Diz Protezi Nedir? 2023

 Diz protezi, kıkırdağın aşınmış kısımlarının ve alttaki kemiğin bir kısmının çıkarılması, diz ekleminin normal ekseninin sağlanması ve çeşitli metallerin eklem içine yerleştirilmesidir. Diz ekleminin normal hareketlerini taklit etmek için yapılır. Diz protezi iki parça metal ve arada bir parça güçlendirilmiş plastik ile kaplanmıştır.

Diz Eklemi

 Diz eklemi, genel olarak insan vücudundaki en büyük ve en karmaşık eklemdir ve ayak bileklerinin, kalçaların ve vücudun ağırlığını taşır. Diz eklemi; Uyluk kemiği (femur), tibia (tibia) ve patella adı verilen üç kemikten oluşmasına rağmen bu kemiklerin karşılıklı yüzeylerindeki parlak beyaz yapıya kıkırdak adı verilir. Femur ve tibia üzerindeki yük taşıyan kıkırdak yüzeyleri, esnek kıkırdaktan yapılmış menisküs adı verilen bir yapı ile korunur. Kıkırdak ve kemiklerin hasar görmesi şiddetli ağrıya neden olabilir. Bu şiddetli ağrıyı tedavi etmek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu; Fizyoterapi, ilaç tedavisi ve doktorun uygun gördüğü egzersizlerdir. Bu tedavilere rağmen dizde ağrı, şişlik ve eğrilik devam ediyorsa protez ameliyatı düşünülür.

Diz Eklemi Bozulma Nedenleri Nelerdir?

Diz eklemi bozulmasının birçok nedeni vardır. Genetik faktörler bozulmaya neden olabilse de çevresel faktörler de işin içinde olabilir. Diz ekleminin aşınmasına ve yıpranmasına neden olan nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Genetik nedenlere bağlı diz problemleri,
  • Yaşa bağlı aşınma ve yıpranma,
  • Obezite ve fazla kilo,
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Fiziksel yaralanmalardan veya sık tekrarlanan küçük yaralanmalardan kaynaklanan hasarlar,

 Ne Tür Diz Protezleri Vardır?

Protez 4 temel bölümden oluşur:

Femoral Bileşen: Femurun eklem yüzeyinin hazırlandığı ve konumlandırıldığı yer burasıdır.

 Tibial Bileşen: Tibia adı verilen bu eklem yüzeyi hazırlanır ve konumlandırılır.

 Patellar Bileşen: Patellar eklemin yüzeyine yerleştirilir.

 Insert: Polietilen malzemeden yapılmış bu tip, tibial ve femoral komponentler arasına yerleştirilen temel parçadır.

Diz Değiştirme Ameliyatı

 Diz protezi ameliyatı, ileri derecede hasar görmüş diz eklemlerinde, diz kıkırdağının bozulması nedeniyle kaybedilen hareket kabiliyetinin yeniden kazanılması ve ağrısız günlük aktivitelere dönülmesi için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Diz eklemi hasarı için diz protezi ameliyatı en son tercih edilen tedavi olarak kabul edilir. İlaç, fizik tedavi gibi tedavi yöntemlerinin sonuç getirmemesi durumunda protez ameliyatı zorunlu hale geliyor. Diz protezi ameliyatları genellikle orta yaşlı hastalarda kullanılmaktadır. Ayrıca genç hastalarda gerekli görüldüğü durumlar da vardır. Günümüzde protezin kullanım ömrü neredeyse 30 yıldır. Bu durumda ileride protez yıpranırsa protez değiştirme ameliyatı gerekebilir.

 Diz Eklemi Protezi Ameliyatı Hangi Durumlarda Kullanılır?

 Diz protezi ameliyatı için bazı ön koşullar sağlanmalıdır. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Uygulanan farmakolojik tedavi ve fizyoterapinin etkisizliği,
  • Dizlerde kalıcı ağrı ve şekil bozukluğu,
  • Merdiven çıkarken veya 300 metreden fazla yürürken ağrı,
  • X- ışın, eklem bölgesinde şiddetli ağrı, yıkım,
  • Şiddetli ve ilerleyici kireçlenme.

 Diz Ameliyatı Prosedürü

 Diz Ameliyatınızdan önce cerrahınız kapsamlı bir muayene yapacaktır. Hastanın tıbbi geçmişi, hasta tarafından kullanılan ilaçlar ve herhangi bir kanama veya kan pıhtısı açısından gözden geçirilir. Kan ve idrar gibi genel testlerin yanı sıra vücutta enfeksiyon olup olmadığına da bakılır. Diz protezi ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda hastadan hastaya lokal anestezi uygulayacak doktorlar da vardır. Hasta uyuşturulacağı için ameliyattan 8 saat önce yemek yemeyi bırakacaktır. Hasta uyuşturulduktan sonra patelladan bir kesi ile diz eklemine ulaşılır. Aşınmış kıkırdak ve ince kemik tabakası kesilir. Diz ekleminin aşınmış kısımları çıkarılır. Önceden protezin hastaya uygun olan kısmı dolgu kısmı yardımıyla kemiğin yüzeyine yapıştırılır. Diz eklemi değiştirildikten sonra diz eklemi metal ve takviyeli plastik ile kaplanır. Operasyon genellikle 1-2 saat sürer.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası

 Diz protezi ameliyatından sonra hasta koltuk değneği veya gerekirse tekerlekli sandalye yardımıyla kendine bakabilir. Hastanın bir süre ayakta durabilmesi için koltuk değneğine veya bastona ihtiyacı vardır. Doktorunuzun önerdiği egzersizleri doktorunuzun önerdiği sıklıkta yapmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Diz protezi ameliyatı sonrası hasta ağrısız bir şekilde yürüyebilmeli ve merdiven çıkabilmelidir. Hasta odada ve hastanede yürüyebiliyorsa kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 4 gün sonra taburcu edilir. Taburcu olduktan sonra hasta 6 hafta, 3 ay ve 6 ay sonra kontrole çağrılır. Diz protezi ameliyatından ortalama 6 hafta sonra hasta günlük hayatlarına ağrısız dönebilmektedir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Ameliyattan sonra yardımsız yürüyebilene kadar baston, yürüteç veya koltuk değneği kullanılmalıdır. Diz protezi ameliyatından sonra doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar, verildikleri sıklıkta alınmalıdır. Diz protezi ameliyatından sonra, dizlere aşırı yüklenmeyi önlemek için kilo kontrol edilmelidir. Fizyoterapiye doktorunuzun önerdiği şekilde devam edilmelidir. Ameliyattan sonra ev düzenlemeleri yapmanız gerekebilir. Örneğin, takılma tehlikelerini önlemek için koşu alanınızdaki engelleri erken kaldırabilirsiniz. Hızlı iyileşmek için iyi beslenmek ve protein alımını artırmak tavsiye edilir.

Diz protezi
Diz Protezi Nedir? 2023 1

 Diz Protezi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

 Tüm ameliyatlardaki genel risk durumu diz protezi ameliyatı için de geçerlidir. Ameliyat sırasında ve sonrasında bazı riskler vardır. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Ameliyat sırasındaki risk, anesteziye bağlı risklerdir. Bunun dışında işlem sırasında damar ve sinir yaralanması olasılığı düşüktür. Nadir de olsa ameliyattan sonra enfeksiyon, kan pıhtısı oluşumu, protezin gevşemesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Geç dönemde oluşabilecek protez gevşeme sorunu kilo ile ilişkilendirilebilir. Bu nedenle hasta kilo kontrolüne dikkat etmeli ve egzersizleri düzenli yapmalıdır.

Diz Protezi Revizyonu Nedir?

 Diz protezi revizyonu, daha önce protez ameliyatı olmuş ve protezinde gevşeme, ağrı veya enfeksiyon gibi sorunlar yaşayan hastaların protezin çıkartılıp yeni protezin takılması işlemidir. Bazı durumlarda diz protezinin tekrarlanması gerekebilir. Bu durumda doktorunuz protez parçalarının bir kısmını veya tamamını çıkarmak ve değiştirmek için ikinci bir ameliyat önerebilir. Bu işleme revizyon protezi denir. Protez revizyon cerrahisi karmaşık bir işlemdir. En iyi sonucu elde etmek için kapsamlı planlama ve özel implantların ve aletlerin kullanılmasını gerektirir.

Kimler Diz Değiştirme Yaptırmalı?

 Dizler için ağrı ve şekil bozukluğu olan hastalarda egzersizler, ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri kullanılır ancak dizlerdeki ağrılar geçmez, günlük hayatta yürüme, merdiven çıkma gibi aktivitelerin kesinlikle kısıtlandığı ve anlaşıldığı kadarıyla kıkırdak ekleminin ciddi şekilde hasar gördüğü. Hasta 65 yaşından büyükse tercihen protez kullanılması önerilir. Romatoid artrit gibi bazı romatizmal hastalıklarda daha genç yaşta protez yapılabilir.

 Diz Protezi Ameliyatından Sonra MR Çekilir Mi?

 Diz protezi ameliyatı sonrası hastaların kafasında birçok soru işareti vardır. Bu sorulardan en önemlisi diz eklemine yerleştirilen proteze zarar verecek bir uygulama olup olmadığıdır. Diz protezi ameliyatı sonrası MRI taramasından önce, doktor protezin önceki kullanımı hakkında bilgilendirilmelidir. Öyle ki MR teknolojisi implante edilen proteze ciddi zararlar verebilmektedir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Rehabilitasyon

 Diz protezi ameliyatından sonra bazı diz eklemleri güç kaybeder. Aynı zamanda implante edilen protezin kemik dokusu ile büyümesi için belirli bir süre gerekmektedir. Bu nedenle özellikle ameliyat sonrası dönemde; Hastanın hareketliliğini yeniden kazanması ve ağrı hissini ortadan kaldırması için fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları yapılır. Bunu yaparken hastanın sağlıklı beslenmesi, ideal kilosunu koruması, ağır sporlardan ve geriye doğru hareketlerden kaçınması ve ameliyat bölgesini çarpma, düşme, çarpma gibi travmatik olaylardan koruması gerekir.

Diz Protezi Ameliyatı fiyatları için curefinding.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz

One thought on “Diz Protezi Nedir? 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir