Göğüs Asimetrisi

Göğüs asimetrisi diğer adı ile meme asimetrisi nedir? Meme asimetrisi anlamı nedir? Günümüzde sağlık alanında en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Şüphesiz ki göğüs asimetrisi hakkında detaylı bilgiye sahip olmamak kafadaki soru işaretlerini de arttırmaktadır. 

Meme asimetrisi, orantısız gelişim ya da her hangi bir sebepten dolayı oluşabilir. Bu rahatsızlık günümüzde pek çok kadında gözlenmektedir. Göğüs asimetrisi eğer çok fark edilmiyorsa kişi bunu kabullenerek yaşayabilir. Fakat bu rahatsızlık sadece estetik açıdan bir rahatsızlık değildir. Psikolojik açıdan da kişileri rahatsız edebilir. İki meme boyutu arasındaki farklılık estetik ameliyat ile düzeltilebilmektedir.

Yani kısaca açıklamak gerekirse göğüs asimetrisi iki meme boyutunun birbirinden farklı olması şeklinde tanımlanabilir. Memelerdeki asimetri gözle görülür bir fark olmadığı sürece ve rahatsız edici boyutta değilse normal karşılanmaktadır. Aynada  göğsünüze baktığınızda asimetri çok belli olmamalıdır. Göğüs asimetrisi hastanın önce kendi fark edip belirtmesi üzerine doktor muayenesinde ortaya çıkmaktadır.

Meme Asimetrisi Düzeltme Ameliyatı Nedir?

Göğüs asimetrisini düzeltebilir misiniz sorusu en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Evet bu asimetri düzeltilebilmektedir. Göğüs asimetrisi düzeltme ameliyatına asimetrik meme ameliyatı denir. Asimetrik meme ameliyatında küçük meme silikon meme protezi ile büyütülebildiği gibi büyük meme de küçültülebilir. Ayrıca bu ameliyat yöntemi ile memelerde bir tanesi yada her iki birden dikleştirilebilir. 

Buna estetik operasyon sayesinde kadınlar göğüsleri arasındaki farktan kurtulabilir. Bu farklılığın ortadan kalkması ile kadınlar kıyafet seçiminde de özgürleşir, kendilerine güvenleri artar. Ameliyatta hangi tekniklerin kullanılacağına hastayı analiz eden cerrahlar karar verir.

Göğüs asimetrisi düzeltme ameliyatı sadece bir göğüs üzerinde yapılır düşüncesi tamamıyla yanlıştır. Her iki memesi küçük ya da büyük olan kişiler de de bu ameliyat yöntemi kullanılır.

Yapılacak işleme bağlı olarak ameliyat ortalama yarım saat ile 3 saat arasında sürmektedir.

Meme Asimetrisinin Nedenleri Nelerdir?

 • Göğüs asimetrisinin çoğu doğumsal rahatsızlıktır. Bir memenin diğerine göre daha az ya da daha çok gelişmesiyle oluşur. 
 • Emzirme sürecinde bebeğin bir memeyi daha çok emmesinden dolayı oluşabilir.
 • Doğum sonrası her iki memenin süt bezlerinin farklı çalışması nedeniyle farklı miktarlarda süt üretmesi memeler arasında farklılık oluşmasına neden olabilir.
 • Özellikle emzirme döneminden sonra göğüslerdeki yağ dokusunda değişmeler olur. Bu da göğüs asimetrisine neden olur.
 • Aşırı kilo alıp verme süreçlerinde de yağ tabakasında değişim olacağından meme asimetrisi gözlemlenebilir.
 • İleri yaşlarda memelerde hacim kaybı yaşayan kadınlarda göğüs asimetrisi ortaya çıkmaktadır.
 • Geçirilen operasyonlara bağlı olarak da kişide memeler arasında boyut farklılıkları oluşabilmektedir.
 • Meme kanseri teşhisi sonrası yapılan ameliyat ve cerrahi müdahaleler sonrasında meme asimetrisi gözlemlenebilir.

Meme Asimetrisi Nasıl Düzeltilir?

Göğüs asimetrisinde öncelikli olarak sorunun ne olduğu belirlenir. Eğer iki memede küçük ve şekil olarak da birbirinden farklı ise uygulanabilecek iki yöntem vardır. Bunlardan birinci farklı boyutlardaki meme protezleri kullanarak memeleri eşit görünüme kavuşturmaktır. Diğeri ise Göğüs asimetrisi implantsız düzeltilebilir mi?  Diye merak edenler için oldukça önemli. Yağ enjeksiyonu yaparak da memeler arasında eşitlik sağlanmaktadır. 

Memelerde biri normal görünüme sahip iken diğer meme büyük ise meme küçültme ameliyatı yapılırken memelerde biri normal diğer küçük ise meme büyütme yöntemleri kullanılır.

Meme boyutlarında bir bozukluk yokken meme ucu asimetrisi gözlemleniyorsa her iki meme ucu aynı hizaya getirmek için meme ucu estetik ameliyatı yapılır.

Meme Asimetrisi Düzeltme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat Öncesi;

 • Muayene sonrası asimetri oranı belirlenir
 • Asimetri derecesi kullanılacak yönteme karar verilmesini sağlar.
 • 40 yaşından küçük hastalardan ameliyat öncesi meme ultrasonu istenirken 40 yaş ve üzeri hastalardan meme mamografisi istenir.
 • Ameliyat tarihinden en az bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Bu ilaçların başında aspirin gelmektedir.
 • Sigara, alkol kullanımı ameliyat en az bir hafta önce bırakılmalı ve iyileşme süreci tamamlanana kadar kullanılmamalıdır.
 • Ameliyattan en az 6 saat önce yeme içme kesilmesi gerekir 

Ameliyat Sonrası;

 • Operasyon sonrası ağrı sızıyı en aza indirgemek için cerrahınızın yazdığı reçeteye uyulmalıdır. 
 • Ameliyattan sonra mutlaka 6 – 8 hafta boyunca sporcu sütyeni kullanılmalıdır. 
 • Hasta ağır hiç bir iş yapmamalı, spor ve aktivitelerden de uzak durmalıdır.
 • Ameliyattan sonra ilk iki gün duş alınmamalıdır. 
 • İyileşme sürecini hızlandırmak için hasta sigara ve alkol gibi ürünleri kullanmamalıdır.

Türkiye’de Meme Asimetrisi Düzeltme

Göğüs asimetrisi tedavisi için Türkiye en ekonomik ve güvenilir limandır. Diğer ülkelere nazaran daha uygun fiyatlara estetik operasyon geçirebilirsiniz. Alanında uzman cerrahlarımız ile kendinize güveniniz artacak ve estetik görünüme kavuşacaksınız. Türkiye de göğüs asimetrisi tedavisi olmak için yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmenizdir. En iyi karşılama, en iyi hizmet ve en iyi fiyat garantisi ile yılların vermiş olduğu tecrübe ile çalışmaktayız.

Firmamız ulaşımdan hastane yatış işlemlerine, operasyon takibinden ameliyat sonrası destek hizmetine kadar her alanda profesyonel olarak hizmet vermektedir.

Göğüs Asimetrisi Düzeltme Maliyeti

Türkiye’de estetik cerrahi klinikler ve hastaneler gibi resmi sağlık kurumlarının fiyat paylaşmaları yasaklanmıştır. Güncel göğüs asimetrisi ameliyatı fiyatları için iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgiyi alabilirsiniz. 

Göğüs Asimetrisi Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Asimetrik göğüslerimi nasıl eşit gösterebilirim?

Göğüs asimetrisi estetik cerrahi yöntemi ile göğüslerinizdeki asimetriden kurtulabilirsiniz. Meme küçültme ya büyültme işlemi, meme ucu hizalama işlemi yapılmaktadır.

Meme asimetrisi yaşla birlikte artar mı? 

Göğüs asimetrisi yaş ilerledikçe memelerdeki yağ kaybı oluşmasından dolayı oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

Memede Odak Asimetrisi Nedir?

Meme de odak asimetrisi meme ucu eşitsizliğini denir. Bu da meme ucu ameliyatı ile gönderilebilecek bir rahatsızlıktır.

Meme Asimetrisini Düzeltmek İçin Yağ Transferi Yapılabilir mi?

Meme asimetrisini ortadan kaldırmak ve eşitlik sağlamak için protez meme kullanılabildiği gibi yağ enjeksiyonu da yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir