Diş Beyazlatma Sonrası Bakım 2023

Diş beyazlatma sonrası bakım konusuna değinmeden önce diş beyazlatma işleminin aslında ne olduğuna değinmek gerekir. Diş beyazlatma, diş yüzeyinin mine kısmında meydana gelen renkli organik ya da organik olmayan maddeleri gidermek için diş beyazlatma jeli kullanan kozmetik tabanlı bir tedavi çeşididir. Diş beyazlatma işlemi dişlere özel olarak hazırlanmış bir jel sürülerek lazer aracılığı ile reaksiyonun hızlandırılmasından oluşur. Ağartma işleminin mekanizması redoks reaksiyonudur. Tercih edilen madde oksijenin açığa çıkmasına sebep olur. Dişlerin renklenmesine sebebiyet veren maddenin renksiz bir madde ile yer değiştirmesi ile beyazlama işlemi tamamlanmış olur. 

Diş İçinde Renklenme Nasıl Meydana Gelir?

Bu durum, dişlere işlemiş ve diş fırçalama ile çıkarılamayan bir lekedir. Sigara, çay, kahve vb. gibi renkli içecekler hem iç hem de dış lekelere neden olur. Diş oluşumu esnasında meydana gelen bazı yapısal bozukluklar (ilaç ya da aşırı doz florür gibi) da bu kategoriye girer. Çoğu durumda, ağartma işlemi çok başarılıdır. Diş beyazlatma sonrası bakım göz ardı edilmediğinde diş dışında renklenmenin azaldığı gözle görülür derecede fark edilecektir.

Dişin Dışında Renklenme Nasıl Meydana Gelir?

Sigara, çay, kahve ve kola vb. gibi kirli içecekler ve yiyecekler diş yüzeyine yapışan kirdir. Bu lekeler genellikle tartar temizlendikten sonra çıkarılabilir. Farklı renklendirmeler başka operasyonlar gerektirebilir. Bu nedenle ne tür bir tedavi uygulanması gerektiğine diş hekiminin karar vermesi, olabilecek en doğru uygulamadır. 

Diş Beyazlatmada Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Diş etleri ve dil, dudak gibi yakın dokular da dikkate alındıktan hemen sonra beyazlatma operasyonuna başlanmalıdır. İlacın konsantrasyonunu ve kullanım süresini doğru şekilde ayarlayın. (Beyazlatıcı jeller, farklı karbamid peroksit ve hidrojen peroksit oranlarına sahiptir). Bazen diş beyazlatma işlemi sırasında ya da sonrasında hasta çok az bir hassasiyet rahatsızlığı yaşayabilir. Ama bu hassasiyet 1 ya da 3 gün içinde bütünüyle kaybolur. Uygulanan tedavi için gerekli olan her şeyin eksiksiz ve uygun bir şekilde yapılması önemlidir. Diş beyazlatma operasyonu diş doktorları aracılığı ile yapıldığında oldukça etki eden bir yöntemdir.

Diş beyazlığının etkili olması uzman hekim kadar, diş beyazlatma sonrası bakım da rutin olarak yapıldığı takdirde etkisini gösterecektir.

Diş İçi Beyazlatma Nedir? 

Çoğu durumda rengini kaybetmiş dişler için tercih edilir. Kanal tedavisi sonrası rengi değişmiş dişlerin tedavisi için uygulanan bir yöntemdir. Tedavi edilen dişin pulpa boşluğuna hidrojen peroksit jeli yerleştirilip yeterli beyazlık elde edildiğinde işlem sonlandırılır.

Doktor aracılığı dişlerde tercih edilen beyazlatma sistemine bağlı olarak ışık kaynağı ile ya da lazer aktivasyonu ile dış beyazlatma tamamlanır. Normal bir ışık cihazında beyazlatma yapıldığında seans ortalama olarak 30 ya da 45 dakika devam eder ve sonuçlar hemen görüntülenir. 

Tedavi süresi diş hekiminin ve kişinin arzu ettiği beyazlık derecesine göre değişir ve bu işlem dişlere asla zarar vermez. Ağartma işlemi dolguları veya kaplamaları etkilemez. Bu sebeple elde ettiğiniz diş rengine bağlı olarak yenilemeniz gerekebilir. Beyazlatma, hastanın zamanına ve alışkın olduğu yiyeceklere ya da içeceklere bağlı olarak küçük ama geri dönüşümlü bir işlemdir. Bu nedenle, düzenli olarak güncellenmesi gerekebilir. Bu prosedürün hastalar ve doktorlar için kullanımı çok kolaydır ve uzun süreli komplikasyonları yoktur. Gülümsemelerimizi gizlemek yerine, bu kadar kolay bir operasyon ile elde edilebilecek parlak bir gülümsemeyi dışarıya yansıtmak ise herkesin hakkıdır. 

Gülümsemelerinizin ilk günkü gibi olmasını dileyenlerdenseniz, diş beyazlatma sonrası bakım prosedürleri sizler için büyük bir önem arz etmektedir.

Diş Beyazlatma Sonrası Bakım
Diş Beyazlatma Sonrası Bakım 2023 1

Ev Tipi Diş Beyazlatma Sistemi Nedir?

Doktor, hastanın diş ölçülerinden elde edilen bir model ile hastaya uygun olarak kişiselleştirilmiş bir ağızlık oluşturacaktır. Hasta, doktorun kendisine verdiği peroksit yüzdesine bağlı olarak yaklaşık 4 hafta boyunca günde birkaç saat bu uygulamayı uygulayacaktır. Bu uygulamanın etki göstermesi lekenin rengine ve hacmine, diş açıklığının tonuna ve dişin yaşayabileceği hassasiyet ile doğru orantılıdır.

Ofis Tipi Beyazlatma Sistemi Nedir?

Bu en hızlı ve çabuk etki eden diş beyazlatma sisteminden birisidir. Bu yöntem ile beyazlatma için kullanılacak olan ürün direkt olarak dişlere uygulanır. Diş hekimleri, diş etlerini ve sert olmayan dokuları ağartıcının etkilerinden korumak adına koruyucu bir jel uygular ya da diş etlerini kaplar. Bu ürünler özel bir ışık ya da lazer türü ile birlikte kullanılır. Sonuçlar, ilk 30 ya da 60 dakikalık kullanımdan hemen sonra ortaya çıkar. Ağartıcı, ısıya ya da ışığa maruz bırakılmazsa, istenen sonuç elde edilene kadar ağartma işlemi birkaç kez tekrarlanır. İster ev tipi olsun ister ofis tipi beyazlatma olsun yapılan tüm işlemlerin diş beyazlatma sonrası bakım ile desteklenmesi gerekmektedir.

Beyazlatma Prosedürünü Kimler Kullanamaz? 

Diş beyazlatma işlemi 16 yaşından küçük olan hastalarda kullanılmaz. Bu yaştaki hastalarda, pulpa boşluğu ve alveolar sinir en büyüğüdür. Ağartıcı uygulamak pulpayı alevlendirebilir, aşırı duyarlılığa neden olabilir ve kanal tedavisine benzer neticeler doğurabilir. Beyazlatıcı peroksit alerjisi olan, hamilelerde, hassas diş ve diş hastalığı nedeniyle diş eti çekilmesi olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Diş Beyazlatma Güvenli Midir? 

Diş doktoru gözetiminde uygun bir prosedürle kullanılan diş beyazlatma işlemi dişlere zarar vermez. Diş beyazlatma, dişlerde yapısal değişikliklere ya da kalıcı hasarlara sebebiyet vermez. Kullanımı, direkt olarak diş minesinde bulunan küçük mine parçacıklarının sıvısını beyazlatmak içindir. Bu sıvı daha beyaz hale geldikçe dişler daha beyaz hale gelir. Kullanılan malzeme diş dokusuna zarar vermez. Dişler sarardığında beyazlatma işlemini rutin aralıklar ile tekrarlayabilirsiniz.

Diş Beyazlatma İşlemi Zararlı Mıdır?

Tüm tıbbi kullanımlarda olduğu gibi diş beyazlatmanın da olası yan etkileri vardır. İlk ve en yaygın yan etki duyarlılıktır. Uygulama sırasında tercih edilen malzeme komşu dokuya nüfuz ediyorsa, gereğinden fazla kullanılıyorsa veya diş direnci düşükse diş beyazlatma sonrası aşırı duyarlılık oluşabilir. Soğuk, sıcak ya da tatlı ve ekşi bir şey kullanırsanız, karıncalanma hissi gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu semptomları önlemek için doktorlar genellikle beyazlatma işleminden sonra diş koruyucu bir jel uygularlar. Bu uygulama sonrası dişlerde karıncalanma ve sinirlenmeyi önlemek içindir. Buna ek olarak yanlış beyazlatma uygulanırsa dişlerde kalıcı sorunlara neden olabilecek durumlar olabilir. 

Diş Beyazlatma Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma sonrası bakım yapılan operasyonların bitiminde olması gereken ve atlanılması gereken bir durumdur. Düzenli aralıklar ile dişin fırçalanması, asitli içeceklerden mümkün mertebe uzak durulması, ağız hijyeninin sağlanması için diş ipi kullanılması diş beyazlatma sonrası bakım örneklerinden bazılardır.

Evde yapılacak olan diş beyazlatma sonrası bakım için listeye rutin doktor kontrolleri de eklenebilir. Kırmızı şarap, sigara, vişne, çikolata gibi şeylerin tüketilmesi ve kullanılması diş beyazlatma sonrası bakım kuralları için geçerli değildir. Dişleriniz kısa zamanda eski, sarı ve bakımsız haline geri dönecektir. Dişlerinizin artık beyazlatılması gerektiğine inanıyorsanız kliniğimiz Curefinding ile tüm diş beyazlatma ile ilgili soruları sorabilir ve diş beyazlatma sonrası bakım gibi önem arz eden bir detay için destek alabilirsiniz.

One thought on “Diş Beyazlatma Sonrası Bakım 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir