Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? 2023

Burun estetiği ya da rinoplasti, burnun şeklini değiştirmek için yapılan cerrahi işlemlere verilen isimdir. Rinoplasti yaptırmanın nedeni, bir yaralanmanın neden olduğu bir deformiteyi onarmak, doğum kusurunu düzeltmek veya bazı solunum koşullarını iyileştirerek nefes almayı iyileştirmek için burnun görünümünü değiştirmektir. Bazı durumlarda hem nefes alma güçlüğü hem de fiziksel görünüm burun estetiğini tercih etme sebepleri arasında olabilir.

Burnun Yapısı Tam Olarak Nasıldır?

 Burnun üst kısmı kemikten, alt kısmı kıkırdaktan yapılmıştır ve deri kaplı bir yapıya sahiptir. Solunum sisteminde önemli bir yere sahiptir. 

Burun Estetiğinin Maliyetleri Nedir? 

 Burun estetiği fiyatını etkileyen en önem arz eden etkenlerden birisi de doktorun deneyimidir. Fiyata ayrıca hastane seçimi, kullanılan malzemeler ve ekipman maliyetleri de dahildir. 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? 

Rinoplasti, gerekli görüldüğü takdirde kemik, kıkırdak, deri tabakası veya üçünün yerini alabilir. Burun estetiğini planlarken kişinin yüzünün diğer özelliklerini, burundaki deriyi ve kişinin neyi değiştirmek istediğini göz önünde bulundurur. Burun ameliyatına uygun adaylar kendilerine özel bir plan geliştirirler. Tüm büyük ameliyatlarda olduğu gibi, burun estetiği de çeşitli riskler taşır. Enfeksiyon, kanama ve anestezinin yan etkileri gibi riskler büyük ameliyatlarda her zaman mevcuttur. Rinoplastiye özgü ayrı riskler de vardır.

Bunlar, burnunuzdan nefes almada zorluk, burnunuzun içinde ve çevresinde kalıcı uyuşma, düzensiz burun, ağrı, kalıcı renk değişikliği veya şişme, yara izi, nazal septum delinmesi ve daha ileri cerrahi prosedürlere duyulan ihtiyacı içerir. Burun cerrahı, rinoplasti evresini düşünenlere bu riskler hakkında detaylı bilgi verir. Burun estetiğinin planlama aşamasına geçmeden önce, burun estetiğini düşünen kişi ile doktor arasında bir görüşme yapılarak cerrahi işlemin etkili olup olmayacağı belirlenir. Bu görüşmede kişinin tıbbi geçmişi ortaya çıkar.

Doktorun soracağı en önemli soru, kişinin ameliyat için motivasyonu ve hedefleri ile ilgilidir. Bu aşamada istenilen sonuca ulaşmak için en önemli detay, istek ve hedeflerin dürüst bir şekilde ifade edilmesidir. Cerrah, rinoplasti adayına rinoplasti ile nelerin elde edilip edilemeyeceğini net bir şekilde açıklayacaktır. Bundan sonra burun tıkanıklığı, önceki ameliyatlar ve kullanılan ilaçlar hakkında bilgi toplayın. Hemofili gibi kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler rinoplasti adayı olmayabilir. Bu süreçte doktor, kan testleri gibi laboratuvar testleri de dahil olmak üzere tam bir fizik muayene yapacaktır. Ayrıca burun estetiği adayının yüz hatlarını ve burnunun içini ve dışını da inceleyecektir.

Bu sayede hangi değişikliklerin yapılması gerektiği ve cildin kalınlığı veya burun ucundaki kıkırdağın gücü gibi fiziksel özelliklerin sonuca nasıl etki edebileceği belirlenebilir. Fizik muayene de rinoplastinin solunum üzerindeki etkisini belirlemek için önemlidir. Burun görüntüleri alınabilir ve cerrah hangi sonuçların mümkün olduğunu göstermek için bir bilgisayar kullanarak görüntüleri size aktarabilir. Rinoplasti cerrahı ayrıca bu fotoğrafları ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirmeler, ameliyat sırasında ve referanslı uzun vadeli incelemeler için kullanır.

Bir kişinin çenesi küçükse, cerrah rinoplasti adayı ile çene büyütme ameliyatını da görüşebilir. Çünkü küçük bir çene, daha büyük bir burun yanılsaması yaratır. Bu durumlarda çene ameliyatı gerekli değildir ancak daha iyi yüz profili dengesi sağlanabilir. Burun ameliyatından sonra genellikle aynı gün hastaneden çıkmak mümkündür. Özellikle ameliyatınız ayakta tedavi ise, eve gitmenize yardımcı olacak birinin olması önemlidir. 

Anesteziden sonraki ilk birkaç gün içinde hafıza kaybı, yavaş reaksiyon süresi ve karar vermede zorluk olabilir. Bu nedenle, ameliyat sonrası bakıma yardımcı olması için hastayla bir veya iki gece bir arkadaş veya aile üyesinin olması yararlı olabilir.

Burun Estetiği
Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? 2023 1

 Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

 Ameliyattan iki hafta önce ilaçlardan kaçınılmalıdır. Bu tür ilaçlar kanamayı artırabilir. Yalnızca burun cerrahı tarafından onaylanan ya da reçete olarak verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Bitkisel ilaçlar, doğal ilaçlar ve diyet takviyelerinden de kaçınılmalıdır. Sigarayı bırakmak veya ara vermek gerekir. Sigara, ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatır ve enfeksiyon riskini artırır. Burun ameliyatından sonra iç pansumanlar genellikle ameliyattan bir ila yedi gün sonra yerinde kalır. Cerrah, koruma ve destek için burnunuzun üzerine bir atel de yerleştirebilir. Bu genellikle yaklaşık bir hafta sürer. Rinoplasti sonrası kanamayı ve şişmeyi azaltmak için yatakta başınız göğsünüzden yukarıda olacak şekilde yatmanız gerekir.

Ameliyat sırasında yerleştirilen atel veya şişlik nedeniyle burun tıkanabilir. Ameliyattan birkaç gün sonra veya bandaj çıkarıldıktan sonra bile mukus ve kanın bir miktar kanama ile çıkmaya devam etmesi yaygındır. Bu drenajı emmek için burun altına emici olarak küçük bir parça gazlı bez bantlanabilir. Bu yastık sıkı olmamalıdır. Kanama ve şişme olasılığını en aza indirmek için cerrah, ameliyattan sonraki birkaç haftaya kadar çeşitli önlemlerin alınmasını isteyecektir.

Bunlar; aerobik ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçınmak, suyun burnunuzdan aktığı yerde bir bandajla duş almak yerine banyo yapmak, burnunuzu sümkürmek, meyve ve sebze gibi lifli besinlere başvurmak, kabızlığı önlemek için zorluklar ortaya çıkarken ameliyat bölgesine baskı yapma riski, gülme veya gülme gibi aşırı yüz ifadeleri, üst dudak hareketini azaltmak için dişleri nazikçe fırçalamak, gömlek gibi önü açık giysiler giymek.

Ayrıca ameliyattan sonra en az dört hafta gözlük veya güneş gözlüğü burna dayanmamalıdır. Burun iyileşene kadar gözlükleri alına yapıştırmak mümkündür. Otuz faktörlü bir güneş kremi dış mekanlarda özellikle burun üzerinde kullanılmalıdır. Bu süre zarfında çok fazla güneş, burun derisinin kalıcı olarak renk değiştirmesine neden olabilir. 

Rinoplasti sonrası iki ila üç hafta boyunca göz kapaklarında geçici şişlik veya mavi-siyah renk değişikliği meydana gelebilir. Burun şişmesinin inmesi daha uzun sürebilir. Yemek yerken sodyumdan uzak durursanız şişkinlik daha çabuk geçer. Ameliyattan sonra burun içine buz veya buz torbası gibi nesneler konulmamalıdır. Ameliyattan sonra işten, okuldan veya benzeri taahhütlerden bir hafta izin almak en iyisidir.

Öneri yazı: Boyun Germe Ameliyatı Nedir? 2022

Burun Estetiğinin Sonuçları Nelerdir?

 Rinoplasti basit bir operasyon değil aksine oldukça zahmetli bir operasyondur. Bunun birçok nedeni var. Her şeyden önce burun, yüzün ortasına oturan karmaşık, üç boyutlu bir şekildir. Rinoplasti sırasında yapılan değişiklikler çok küçük olsa da bu değişiklikler burnun görünümünü ve işlevini büyük ölçüde değiştirebilir. Bu değişiklikler küçük olduğu için hata oranı da yüksektir. Ameliyattan sonra burnun da vücudun geri kalanı gibi yaşam boyunca değiştiğini unutmayın. İstenilen sonuca ne zaman ulaşılacağını söylemek zordur. Bununla birlikte, çoğu şişlik genellikle bir yıl içinde düzelir. Bu nedenle ikinci bir ameliyat gerekse dahi en az bir yıl beklenmesi önerilir.

Burun Estetiği İçin Yaş Sınırı Var Mıdır? 

 Burun estetiği çok yaygın olmasına rağmen henüz gelişimini tamamlamamış ergen bireylerde tercih edilmemektedir. Burun disfonksiyonu nedeniyle genç yaşta ameliyat yapılsa da estetik nedenlerle yapılan ameliyatlarda 18 yaşına kadar beklenmesi tercih edilir.

Burun Estetiği Doktoru Nasıl Seçilir? 

Rinoplastiden önce, ilgilenen doktor iyice muayene edilmelidir. Doktordan ön konsültasyon için randevu alarak kullanılacak teknik, üç boyutlu modelleme ve daha önce girmiş olduğu ameliyatlarının referansını isteyebilirsiniz.

Burun estetiği fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

One thought on “Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir