Diş Kronları Sonrası Bakım 2023

Diş kronları sonrası bakım konusuna geçmeden önce diş kronları, dişin şeklini taklit eden, hasarlı ve çürük bir dişte kullanılan bir protez türüdür. Ayrıca popüler olarak “kaplama” ya da “porselen diş”, “porselen” ismi ile de bilinir.

Diş kronları pek çok farklı nedenlerle kullanılır, ancak genellikle dişin çürümesi ya da dişin kırılması nedeniyle zarar gördüğünde ve dolgu geri yüklenemediğinde kullanılır. Diş kronları, dişin hasarlı yerlerini bir arada tutarak sağlamlaştırır. Diş kronları, rengi bozulmuş ya da şekilsiz dişlerin kozmetik olarak da doğru görünmesini sağlamak için de kullanılabilir. Diş kronları ayrıca bilgisayar destekli bir tarayıcı ile ölçülerek laboratuvarda veya ofiste hazırlanabilir.

Diş kronları tam seramik ya da bazı durumlarda metal üzeri porselen olabilir ve bu en yaygın uygulamadır. Tüm metal ve altın kronlar geçmişte de kullanılırdı. Ancak günümüzde kullanımları çok sınırlıdır. Tercih edilen metallerin arasında altın, paladyum, nikel bulunmaktadır. Tam metal ya da porselen birleşimli diş kronları çok daha dayanıklıdır. Azı dişleri ya da hareketli protezler adına çok daha güzel bir seçenek olabilir. 

Tam seramik ya da porselen birleşimli metal diş kronları bütünüyle orijinal diş görünümüne sahiptir. Kullanılacak olan malzemenin cinsine göre hem ön sırada olan hem de arka sırada olan dişlerde kullanılabilir. Genel olarak, diş kronlarının yaklaşık olarak 8 ya da 10 yıla kadar ömürlerinin olması beklenir. Ancak iyi yapılmış ve duyarlı hazırlanmış kronlar 15 ya da 20 yıla yakın süreye kadar dayanabilir. Diş kronlarının uzun ömürlü olunması isteniyorsa bu ancak diş kronları sonrası bakım kuralları harfi ile uygulandığında geçerlidir. Diş kronları sonrası bakım için orijinal dişlerinize hangi işlemleri yapıyorsanız, rutin alışkanlıklarınıza devam etmeniz yeterli olacaktır. 

Diş Kronları Nasıl Hazırlanır?

Bir diş kronuna gereksinim duyuyorsanız, çok daha büyük çürükler ya da dişte yer alan sinir enfeksiyonları için kanal tedavisine de gereksinim duyabilirsiniz. Ancak tüm hastaların tüm dişlerini kaplamak için kanal tedavisine ihtiyacının olduğunu düşünmek oldukça hatalı bir düşünce olacaktır.

Diş kronu haricinde hatırı sayılır ölçüde malzeme kaybı mevcut ise diş doktorunuzun diş kronunu desteklemek için altyapıyı oluşturması gerekli olabilir. Diş kronu kanal tedavisinden sonra yerleştirilecekse post ve kalıp tabanı da gerekli olacaktır.

Diş kronunu yerine oturtmak adına diş doktorunuzun kaplamaya yer açmak için dişinizi aşındırması gerekecektir. Tam anatomik bir kuron düşünülüyor ise, bu kuronlar porselen ve metal birleşimli malzemelere nispeten çok daha ince olduğu için çok daha az bir diş bölgesi kaldırılır ve günümüzde gelişmiş diş teknolojisinde anatomik oluşumlu bir diş kron protezlerini diş dokularına göre tek parça olarak yapmak yerine ayrı ayrı kullanmaktan çok daha uygundur. Dişin aşındırılmasından hemen sonra diş doktoru silikona benzeyen bir malzeme ile dişinizin ölçüsünü alır ve bir kalıp çıkartır. Diş doktoru, ağzınızın sızdırmazlığının bozulmamasını sağlamak için kaplanacak dişin üst ya da alt dişini de ölçecektir.

Diş Kronları Sonrası Bakım
Diş Kronları Sonrası Bakım 2023 1Bu ölçümlerin ardından diş kronlarının yapıldığı laboratuvara gönderilir veya bir optik kamera ile bir bilgisayara kaydedilirse, siz dişinizin olmasına beklerken dahi tasarım başlayabilir. Laboratuvar ortamı olması beklenen zamanlarda bekleme süresi boyunca geçici diş kronlarından yardım alınır. Bu diş kronları plastik vb. Gibi bir maddeden ve tedavi gününde yapılır ve uzun süreler boyunca sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmeleri gibi bir şey söz konusu değildir. Geçici diş kronu diş üzerinde uzun bir süre bekletilirse, yapıştırıcı zamanla eriyerek diş çürümesine neden olabilir.

CAD ve CAM sistemleri sayesinde aynı gün yapılan kuronlar, geçici bir restorasyona gerek kalmadan aynı gün içerisinde simante edilebilir. Laboratuvar ortamında oluşturulan diş kronları için, ikinci ziyarette diş doktoru geçici diş kronunu çıkarır ve kalıcı olan diş kronunu dener. Diş kronları bazı durumlarda ek tedaviler gerektirebilir. Kullanmadan önce parlatma işlemleri de yapılır. İşi bittiğinde, diş kronu dişinize yerleştirilecektir. Diş kronları yapıştırıldıktan sonra diş kronları sonrası bakım kesinlikle ihmal edilmemelidir. Diş kronları sonrası bakım için hekiminizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Diş Kronları Takıldıktan Sonra Olabilecek Şeyler Nelerdir?

Diş kronu takılmasının ardından herhangi bir sorun hissetmeyebilirken, dişte hala sinirler mevcut ise hem sıcağa hem de soğuğa karşı birtakım hassasiyetler yaşayabilirsiniz. Isırma anında ağrı ya da hassasiyet hissederseniz, diş doktorunuza kesinlikle görünmelisiniz. Bu genellikle diş kronunun yüksek olduğu anlamında olabilir ve genellikle çok geç değilse kolayca düzeltilmesi mümkündür.

Bilhassa porselen ya da metal bileşenli diş kronu kullanıldığında diş eti çizgisinin civarlarında koyu renk bir çizgi görünebilir.Bu koyu renkli çizgi metal diş kronu görünümüdür ve oldukça normal bir durumdur. Kaplamalı bir diş, diş eti rahatsızlıklarına ya da diş çürümesine karşı korunmaz. Bu nedenle ağız hijyenine özen gösterilmesi gerekmektedir. Diş kronları sonrası bakım, bu durumda en çok hassas yaklaşılması konulardan birisidir. 

Özellikle porselen diş kronlarının kırılması çok daha büyük bir olasılıktır. Bu gibi bir sorun bazı durumlarda ağızın içinde kolaylıkla çözülebilir. Diş doktorunuz seramiği hazırlayabilir ve bu kırığı özel bir yapıştırıcı kullanarak onarabilir. Kırık büyükse ya da tamir edilemiyorsa, diş kronunun değiştirilmesi gerekecektir. Diş kronunun altında yer alan yapıştırıcı da eriyebilir. Ancak bu gibi bir durumda diş kronunun her zaman düşmesi beklenmez. Böylesi durumlarda diş kronunun içine bakteri girebilir ve çürümeye neden olabilir. Eğer diş kronunuz gevşekse, diş hekiminizi görmenizde yarar vardır.

Az yapıştırılmış ya da yanlış yerleştirme nedeniyle de diş kronları düşebilir. Bu gibi bir durumda ise zaman kaybı yaşamadan diş doktorunuza gitmeniz gerekecektir.

Diş Kronları Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Diş kronları sonrası bakım, kullanmış olduğunuz kronun uzun ömürlü olması açısından önem arz etmektedir. Diş kronları sonrası bakım maddelerine örnek olarak ilk etapta dişlerinizi diş fırçası ile günde en az 2 kez fırçalamanız verilebilir. Gerekli durumlar diş ipi de kullanabilirsiniz. Oldukça pratik ve sağlıklı bir yöntem olacaktır. Diş ipi ile diş ve diş etinin birleştiği kısım basit bir şekilde temizlenecektir. Ve tüm bunlara ek olarak plak oluşumuna da engel olacaktır. Diş kronları da zamanla kırılmaya ve hasar görmeye yatkın olabilir. Bu yüzden kabuklu yemişler ve sert yiyeceklerin yenilmesinin ve çiğnenilmesinin bir rafa kaldırılması gerekmektedir. Diş kronları sonrası bakım için her ne kadar evde de pek çok şey yapılsa da aylık ya da yıllık rutin bakımlarının bir uzman hekim eşliğinde yapılması çok daha sağlıklı bir yol olacaktır. 

Unutmayın ki uzman elinden geçmiş bir kontrol diş kronları sonrası bakım adına biçilmiş bir kaftan olacaktır. Sizin göremediğiniz bir şey varsa anında müdahale edilebilir ve durum kontrol altına alınabilir. Curefinding kliniği, sizlere ihtiyacınız olan her anda diş kronları sonrası bakım hakkında gerekli bilgiyi verebilir ve destekte bulunabilir. Diş kronlarının yapılması kadar diş kronları sonrası bakım da önemlidir. İhmal edilmemesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir