şiddetli batma ve sızlama hissedilebilir. Bu  batma ve sızlama ortalama 6 – 12 ay sürebilmektedir. Fakat kişinin yaşam kalitesini etkileyecek şekilde büyük ağrılar sızılar değildir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göğüs küçültme ameliyatı süresi memenin büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Ortalama ameliyatlar 2,5 ile 4 saat arasında tamamlanmaktadır. Sonrasında iyileşme süreci için biraz sabırlı olmak gerekecektir.

Göğüs Küçültme İzlerinin İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Göğüs küçültme ameliyatından sonra ödem ve morluklar ortalama 2 ila 3 hafta içinde geçmektedir. Birkaç ay içerisinde meme alt kenarları normal şeklini almaya başlar ve meme yerine oturur. Memenin son şeklini alması ve ameliyat izlerinin belirginliğinin düzelmesi yaklaşık bir yıl sürmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Göğüs küçültme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken şeyler şu şekildedir;

 • Ameliyattan sonra en az bir hafta evde istirahat edilmesi gerekir.
 • Operasyon sonrası doktor tarafından yazılan reçetedeki ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları belirtilen şekilde kullanılmalıdır 
 • Memelere baskı yapmayan sporcu sutyeni kullanılmalı
 • Ameliyat sonrası pansuman günlerine uyulması
 • En az 1 ay ağır bir şey kaldırılmamalı
 • Kolları zorlayacak spor yapılmamalı
 • Hafif egzersiz hareketleri de ilk bir ay yapılmamalıdır
 • Meme ameliyatından sonra kesi izlerinin hızlı iyileşmesi için sigara ve alkol tüketiminden uzak durulmalı

Göğüs küçültme ameliyatından önce dikkat edilmesi ve yapılması gereken şeyler şu şekildedir;

 • Ameliyat öncesi stres yapılmaması gerekir
 • Ailenizde kanser tedavisi olan biri varsa doktorunuza bu konuda bilgi vermelisiniz.
 • Ameliyat öncesi gerekli tüm tahlillerin yaptırılması gerekir.
 • Rutin tetkik ve kontrolleri ihmal etmeyin
 • Ameliyat hastanede ve steril ortamda yapılması gerekir.
 • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı ameliyattan en az bir hafta önceden kesilmelidir.
 • Ameliyat öncesi sigara ve alkol tüketimi kesilmelidir.
 • Ameliyat öncesi uykunuzu iyi almalısınız 
 • Ameliyata gelmeden duş almalısınız
 • Meme küçültme ameliyatından en az altı saat önce yeme içme kesilmelidir.
 • İçilmesi gereken ilaçlar bir yudum su ile içilmelidir.
 • Ameliyat günü rahat ve bol elbiseler giyinilmelidir
 • Ameliyata gelirken küpe, kolye gibi takılarınızı çıkartmanız gerekir.
 • Ameliyattan iki saat önce hastaneye giriş yapmanız gerekmektedir 
meme kucultme q

Meme Küçültme İyileştirme İpuçları

 • Doğru Pozisyonda Uyuyun ve Oturun: Meme küçültme ameliyatından sonra şişlik olması oldukça yaygın bir şeydir. Bu şişlik birkaç ay sürebilir. Ameliyattan sonra bu şişlik tamamen ortadan kaldırılamaz ama en aza indirgenir bilir. Uyuma ve oturma pozisyonu memelerdeki şişliğin inmesine yardımcı olur ameliyat sonrası bir kaç hafta memeleri dik pozisyonda tutarak oturmak ya da uyumak şişliğe iyi gelir.
 • Doğru Sutyen Kullanın: ameliyat sonrası şişliği azaltmaya yardımcı olan bir başka faktör sıkı kıyafetler kullanmaktır. Ameliyat sonrası bandaj ve sargılar çıkarıldığında sporcu sutyeni gibi yumuşak yapıda destekleyici sutyen giyinmeniz şişliği azaltacaktır. Destekleyici ve yumuşak yapıdaki sutyenler memelerin doğru pozisyonu almasına yardımcı olur. Balenli sutyen kullanımı ilk bir kaç ay önerilmemektedir.
 • Ağrı ve Rahatsızlık: Ameliyat sonrası ağrı ve sızı az dolsa hissedilmektedir. Her hastanın ağrı kavramı farklı şekildedir. Bu ağrıları azaltmak için doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli kullanmanız gerekir.
 • Bol Bol Su İçin: ameliyattan sonra beslenme şekli de iyileşmeyi etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Ameliyattan sonra karmaşık beslenmek uygun değildir. Düzenli ve sağlıklı beslenme iyileşme sürecini de hızlandıracaktır. Düşük sodyum içeren besinler yemeye özen gösterin. Ayrıca bol bol su tüketimi iyileşme sürecini hızlandırır.

Göğüs Küçültme ve Dikleştirme Birlikte Yapılabilir mi?

Meme dikleştirme işlemi meme küçültme ameliyatı ile birlikte yapılabilmektedir. Silikon implant ile yapılan meme büyütme ameliyatlarında da dikleştirme işlemi yapılabilir.

Bebek Öncesi ve Sonrası Göğüs Küçültme Hakkında

Göğüs küçültme ameliyatında eğer süt kanalları zarar görmemiş ise ve ameliyat sonrası meme ucunda duyu kaybı yoksa emzirme işlevinde bir bozulma olmayacaktır. Meme başı ile süt bezleri arasındaki ilişki bütünlüğünü koruyorsa süt verme işlemi yapılabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Sık Karşılaşılan Sorunlar

Meme ameliyatı sonrasında nadirde olsa karşılaşılabilecek sorunlar da mevcuttur. Kanama olması, meme ucu duyu kaybı, memeler arasında eşitsizlik, enfeksiyon, yaraların iyileşmemesi gibi sorunlar nadir de olsa ameliyat sonrasında karşılaşılabilecek rahatsızlıklardır.

Meme Küçültme Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Meme küçültme ameliyatı sonrası çok az rastlanan bir durum olsa da olası bir durumda ne yapılması gerektiği bilinmesi gerekir. Bu nedenle hastalarımız için tedavilerin tüm olumlu olumsuz yönlerini ele almaktayız. Enfeksiyonun en büyük belirtileri kızarıklık, şişlik, akıntıdır. Bu durumlarda antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bu nedenle bu ve benzeri şikayetiniz var ise doktorunuza ulaşmanız gerekir. Enfeksiyonun önü alınmazsa operasyon geçirmenize bile neden olabilir.

Meme Küçültme İşleminden Ne Kadar Süre Sonra Bedenimi Bileceğim?

Meme küçültme ameliyatından hemen sonra memelerde gözle görülür bir küçülme olur. Fakat bu görüntü net bir görüntü değildir. Memelerin tam şeklini alabilmesi için ortalama 1 sene geçmesi gerekir.

Meme Küçültme Faydaları

Meme küçültme işlemi yaptırmanın hem genetik hem de medikal sebepleri olabilir. Göğüs küçültme ameliyatı sayesinde sırt, omuz ve bel ağrıları azaltılır, kamburluk önlenir, meme altında yaraların oluşması engellenir.

Göğüs Küçültme İşlemi

Göğüs küçültme işlemi iki şekilde yapılabilmektedir. Birinci yöntem meme ucunun çevresinde yuvarlak kesi atılarak gerçekleştirilirken diğer yöntem memenin altına ters T şeklinde kesi atılarak yapılır. İki işlemde de sadece kesi yöntemi farklıdır. Sonrasında uygulanan işlem ve adımlar aynıdır. Kesim yerlerinden meme dokusu ve cilt alınır. Süt bezleri zarar görmemesi adına dikkatli bir şekilde kapatılır. Sonrasında dren takılarak ameliyat sonlandırılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 

Meme küçültme ameliyatının maliyeti ne kadardır? sorusuna yanıt vermek doğru değildir. Tek bir fiyat çalışması yoktur. Fiyat hastanın meme boyutuna ve yapılacak işleme göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca kullanılan malzemeler, doktorun deneyimi, klinik fiyatları, hastanın durumu fiyatı etkileyen diğer faktörlerdir.

Meme küçültme ameliyatı hakkında fiyat bilgisi verilebilmesi için öncelikli olarak hastanın muayene edilmesi gerekir. Eğer estetik ya da medikal sebeplerden dolayı meme küçültme ameliyatı olmak istiyorsanız bizlerle iletişime geçerek destek ve bilgi alabilirsiniz 

Türkiye’de Meme Küçültme Ameliyatı

Türkiye meme estetiğinde dünya çapında zirveye yerleşmiş bulunmaktadır. Doktorlarımızın tecrübesi ve yapmış olduğu çalışmalar sayesinde her gün yüzlerce kişi meme estetiği için Türkiye’ye gelmektedir. Türkiye dolar farkından dolayı diğer illere nazaran daha uygun olduğu söylenmektedir. Türkiye’de en iyi hizmeti en uygun fiyata almak için bizlere ulaşabilirsiniz. 

Firmamız ulaşımdan konaklamaya, hastane işlemlerinden tedavi sürecine kadar her alanda hastalarına hizmet vermektedir. Önceliğimiz hastalarımızın rahatı ve sağlığı. Bu felsefe ile çıktığımız bu yolda hastalarıma gerekli her konuda destek vermekteyiz.

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

 1. Sigorta kapsamında meme küçültme nasıl yaptırılır?

Meme küçültme işlemi eğer medikal nedenlerden dolayı yaptırılıyor ise sigorta kapsamına alınır. Fakat buna doktor onayı alınması gerekir. 

 1. Göğüs küçültme ameliyatından sonra emzirebilir misiniz?

Meme küçültme ameliyatından hemen sonra emzirme işlemi yapılamaz. Meme tam anlamı ile bir sene sonra yerine oturur. Eğer meme ucu duyu kaybınız oluşmadıysa ve süt bezleriniz aktif durumdaysa emzirme işlemi yapılabilir.

 1. Meme küçültme ameliyatından sonra ne giyilir?

Mutlaka yumuşak sporcu sutyeni takılması gerekir. Bu memelerin şeklini almasını sağlar. Aynı zamanda şişliği ve morluğu azaltır.

 1. Meme küçültme nasıl çalışır?

Meme küçültme işlemi iki şekilde yapılabilmektedir. Birincisi lolipop yöntemi diğeri ise ters T yöntemi. Yazımızın içinde bu yöntemlere ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 1. Meme küçültme ameliyatı güvenli midir?

Her ameliyatta olduğu gibi bu operasyonda da nadir de olsa yan etkiler görülebilir. Fakat meme küçültme ameliyatı oldukça güvenli bir işlemdir.

 1. Meme küçültme kesileri büyük mü?

Ameliyat sırasında olan kesiler oldukça küçüktür. 

 1. Meme küçültme gereksinimleri nelerdir?

Hem psikolojik hem de medikal nedenlerden dolayı bu ameliyat yapılabilmektedir.

 1. Meme küçültme ameliyatından sonra neler beklenir?

Ameliyat sonrası estetik bir görünüş kazanmak hedeflenir.

 1. Göğüs küçültme ağrılı mıdır?

Anestezi ile birlikte gerçekleştirildiği için ameliyat sırasında ağrı sızı hissedilmez. Sonrasında ağrı sızı olacaktır. Bu ağrıları en aza indirgemek için gerekli kurallara uymak ve ilaçları düzenli kullanmak çok önemlidir.

 1. Meme küçültme iz bırakır mı?

Ameliyat sonrası izlerin giderilmesi için özel losyonlar kullanılmaktadır. Ortalama bir sene sonra yara izleri belirginliğini kaybeder.

 1. Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da iz kalmaktadır. İzin şekli ve boyutu operasyonun yapıldığı yönteme bağlı olarak değişmektedir.

 1. Meme küçültme sonrası ne zaman sutyensiz uyuyabilirim?

Sutyensiz uyumanız tavsiye edilmemektedir. Destekli, yumuşak yapılı sporcu sutyeni takılması gerekir.

 1. Meme küçültme ameliyatı yaşı kaçtır?

Vücut gelişimi tamamlanmış olan hastalarda bu ameliyat yapılabilmektedir. Vücut gelişimi tamamlamamış ama bazı nedenlerden dolayı ameliyata olması gereken kişilerde de gerekli uygunluk ve izin sonrası ameliyat gerçekleştirilebilir.

 1. Meme küçültme yaptırmalı mıyım?

Eğer psikolojik ve medikal bir rahatsızlığınız varsa bunları gidermek adına ameliyat olmanız gerekir. Büyük memeler kişinin sosyal hayatını da olumsuz etkiler. Kıyafet seçimini zorlaştırır.

 1. Meme küçültme iyileşmesi için ne satın alınır?

Bol bol su tüketmeniz, düzenli ve dengeli beslenmeniz, gerekli kurallara uymanız iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca sporcu sutyeni kullanımı ve ilaçların düzenli kullanımı da iyileşme sürecini hızlandırır.

 1. Meme küçültme sonrası ne zaman yan yatabilirim?

Meme küçültme ameliyatından sonra yan yatmanızda bir engel yoktur. Fakat yan pozisyonda yatacaksanız yastıklar yardımı ile kendinizi desteklemeli ve meme dik pozisyonda tutulmalıdır.

 1. Göğüs küçültme işleminden sonra tekrar büyüyebilir mi?

Ameliyat sonrasında çok az bir ihtimal ile memenin tekrar büyümesi gözlemlenebilmektedir. Bunun nedeni ise kullanılan ilaçlar, aşırı kilo alımı, gebelik gibi hormon yapısını değiştiren faktörlerden dolayıdır. Bu nedenle doktor kontrolleri aksatılmamalı ve gerekli egzersizlerin düzenli yapılması gerekir. Ayrıca ameliyat sonrası ideal kilonun korunması da oldukça önemlidir.

 1. Meme küçültme sonrası sutyen takmak gerekir mi?

Meme küçültme ameliyatı sonrası sporcu sutyeni denilen yumuşak yapıdaki destekleyici sutyen kullanımı gerekmektedir. Bu sutyenin kullanımı iyileşme sürecini hızlandıran ağı gibi memenin şekil almasını da sağlamaktadır.

 1. Meme küçültme sonrası sporcu sutyeni ne kadar sıkı olmalıdır?

Kullanılan sutyen meme yapısına bası oluşturmamalı ve iz yapmamalıdır. Sutyen dikiş yerini sıkmalı ve vücudunuza uyumlu olmalıdır. Ortalama iki ay sonunda balenli sutyen kullanımına doktorunuzun da onayı ile geçebilirsiniz.

 1. Meme küçültme ameliyatına nasıl hazırlanılır?

Meme küçültme ameliyatına girecekseniz en az 1 hafta önceden alkol, sigara, yeşil çay, kan sulandırıcı ilaç kullanımı kesilmelidir. Ameliyattan 6 saat önce bir şey yenilip içilmemelidir. Ameliyat öncesi duş almak önemlidir.

 1. Meme küçültme sonrası gebelik güvenli midir?

Ameliyat sonrası gebelik önerilmez. Vücudun hormon yapısını değiştireceği için küçültülen memelerin büyüme ihtimali oluşabilmektedir.

One thought on “Göğüs Küçültme Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir