Diş Köprüleri Sonrası Bakım 2023

Diş köprüleri sonrası bakım veya diş bakımlarının gerektiği kadar yapılmaması ya da bazı genetik etkenler dolayısıyla diş kayıplarının yaşanması olası bir durumdur. Yaşanan bu tarz kayıplarda kaybedilen dişin yerine yeni bir diş yapılması gerekecektir. Eğer ki ağız içinde tek bir diş dahi eksik olsa diğer dişler de zamanla bu boşluklara doğru kayma eğilimi göstereceğinden dişlerde zamanla yamuk bir şekil belirecektir.

Diş kayıplarının en büyük olumsuz etkilerinden birisi ise konuşurken ya da gülerken ortaya çıkan görüntünün bozulmasıdır. Yaşanılan diş kayıplarının tedavi edilmesi büyük bir önem arz etmektedir. Diş kayıplarının tedavisinde tercih edilen diş köprüleri, oluşan diş boşluğunun kapanması için iki dişin arasına yerleştirilerek yapılır. 

Bu yapılan işlemde ise diğer iki dişin boyutu küçültülerek hazırlanan köprü diş ile oluşan boşluklar doldurulur. Tedavi tamamladıktan sonraki asıl görev ise diş köprüleri sonrası bakım, kesinlikle aksatılmamalıdır.  

Diş Köprüleri Çeşitleri Nelerdir?

Diş köprülerinin yapımında tercih edilen yöntemlerden bazıları ise şunlardır;

 • Geleneksel Köprüler
 • Kanatlı (Maryland) Köprü
 • İmplant destekli köprü

Hastanın tercihine ya da ihtiyacına göre yapılabilecek olan 3 diş köprü çeşidinden en uygun olanı uzman doktor bir doktor tarafından belirlenir. 

Diş Köprü Tedavisini Kimler Tercih Edebilir?

Diş köprüsü tedavisi öncelikle hastanın genel sağlık durumuna ve çene yapısına bakılarak karar verilebilecek bir işlemdir. Diş köprüsü tedavisi çoğunlukla implant için el verişli olmayan kişiler için sıkça tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisidir. 

Diş Köprü Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Her tedavi de olduğu gibi diş köprü tedavisinden sonra da hastanın dikkat etmesi ve uyması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de diş köprüleri sonrası bakım için diş köprülerinin temizliğinin yapılması, dişlerde artık gıda ya da plak gibi oluşumların engellenmesi çok büyük önem taşıyan maddelerden birkaçıdır. 

Diş köprüleri sonrası bakım için gerekli olan bir madde daha protezin sabitlenmesi adına kullanılan dişlerin ve protez dişlerin düzenli olarak temizlenmesi olarak düşünülebilir. Rutin bir şekilde bakımlarının yapılmadığı köprü dişler, aynı diğer dişleriniz gibi çürüyebilir ve birtakım diş eti sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Köprü Dişler Niçin Önemlidir?

Diş köprüleri sayesinde hayal ettiğiniz eski gülüşünüze kavuşmanız imkânsız değildir. Buna ek olarak yüz şeklinizin de değişmemesine olanak verir. Ve kaybolan özgüveninizi tekrardan kazanmanıza yardımcı olur. Diş köprüleri, yediğiniz yemekleri doğru bir şekilde çiğnemeniz, konuşabilmeniz ve diğer dişlerin birbirinden ayrılması gibi görevleri de üstlenmektedir. Diş köprüleri sonrası bakım bu bu yüzden kesinlikle göz ardı edilmemelidir. 

Köprü Dişlerin Yapım Maliyeti ve Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Bir köprü diş yaptırmak istiyorsanız, net bir fiyat aralığı vermek oldukça güç olacaktır. Bunun sebebi ise seçmiş olduğunu diş köprü tercihi, genel sağlık durumunuz, diş köprüsünün yapımını üstlenen hekim ve klinik gibi fiyatı değiştirebilecek pek çok etken vardır. Diş köprüleri sonrası bakım ihmal edilmediği takdirde çok uzun yıllar boyunca kullanmanız olasıdır. 

Diş Köprüleri Sonrası Bakım
Diş Köprüleri Sonrası Bakım 2023 1

Diş Köprü Bakımları Nasıl Yapılır?

3 farklı diş köprüsü çeşidi bulunmaktadır ve bu 3 farklı diş köprüsü de eşit şekilde, üst düzeyde bir ağız bakımını gerektirmektedir. Diş köprüleri sonrası bakım da orijinal dişlerinize yaptığınız gibi yapılır. Ekstra olarak ekleyebileceğiniz herhangi bir şey mevcut değildir. Diş köprüleri sonrası bakım için diş ipleri ya da arayüz fırçalarından yardım alınarak diş ve gövde arasında bulunan diş köprüsünün nazik bir biçimde temizlenmesi gerekmektedir. Günlük olarak en 2 kez diş fırçalamanız ise olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. 

Diş köprüleri sonrası bakım yapılması yeniden bir diş kaybı yaşamanıza engel olacağı gibi, köprünün temizlenmesini sağlayacak ve diş eti sorunları yaşamanızın önüne bir set kuracaktır. Tüm bunların yanı diş köprüleri sonrası bakım olarak düşünebileceğiniz bir diğer alternatif ise rutin bir biçimde gerçekleştireceğiniz diş muayenesi ve profesyonel bir ortamda gerçekleştirilecek olan diş temizliğidir. 

Köprü Dişin Yararları Nelerdir?

 • Diş köprülerinin yararlarını bu şekilde özetlemek gerekirse;
 • Diş kaybının yaşandığı yerde kaybolan estetik görünüm gibi sorunlar tamamen ortadan yok olur. Kaybolan özgüven yerine gelir ve yaşam standardı yüksek oranda artış gösterir.
 • Köprü diş sayesinde, diş kaybının olduğu kısım dolayısıyla tam çiğneyememe, diğer ağız hareketleri ya da ısırma sırasında oluşan çeşitli sıkıntıların önüne geçilmiş olur.
 • Eksik dişten kaynaklı ortaya çıkan yüz şeklinde değişme gibi hayatı etkileyebilecek bir sorunun çözülmesine katkı sağlar.
 • Yine eksik dişlerden dolayı oluşacak olan yanlış diş diziliminin oluşmasını önler.
 • Ve en önemli olarak ağız ve diş sağlığı tamamen koruma altına alınmış olunur. 

Diş Köprü Yapımında Hangi Malzemeler Tercih Edilebilir?

Diş köprüsü yapılırken tek bir madde kullanmak yerine alternatif olabilecek bazı malzemeler de bulunmaktadır. Bunlar;

 • Metal Destekli Porselenler
 • Zirkonyum Destekli Porselenler
 • Solid Zirkonyumlar ve Tam Metaldir.

Porselen Köprüler

Bu malzeme, metal bir iskeletin üstüne konulan porselen kaplaması ile elde edilmektedir. Çok yüksek sıcaklıklar altında porselenin kaynaştırılması işlemi yapılır. Bu aynı zamanda dişin güzel gözükmesini sağlarken bir yandan da dişe büyük bir dayanıklılık ve güç sağlamaktadır. Köprü dişin rengi, dişi kullanacak kişinin orijinal dişine en yakın olan renge göre yapılmaktadır. 

Zirkonyum Köprüler

Diş köprüleri malzemeleri arasında en estetik duran diş köprüsü çeşididir ve diş hekimliğinde tercih edilen en kuvvetli ve dayanıklı metaller arasındaki yerini almaktadır. 

Solid Zirkonyumlar

Bu diş köprüsü malzemesi tek parça olarak üretilir ve oldukça opak bir görünüme sahiptir. Solid zirkonyuma, isteğe bağlı olarak bir renk görünümü yapılmamaktadır. Diş sıkma gibi alışkanlığı olan kişiler için oldukça ideal bir malzemedir. 

Diş Köprülerinin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Diş köprülerinin en olumsuz etkilerinden birincisi sağlıklı dişlerin küçültülüyor olmasıdır. Eğer bir diş köprüsü yapılacak ise, sağlıklı dişlerin aşındırılarak küçültme işleminin yapılması gerekmektedir. Protezin yerine oturmasına ortam hazırlayan ve aşındırılan dişler ise diş ve diş eti sorunlarına karşı daha hassas bir hal almaktadırlar. 

Hassasiyet gelişiminden kaynaklı doğan durumlarda ise yine orijinal dişler de zarara uğrayacaktır. Diş köprüleri komşu dişlere uyguladıkları baskıdan dolayı sağlam olan dişlerin de sağlamlığını kaybetmelerine yol açabilir.

Diş kaplamaları sonrası bakım ihmal edildiğinde ortaya çıkabilecek olan diş eti sorunları yeniden büyük sağlık sorunları yaşamanıza ortam hazırlayacaktır. 

Köprü Diş Yapımı Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Laboratuvar ortamında hazırlanan köprü dişlerin yapımı ortalama olarak 5 ile 7 gün arasında sürmektedir. Yapılacak olan diş sayısı ve tercih edilen diş köprü çeşidine göre de bu süre biraz daha fazla olarak uzayabilmektedir. 

Dişleri Kesmeden de Diş Köprüsü Yapılabilir Mi?

Kanatlı köprü tercih edildiğinde herhangi bir dişin kesilmesine kesinlikle ihtiyaç duyulmaz.

Diş Köprüleri Ağrı Yapar Mı?

Köprü diş yapımından sonra soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmiş ise, dişte ağrılar meydana gelecektir. Buna ek olarak sağlıklı dişlerin üzerine uyumlu bir şekilde yapıldığı ve diş köprüleri sonrası bakım ihmal edilmediği takdirde bir diş köprü problemi yaşanmaz. 

Diş köprüleri hakkında daha fazla bilgi için Curefinding’in tecrübeli ekibinden mutlaka destek alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir