Diş Kaplama Sonrası Bakım 2023

Diş kaplama sonrası bakım Dişlerimiz, ilk etapta hiç şüphesiz vücudumuzun en dikkat çeken hassas noktalarından birisi haline gelmiştir. Dişlerin rutin olarak bakımları göz ardı edildiğinde doğabilecek pek çok diş ve diş eti sorunları mevcuttur. Diş kaybının yaşanmasının en büyük ana nedeni dişlere hak ettiği bakımların ve özenin gösterilmemesidir. 

Dişte meydana gelen birtakım çürükler ve diş kayıpları için uygulanan belli başlı bazı yöntemler vardır. Belli başlı yöntemlerin başında ise akıllara ilk olarak diş kaplamaları gelmektedir. Diş kaplama yapıldıktan sonra diş kaplama sonrası bakım kesinlikle ihmal edilmemelidir. Diş kaplamasından sonra meydana gelen sürecin doğru bir şekilde takip edilmesi büyük bir önem taşır. Çünkü ağız içine yeni olarak eklenecek dişlere kişinin uyum sağlayabilmesi her şeyden önce gelmektedir. Diş kaplamasına uyum sağlayabilmek bu gibi durumlarda oldukça önemlidir. 

Diş Kaplaması Niçin ve Nasıl Yapılmaktadır?

Çürük dişlere sahipseniz ve artık bu dişler hiç kurtarılamayacak gibi bir durumdaysa devreye diş kaplamaları girmektedir. Dişin çektirilmesindense bu yönteme başvuran kişilerin sayısı ise oldukça fazladır. Diş kaplamaları özel bir madde ile yapılmaktadır. Diş kaplama yaptırmak önemli olduğu kadar diş kaplama sonrası bakım da en az yapılan işlem kadar büyük bir öneme sahiptir.

Diş kaplamalarının yapılması öncelikle dişe uygulanan kanal tedavisi işlemi ile başlamaktadır. Kanal tedavisinin ardından ise dişin ölçüleri alınmaktadır. Hemen sonrasında ise ağız içine bir adet kalıp yerleştirilir. Bir müddet kadar bu kalıp ile günler geçirdikten sonra diş kaplama işlemi gerçekleştirilmiş olunur.

Diş Kaplamasından Sonra Bakım Nasıl Olmalıdır?

Diş kaplama sonrası bakım için tercih edilen ve çok özel olan yöntemler mevcut değildir. Nasıl ki normal dişler için yapılması gereken uygulamalar var ise, aynıları diş kaplamaları için de geçerlidir. Diş kaplama sonrası bakım için gerekli olan tek şey gereken hassasiyeti sağlayarak dişlerin korunmasını sağlamaktır. Çok aşırı sıcak ya da çok aşırı bir şekilde tüketilen soğuk içeceklerden ve gıdalara mümkün olduğunca mesafeli bir şekilde yaklaşmalısınız. 

Diş kaplama sonrası bakım için gerekli olan bir başka husus ise, dişlerin günde en az 2 kez fırçalanmasıdır. Fırçalanmayan ve gerekli özenin gösterilmediği dişler, kaplama olsa dahi yeniden eski yaşadığınız diş ve diş eti sorunlarına davetiye çıkaracaktır. Gerekli olan durumlarda ise diş fırçalamanın yanı sıra diş iplerinden de faydalanmanızda hiçbir sakınca yoktur. 

Diş kaplama sonrası bakım maddelerine ek olarak ağız duşu ya da gargara kullanımı da uzmanlar tarafından önerilen uygulamalar arasındaki yerini almaktadır. Tüm bu maddeler harfiyen yerine getirildiğinde ise diş kaplama sonrası bakım hiç de zor olmayacaktır. Diş kaplamanızın yıllar boyunca sizi yarı yolda bırakmamasını istiyorsanız diş kaplama sonrası bakım gibi önemli bir konuyu hayatınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. 

Uzman bir hekime 6 ayda 1 olacak şekilde kontrole gitmelisiniz.

Diş kaplama sonrasında bir sızlama olursa, doktorun yazmış olduğu reçetedeki ilaçları kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Kabuklu yiyecekleri bir süreliğine hayatınızdan çıkarmalısınız.

Diş kaplama sonrası bakım olarak yapabileceğiniz bir başka şey ise her türlü çeşitli sorunlarınız için mutlaka Curefinding kliniği ile iletişime geçebileceğinizdir.

diş-kaplaması-sonrası-bakım-1
Diş Kaplama Sonrası Bakım 2023 1

Diş Kaplamasından Sonra Oluşabilecek Durumlar Nelerdir?

Orijinal dişleriniz ile bir hayat geçirdiğiniz için bir diş kaybı yaşamamanız adına tercih ettiğiniz diş kaplaması, size ilk zamanlarda oldukça yabancılık hissettirebilir. Ve bu durum ise oldukça normaldir. Basit bir işlem dahi olsa ağzınızın içinde yabancı bir madde olduğu için diliniz ile sürekli diş kaplaması olan yeri yoklayabilirsiniz. Bu da gündelik yaşantınızda sizi rahatsız edebilir.

Ancak bu durumların varlığı sizi uzun bir zaman rahatsız ederse, mutlaka uzman bir diş hekiminden yardım almanızda çokça fayda vardır. Bunların üzerine diş kaplama sonrası bakım da ihmal edilirse yaptırmış olduğunuz işlem sizi pek de mutlu etmeyecektir. 

Diş Kaplamasından Sonra Ne Zaman Yemek Yenilir?

Diş kaplamasından sonra yemek yemeye 1 saat sonra başlanabilir. Diş kaplama yapışkanlarının yemek yerken yemeğe karışmamasını istiyorsanız 1 saatten önce yemek yememeniz tavsiye edilmektedir. 

Diş Kaplamasından Sonra Ağrı Oluşursa Ne Yapılmalı?

Diş kaplamanız ile yeni tanışmış iseniz ilk birkaç saat ağrı olması çok doğaldır. Diş kaplamasından sonra oluşan ağrı için doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Ağrınız yine de geçmez ise mutlaka diş hekiminizden randevu alınız.

Diş Kaplamasından Sonra Diş Etinin Kanaması Normal Midir?

Diş kaplamasının hemen ardından diş etinin kanaması oldukça normal karşılanmaktadır. Ancak kaplama diş yapıldıktan uzun bir müddet sonra diş eti kanamanız halen daha devam ediyorsa mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. 

Diş Kaplama Sonrası Ağız Kokusu Nasıl Geçebilir?

Diş kaplaması yapıldıktan sonra ağız kokusunun giderilmesi için bu hususların gerçekleştirilmesi tek başına yeterli olacaktır;

Dişlerinizi günde en az 2 defa fırçalamanız tavsiye edilir. Dişlerim nasılsa kaplama diyerek dişlerinizi fırçalamamanız çok yanlış bir davranış olacaktır.

Diş ipleri bu aşamada en büyük yardımcınız olacak.

Ağız gargaraları da en az diş fırçalama ve diş ipleri kadar faydalı olacaktır.

Diş Kaplamanın Yerinden Çıkarılması Nasıl Olur?

Geçici olarak kullanmış olduğunuz kaplama dişiniz, doktorunuz aracılığı ile kolaylıkla çıkarılabilir. Kaplanması gerçekleştirilen dişlerinizin bütünüyle çıkarılması gerekmez. Bu ve benzeri durumlarda sadece tek bir bölgeye de uygulanabilir. 

Diş kaplaması yerinden çıkartılırken herhangi bir şekilde ağrı ya da acı hissetmezsiniz. Ağrının oluşabileceği bir durum olduğunda ise anestezi uygulanmaktadır. Ayrıca kaplanan dişlerinizin yerinden çıkarılması ise hiç zor bir işlem değildir. En fazla 1 saat içerisinde dişlerinizin büyük bir alanında yer alan kaplamaların hepsi çıkartılmış olur.

Diş Kaplama Evde Çıkarılır Mı?

Diş kaplamalarınızı kesinlikle evde çıkarmanız mümkün değildir. Sağlam olan dişlerinizde de hasar oluşmaması adına bir diş hekiminden yardım almanızda fayda vardır. 

Diş Kaplaması Yapılan Dişte Meydana Gelebilecek Sorunlar Nelerdir?

Diş kaplandığında rahatsızlık ya da belirli bir süre için hassasiyet hissetmeniz oldukça normaldir. Diş kaplamanız zamanın tahribatına uğrayarak aşınabilir. Diş kronlarının zamanla aşınması oldukça olası bir durumdur. Aşınmanın tedavisi ise oldukça basit birkaç işlem ile tamamlanabilir. 

Kronlar da zamanla gevşeyebilir. Yapılmış olan kaplama, eğer ki diş ile uyum sağlayamazsa kısa bir zaman sonra gevşeyecektir. Bu gibi bir durum ise dişin çürümesine sebebiyet verecektir. Böyle bir durum yaşandığında mutlaka diş hekiminize bildirmelisiniz. 

Alerjik tepkimeleriniz olabilir. Yeni nesil kaplamalar bazı durumlarda tamamen metalden yapılmıyor olabilir. Çok nadir de olsa bazı kişilerin alerjik reaksiyonlarından dolayı bir hassasiyet yaşanması muhtemeldir.

Dişlerinizin rutin bakımlarını hiçbir şekilde atlamamanız gerekmektedir. Rutin bakımlarının aksatıldığı ve diş kaplamalarının yapıldığı durumlarda, diş kaplamalarının da bakımlarının sağlanmamasında diş kaybı yaşamanız kesinlikle imkânsız değildir. Her ne olursa olsun kaplanan dişe de büyük bir hassasiyet ve özenle yaklaşılması durumunda, kullandığınız diş kaplamasının ömrü oldukça uzun süreli olacaktır. 

Diş kaplama tedavisinde uzman bir ekip ile çalışan Curefinding, sizlere en doğru ve en makul çözümler ile her daim yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir