Diş Kaplama Nedir? 2023

Dişlerin farklı nedenler ile kayıp yaşadığı ya da tamamen estetik amaçlar ile üstlerine farklı maddelerden yapılan tadilatlara diş kaplaması denilir. Kelime manası ile aynı anlamı barındırmaktadır. Çürük ya da travma sebebi vasıtasıyla oluşan madde kaybının dolgu ile tamir edilmedi zamanlarda, estetik olarak dişlerin görüntüsünün farklılaştırılmasında, kaybedilen dişlerin yerine ya da yer tutucu özelliği için dişlerin kaplanması tedavi alternatifler de mevcuttur.

Dişlerin kaplanması için bazı hususlarda dişlerden biraz aşındırmak gerekli olabilir. Aşındırma miktarı yapılacak olan kaplama protezin türüne ve estetik beklentilere göre farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda ise dişlerden aşındırmaya gerek olmadan da kaplama yapımı sağlanabilir.

Kaplama için kullanılacak olan malzemelerin metal ya da ametal özellikte olmasında bir sakınca yoktur. Alt yapı malzemesi metal ya da estetik özellikleri ağır basan maddelerin üstüne seramik yapılmaktadır ve oldukça doğal bir görünüm elde edilmektedir. Alt yapı desteği için değerli metal ve alaşımlarının kullanımı alerjik tepkilere olan eğilimi önemli ölçüde azaltacaktır.

Diş hekiminiz sizi, genel sağlık durumunuza ve isteklerine göre doğru olan kaplama için mutlaka yönlendirecektir. Kaplamalarınız dişlerinizin dokusuna hasar vermeyen yapıştırıcılar ile yapıştırılır. İmplant üstü kaplamalarda ise yapıştırma dışında vida ile tutturmak da mümkündür.

Gerek laboratuvarlarda el ustalığı ile elde edilen gerekse son yıllarda üstün teknoloji ile el değmeden de üretilen kaplamaların kullanım süreleri elbette ki ömür boyunca olmayacaktır. Kaplamalarınızın kullanım zamanı ağız içi sağlık durumunuza, kaplama yapılan dişleriniz ile etrafındaki dokuların da zaman içinde değişen ahengine bağlı olacaktır.  Kaplama yapıldıktan sonra rutin ağız bakımınız ve doktor kontrolleriniz kullanım süresinizi ise epey uzatacaktır.

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

İlk etapta kaplaması yapılacak olan dişlerin ölçüsü alınır. Bu doğrultularda dişe yapılacak olan kaplama için bir kaplama malzemesine karar verilir. Hemen sonrasında dişlerin temizlenmesi işlemi uygulanır ve kaplama için lazım olan şeklin oluşturulması yönünde kalıplar hazırlanıp, kalıcı olmayan şekilde diş üstüne yerleştirilir. Dişin kalıba uyum sağlayıp sağlamadığına karar verebilmek için kişi, belirli bir müddet geçici olarak yerleştirilen kalıpla yaşamaya deva eder.

Eğer bu aşamada bir sorun ile karşılaşılırsa, kalıp çıkartılır ve sorunun onarılması için gerekli olan tedavi uygulamasına geçilir. Son kademe olarak ise, diş kaplama işlemi biter ve süreç sona erer. Diş kaplama işlemi, herhangi bir sorun olmaması halinde 2-3 seans içerisinde sonuca ulaşır. Ancak dişin ve kişinin haline bağlı olarak işlem hızlandırılıp, kaplama dişi 1-2 seansta da bitirmek mümkündür. Önemli olan husus ise, her seans arasında 2-3 gün bulunması, diş kaplamasının yerine iyice yerleşmesi konusundan daha iyi olmasıdır.

Diş kaplama işlemleri bittikten sonra kişinin ağız bakımına dikkat etmesi önemli bir konudur. Dişlerini günde 2 kere fırçalamalı ve diş ipi kullanmak konusunda hassas olmalıdır. Kaplama diş için ek olarak bir bakıma gereksinim yoktur. Ancak ağız içi bakımı normal düzeninde devam etmelidir. Bunun haricinde çok sıcak ya da çok soğuk içecek ve yiyecekler hususunda çok dikkatli davranması önerilir.

diş kaplama
Diş Kaplama Nedir? 2023 1

DİŞ KAPLAMA ÇEŞİTLERİ

–Porselen Diş Kaplama: Diş üstüne yapılacak olan diş kaplamanın porselen bir malzemeden yapıldığı bir kaplama çeşididir. Kişinin orijinal diş renginde hazırlanıp, takılan porselen kaplama diş kırılmalara karşı hassas, dayanıklı ve uzun ömürlü bir kaplama türüdür. Estetik görünüme önem veren kişiler tarafından da oldukça tercih edilen bir işlemdir.

-Zirkonyum Diş Kaplama: Dişin orijinal yapısına en uygun ve yakın biçimde gözükmesine olanak veren bir diş kaplama türüdür. Bu diş kaplama türünde diğerlerindeki gibi sıcak ve soğuk hassasiyeti yoktur. Diş etinde bir probleme sebep olmaz. Doğal ve estetik görünümü sonucunda ön dişlerde de en çok tercih edilen Zirkonyum diş kaplama türü olduğunu söylemek olasıdır.

-Metal Destekli Diş Kaplama: Koyu renge sahip görüntüsü ile kendini belli eden bu kaplama türü, çok fazla tercih edilen bir kaplama türü değildir. Bütçe açısından diğer kaplamalardan daha makul olması haricinde metal destekli kaplamayı ön safhaya çıkaran bir özelliği mevcut değildir. Sağlam bir kaplama ve koyu renkli bir görüntüye sahip olduğu için arka dişler için tercih edilen bir kaplama haline gelmektedir.

 -Empress Diş Kaplama: Full porselen olan diş kaplamanın yapılması için dişin çevresi biraz tıraşlanır. Kaplama için uygun hale getirildikten sonra işlem uygulanmaya hazırdır. Kişi, orijinal diş renginde ve estetik görünümlü sonuçlar elde eder.

İnsanların görünümlerini ciddi bir ölçüde değiştiren şeylerin başında ağız yapısı gelir. Geçmiş dönemlerde bu hususlarda fazla düşünceler yoktu ve bundan ötürü de yeterli önlemler alınamıyordu. Bunun sonucunda da kısa bir zaman içerisinde ağız bölgesindeki sorunlar tahmin edilenden daha ciddi bir görüntüye sahip olabiliyordu.

Son zamanlarda ise ağız ve diş sağlığı hususunda tahmin edilenden çok etkili çalışmalar ile tanışmaya başladık. Bu hususta en küçük bir problem oluştuğu an hiç vakit kaybetmeden gerekli önlemleri alıyor ve ağız bakım işlemlerini aksatmadan da gerçekleştiriyoruz. Son olarak da kendine dikkat eden, yıllar boyu sağlıklı bir şekilde dişlerini kullanmak isteyen kişiler de hesaplı olan porselen diş kaplama fiyatlarını ve bu tedavi yönteminin hangi avantajlara sahip olduğu hususunda araştırmaya koyuluyorlar.

Diş Kaplama Fiyatları Nedir?

Tek diş geçici kuron: 100-150 ₺

Abument dışında implanta porselen uygulanması: 700-850 ₺

Veneer kuron: 750-900 ₺

Yaprak porselen uygulaması: 1250-1400 ₺

Metal desteği olmayan tam seramik kuron: 1250-1600 ₺ arasındadır.

Tedaviden yararlanan hastalar doğal bir görüntüye erişirler. Buna ek olarak da ağız kısmının işlevselliği manasında da hiçbir problem yaşanmamasının adına uygulanacak metotlar araştırılırken dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardan biri de ağız ve çenenin doğası nasıl ki bir zaman sonrasında birbirinden değişik sebeplerden dolayı zayıflamaya başlarlar ise, yaptırılacak olan bu modellerin de zamanla zayıflayabileceğidir. Tedavinin uygun olarak yapılmasının ardından uzun zaman boyunca sorun yaşanmadan bu parçaları kullanmaya devam edebilirsiniz.

diş kaplama
Diş Kaplama Nedir? 2023 2

Porselen Diş Kaplama Kaç Günde Tamamlanır?

Kişiler tarafından en fazla merak edilen sorulardan bir tanesi de porselen diş kaplamanın kaç günde tamamlanmasına yöneliktir. Pek çok ametal metalin değişik elementler ile karıştırılması neticesinde yüksek sıcaklıklarda işlenmesi ile oluşturulan inorganik olan bir maddedir. Büyük bir seramik grubuna dahil olan porselenler killi topraktan elde edilen maddelerdir. Bu sebepten dolayı da sağlık açısından herhangi bir negatif ya da yan etkisi bulunmamaktadır.

Dişlerinize uygulanan porseleni oluşturan üç temel madde mevcuttur. Bunlar sırasıyla; Kaolin, Feldspar ve Kuartz isminde olan maddelerdir. Diş estetiğinde günümüz şartlarında yaygın olarak tercih edilen porselen kaplama tedavisinde kullanılması gereken malzemelerin sağlığa hiçbir zararı yoktur.

Diş estetiğinde kullanılacak olan porselenler yaklaşık olarak 900 ile 1200 dereceleri arasında ısıtılmaktadırlar. Fırınları özel yapım Alman malı olan ivoclar’dan yardım alınır. Herhangi bir nedenler diş kaybı olanlara, dişlerinde kırık, sararma ve kötü bir görüntüye sahip olan kişilere, ortodonti tedavisinden çekinen kişilere, diş gelişimi bitmiş olan ve 18 yaşından büyük herkese uygulanabilir.

Diş kaplama talepleriniz için curefindig.com ile iletişime geçebilir ve en uygun fiyatlar ile diş kaplaması yaptrabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir