Duodenal Switch Ameliyatı 2023

Duodenal switch ameliyatı hem Sleeve gastrektomi hem de gastrik bypass niteliklerini bir arada kullanılan bir cerrahi işlemdir. İşlem iki adımda yapılır, midenin yaklaşık %80’ini çıkarılarak kalan kısmını ince bir tip şekline getirildiği bir Sleeve gastrektomi yapılır. Sonuç olarak da 1.5 ila 2 litrelik hacme sahip midenin yaklaşık olarak 120 ml hacimli ince ve uzun bir tüp şeklini almaktadır. Ameliyattaki bu bölüm artık geri alınamaz bir operasyondur. 

Adından bypass oluşturmak için normal olarak mideye bağlanan ince bağırsak kısmı ayrılır. İki ayrı yol ve ortak bir kanalda birleştirilir. Tüketilen yiyeceklerin normalde Sleeve gastrektomi sonrası, tüp şeklinde olan mideden ince bağırsağın başlangıç bölümüne gitmesi gerekir. Ancak bu operasyon sonrasında ince bağırsağın alt kısmına yönlendirilir. Buradan da kolona giderek vücuttan atılır. 

Duodenal Switch (SADI-S) Ameliyatı Nedir?

Duodenal switch ameliyatı nedir? Sleeve gastrektomi ve sonrası ince bağırsağın ayrılan kısa noktasını gösterir. İnce bağırsağın daha uzun kısmından oluşan diğer yolda ise safra ve diğer sindirim enzimlerinin, gıdalarla karıştığı ve emilim sağlandığı alandır. Sonuç olarak mide hacmi çok ufak kaldığı için hastanın daha az yiyerek doygunluk hissine ulaşması amaçlanır. 

Besinlerin ince bağırsaktaki yolları kısaltıldığında daha az emildikleri için besinlerden vücuda kalan kalori miktarı da daha az olacaktır. Genellikle vücut kitle indeksinin yüksek diyabet hastalarında uygulanan bu operasyon, tek bir ameliyatta gerçekleştirilebilir. 

Aşamalı olarak da uygulanması mümkün bir operasyondur. İlk aşamadan sonra Sleeve gastrektomi uygulandıktan sonra ki 6 ile 18 ay sonra, bypass için farklı bir ameliyat uygulanır. Bu yöntemle hastaların fala kilolarının %70 ile tamamen verilebilir.

Duodenal Switch
Duodenal Switch

Duodenal Switch Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Duodenal switch ameliyatı nasıl yapılır? robotik cerrahi, açık cerrahi ve laparoskopik cerrahi olarak üç farklı şekilde bu operasyon yapılabilir. Robotik duodenal switch ameliyatı için hastanın karnında birkaç adet küçük kesiler açılır. Cerrahi ameliyat boyunca hastaya birkaç adım mesafeden, cerrah konsolundan ameliyat yapılır. 

Aynı zamanda hastanın başında bulunan bir diğer cerrahın, ameliyat süresi içerisinde gerekli olan malzeme ya da enstrümanları ameliyata dahil ederek konsol başındaki cerraha yardım eder. Robotun özel kamerası konsoldaki cerraha hasta için 16 kat kadar büyültülebilen gerçek 3 boyutlu görüntü imkânı sunar. Konsol cerrahın tüm hareketlerini el titremesini ortadan kaldırarak daha hassas ve daha kekin bir şekilde anlık olarak hastanın vücuduna iletir. 

Güncel SADI-S Ameliyatının Geleneksel Duodenal Switchden Farkı Nedir?

Güncel SADI-S ameliyatının geleneksel duodenal switchden farkı, SADI-S operasyonunda ince bağırsağın uzunluğunun yaklaşık olarak yarısının bypass işlemi yapılır. Yeterli ince bağırsak mesafesinin bırakılması adına mineral ve vitamin emilimi bozukluğu en aza indirilmektedir. Böylece kilo verme durumu daha fazla olacaktır. 

Kontrolsüz olarak diyabet gibi sebeplerle bu ameliyatı düşünülürse, yaşamın geri kalanında sıkı bir takip programına uymayı ve mineral- vitamin destekleri kullanmayı gerekmektedir. Fakar bu şartlara uymak için SADI-S operasyonunun son derece güvenli ve etkili olduğu söylenir.  Ameliyatın ilk aşamasında, Sleeve gastrektomi yani tüp mide ameliyatında olduğu gibi midenin belli bir oranında çıkarılmaktadır. Midenin ince bir tüp halinde getirilerek yeni formuna getirilir. 

SADI-S Ameliyatından Sonra Ne Beklemeliyim?

SADI-S ameliyatından sonra ne beklemeliyim? Duodenal switch ameliyatı sonrasında midenin boşalmasını kontrol eden pilor adı verilen çıkış kası korunduğunda, dumping sendromu görülemez. Duodenal switch, tüm kilo verme prosedürleri içinde en etkili ve en uzun ömürlü kilo vermeyi sağlar. Bu işlemler emiliminin azaldığı bir duruma neden olduğundan dolayı, hastaların büyük olasılıkla daha sık ve daha gevşek bağırsak hareketleri yaşayacaktır. 

Vitamin, protein ve mineral seviyeleri için çok yakından takip edilmesi gereklidir. Çoğu hastanın 2 yıllık bir süre içince fazla vücut ağırlığının yüzde 60 ile 80 oranında kilo kaybetmeyi hedefler. Hastaların çoğu ortalama olarak 9 ay içerisinde kilolarının büyük bir çoğunluğunu vermiş olur. Uyku apnesi, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon gibi diğer metabolik yandaş hastalıkların azalması da çok hızlı ve çok yüksek bir seviyede olur. 

SADI-S Ameliyatı Sonrası Takipler Nasıldır?

SADI-S ameliyatı sonrası takipler vitamin ve minerallerin emilim oranı fazladır. Bu sayede vitamin ve mineral takviyesinde ihtiyaç oranı daha az olacaktır. Hastalar yaklaşık olarak 4 ile 5 gün arasında hastanede kalır. Taburcu olduktan sonra ameliyat sonrası önce sıvı gıda tüketimiyle başlanmaktadır. Daha sonrasında yavaş yavaş püreli gıdalara ve katı gıdalarda geçiş sağlanır. 

Duodenal switch ameliyatı sonrasında korunan mide büyük olduğundan dolayı besin çok daha kolay olur. Genel olarak vücut kitle indeksinin 40 üzerinde olan kişilerde uygulanan bu operasyon, diyabetik hastaların kan şeker kontrolünde de son derece olumlu sonuçlar göstermektedir. Bu da tip 2 diyabet gibi hastalıkların oluşumunu engel olduğu anlamına gelir. 

Duodenal Switch Ameliyatının (SADI-S) Fiyatları Nasıldır?

Duodenal switch ameliyatının fiyatları, bu tarz operasyonların hastanın ekstra sağlık sorunlarının eklenmesi ve tıbbi geçmişine göre değişkenlik gösterir. Net bir bilgi alabilmek için hastanın bu alanda uzman olan doktorla konuşmalı ve detaylı olarak muayene edilmesi net bir fiyat bilgisi almak açısından oldukça önemlidir. 

İnternet üzerinden fiyat bilgisi vermek yasaklanmıştır, bu nedenle net bir bilgi alabilmek adına doktor ile görüşülmelidir. Türkiye’de sadece duodenal switch ameliyatında değil diğer bariyatrik cerrahi prosedürlerinde de fiyat olarak diğer ülkelere göre daha uygundur. Ameliyat sonrası hastanede yatış süreci ve hastanın ek hizmetlerden yararlanması da yine fiyatı önemli ölçüde etkiler.

Duodenal Switch
Duodenal Switch

SADI-S Ameliyatı Benim İçin Uygun mudur?

SADI-S ameliyatı benim için uygun mudur? Mide hacminin ciddi şekilde küçültülmediği, fakat ince bağırsak kısmına müdahale gereken hastalarda uygulanan bir operasyondur. Süper obezite adı verilen hastaların vücut kitle indeksinin 50 ve üzerindeki hastalar için en etkili obezite işlemidir. 

Mide üzerinde değil de bağırsaklarda kısıtlama yapılarak gerçekleşen cerrahi bir operasyon olduğu içim ameliyat sonrasında hastanın tekrardan kilo alma ihtimalini yok denecek kadar azalır. Bu nedenle ameliyat sonrasında herhangi bir diyet programına bağlı kalmak gerekmemektedir. 

Özellikle yağ oranı fazla besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Ameliyat sayesinde yağların emilim kısıtlandığı için yağlı besinlerin çokça tüketilerek yağdan gelen hayati vitaminlerin emiliminin arttırılması da gerekir. 

SADI-S Ameliyatı Kimler İçin Uygun Değildir?

SADI-S ameliyatı kimler için uygun değildir? Genel vücut kitle indeksinin 40 ve üzerinde olan hastalara uygulanan bu ameliyatlar, diyabetik hastaların kan şekeri kontrolünde de son derece yüz güldürücü sonuçlar verir. Bu da tip 2 diyabet gibi hastalıkların oluşumuna engel olduğu anlamına gelir. Aksi taktirde fazla kilolar bu gibi birçok farklı hastalığı tetikleyebilir. Bu nedenle böyle durumlarda obezite cerrahisine güvenerek ameliyat önerilmez. 

Hastalar ameliyattan sonraki dönemde ömür boyu mineral ve vitamin takviyesine ihtiyaç duyar. Özellikle B12, kalsiyum ve demir gibi oranlar sürekli olarak takip edilmelidir. Ameliyatın yan etkileri arasında ishal, safra kesesi taşı ve protein eksikliği gibi kötü yönde tan etkiler ile karşı karşıya kalabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir