Boyun Germe Ameliyatı Nedir? 2023

Boyun germe ameliyatı; Boyun bölgesindeki sarkmaları gidermek ve iyileşmeyi sağlamak için boyun bölgesindeki derinin gerilmesini tanımlamak için kullanılan terimdir. Plastik cerrahi bir operasyondur. Yaşa bağlı sarkmalara müdahale edilerek pürüzsüz bir görünüm elde edilmeye çalışılır. Boyun estetiği de denilebilir. Boyun bölgesi, gözler ve çevresi ile yüz yaşlanmasının erken dönemlerde kendini hissettirdiği yerlerden biridir.  Sıkı bir boyun neredeyse her zaman gençliğin, enerjinin ve güzelliğin bir işareti ve sırrıdır.

Boyun bölgesindeki sarkmalar hem erkeklerde hem de kadınlarda daha belirgindir. Göz ve yanak çevresinde daha da belirgindir. Yüz gençleştirme isteyen hastaların neredeyse çoğunluğunun ilk şikâyeti boyun bölgesi ile ilgilidir. Moda fotoğraflarına bakıldığında dar ve köşeli hatlara sahip modellerin tercih edildiği görülmektedir. Boyun bölgesi özellikle bayan modellerinde dikkat çekiyor. Yaşlandıkça, önce boyundaki çenenin altındaki deri sarkmaya başlar. Hastalar çene altında yağ olduğunu ifade eder ve alınmasını isterler.

Ancak özellikle zayıf hastalarda bu bölgedeki birikim yağlanma değil, gevşemeye başlayan boyun derisidir. Özellikle çenesi ve sırtı zayıf olan hastalarda boyun bölgesinde çift oluşum daha sık görülür ve sarkma erken başlar. Güzel bir boyundaki en önemli faktörlerden biri yan çene açılarıdır. Sonuç olarak çeneleri güçlü olan hastalarda daha sonra boyun bölgesinde sarkmalar yaşanacak ve eğer ameliyat olurlarsa sonuç daha iyi olacaktır. Boyun estetiğinin ilk aşamalarında ameliyatsız işlemler kullanılabilir. Çene ucu ve çevresi dolguları, iskelet yapısı zayıf olan hastalarda çene çevresi ve boyundaki sarkmaları azaltmada yardımcıdır. Deri sarkması olan hastalarda askı işlemleri bir miktar gerginlik ve rahatlama sağlar. Ciddi düşmelerde cerrahi müdahale kaçınılmazdır.

Boyun Germe Estetiğinde Kesi İzleri Belli Olur Mu?

Yanak bölgesinde germe tamamlanıp boyun bölgesine müdahale edilmediği takdirde esasen ehil bir yüz gençleştirme işlemi yapılmamış olur. Boyunda gevşemiş olan ancak deri değil deri altındaki boyun kaslarıdır. Ameliyat esnasında bu kaslar da gerilerek çene altındaki gerginlik sağlanmış olur. Bu işlemler daha sonra fazla boyun derisi kulak arkasına doğru ilerletilerek saç çizgisi süresince çıkarılır. Yüz germe için meydana getirilen bütün kesiler fazlaca iyi iyileşirler. Zamanla saçlı deri içindeki kesilerden saçlar uzadığı için yara izi nerede ise görülmez hale gelir.

Çene altındaki kesi de karşıdan bakıldığında hiç görülmez. Estetik yüz gençleştirme ameliyatları üst göz kapağı ameliyatı haricinde genel anestezi altında yapılır. Ameliyat üç ya da dört saat kadar sürmektedir. Ameliyat daha sonra sıkı bir pansuman ile yüz sarılır. İlk gece yüksek yastık ile hafifçe oturur pozisyonda yatmak ödemlerin önlenmesi açısından önemlidir. Ertesi gün şayet yerleştirildilerse drenler çekilir.

Hastanın pansumanı açılır ve hasta taburcu edilir. Yaklaşık iki hafta kadar yüzde şişkinlik ve hafifçe morluklar olması normaldir. Bu vakit süresince hususi bir yüz korsesi kullanılır. İki hafta sonucunda şayet erimemişler ise geride kalan dikişler alınır. Ameliyat sonrasında birkaç gün içinde hastanın yüzünü yıkamasına onay verilir. Şişliklerin inmesi ile ameliyatın müspet neticeleri görülmeye başlanır. Başarılı bir halde yapılma olan boyun germe ameliyatının kararı hastalar için son aşama memnun edicidir ve ameliyat neticeleri kalıcı olur.

Boyun Germe
Boyun Germe Ameliyatı Nedir? 2023 1

Boyun Germe Ameliyatına Kimler Adaydır?

Genetik faktörler, yerçekimi, muhit koşulları, sigara, çok sık kilo alıp verme, yaş ve stres şeklinde muhtelif faktörlerin etkisiyle yüz ve uzunlukta genç ve sıhhatli imaj zaman içinde kaybolmakta, sonuçta deri ve derialtı yumuşak dokularda sarkma, esneklik ve hacim kaybı ve kırışıklıklarda belirginleşme ortaya çıkmaktadır. Boyun germe ameliyatları, boyun ve çene için daha sıkı, pürüzsüz ve daha zarif bir manzara oluşmasına destek olmaktadır. Yüz bölgesinde başka bir değişim yapılmasa bile, kırışmış ya da sarkan bir boynu gerilmiş hale getirmek, ferdin görünümünü çarpıcı bir halde iyileştirebilir; bu, hastanın daha genç görünmesine de destek olmaktadır. Boyun germe, yüzün kalan kısmını çerçeveleyen daha iyi bir çene hattı sağlayarak yüz özelliklerinin dengesini düzeltmeye destek olmaktadır.

Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İşlem ameliyathanede genel anestezi altında yaklaşık 3-5 saatte yapılmaktadır. Boyun germe ameliyatı kulak önünden başlamış olan kesilerle, kulak memesinin altından kulak arkasına kıvrılır ve oradan da saçlı derinin içerisine doğru ilerleyerek ya da çene dibine meydana getirilen kesilerle yapılır. Burada cilt altındaki ve kas dokusu üzerindeki gevşek ve ağımsı yapılar ve kas dokusuna da müdahale edilerek gerginleştirilir, cilt gerdirilerek fazlalıklar çıkarılır ve yine şekillendirilir.

Bu halde ancak boyun değil yüz bölgesinde de muayyen bir gerginlik oluşturulmuş olunur. Ameliyat sahasında kan birikiminin önüne geçilmesi için küçük dren ismi verilen plastik borular yerleştirilir. Boyun bölgesi ek olarak gıdının aşırı yağlanması ile de sarkık görünebilmektedir. Genç yaşlarda gıdı bölgesine meydana getirilen gıdı liposuction işlemi, boyun bölgesinin de görüntüsünde mühim değişikliklere yol açacaktır.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Boyun germe ameliyatından sonrasında kalıcı ve görünüş açısından rahatsız edici izler olmayacaktır. Burada izler saçlı deri ve kulak peşinde ya da çene altında saklanacaktır.  Burada görünür olan izler yalnızca kulak önünde ve fazlaca kısa olup zaman içinde da görünürlüğü mühim seviyede yitirecektir.

Boyun Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Boyun germe Ameliyatında da her cerrahi operasyonlarda olduğu şeklinde anesteziden ve cerrahiden meydana gelen riskler mevcuttur. Oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi açısından ameliyat öncesi meydana getirilen tahlil inceleme ve anestezi muayeneleri çok önemlidir. Ameliyat sonrası kanama riski fazlaca beklenilen bir şey değildir. Ancak hematom riskinin ve olasılığının önüne geçilmesi açısından ameliyat esnasında kulak arkalarına minik drenler yerleştirilmektedir. Bunun yanı sıra enfeksiyon saç dökülmesi, saçlı deride hissizliği şeklinde nadir bulunan riskler mevcuttur. Ancak zaman içinde saçlar yine çıkacak ve his kaybı ortadan kalkacaktır.

Öneri yazı: Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? 2022

Boyun Germede Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Standart boyun germe tekniğinde kulak önünden kulağın arkasına saç içerisine doğru meydana getirilen bir kesiden girilerek boyun bölesindeki cilt ve cilt altı dokuları ve yaşlanma kararı aşağıya doğru sarkmış olan smas ve plastyma denilen kas yine yukarıya asılır. Daha sonrasında sarkmış olan cilt, dokuların tamirinden sonrasında fazlalığı çıkarılır. Eğer ancak gıdı bölgesinde çene altındaki yağ fazlalığı mevcut ise bu da boyunun sarkık görünmesine niçin olduğundan o vakit herhangi bir kesi yapılmadan cilt altındaki bu yağ çokluğu liposuction ile alınır ve alandaki sarkmış doku da onarılmış olur.

Boyun Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır? İşlem İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Boyun germe ameliyatı, yüz germe ameliyatı ile yapılmaktadır. Ancak yüz bölgesinde fazla sarkması olmayan hastalarda ancak boyun bölgesinden şikayetçi ise bu ameliyat tek başına yapılabilir. Çene kenarlarında yığılmaları olan, uzunlukta yağlanması ve boyun cildinde sarkması olan kişiler bu işlemler için müsait adaylardır. Genellikle 40 yaş üstünde gerçekleştirilmektedir.

Boyun Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Boyun germe ameliyatı tek başına 3-5 saat sürmektedir. Boyun germe ameliyatına artı olacak olan işlemler de ameliyatın süresini arttırmaktadır.

Boyun Germe Ameliyatı Fiyatları

Boyun estetiğinde ameliyat tutarları işlemin tipine, hastaneye ve doktorun tecrübesinde göre farklılık gösterir. Boyun estetiği fiyatlarını belirleyen bir öteki unsur bununla beraber çene ucuna tatbik yapılıp yapılmadığıdır. Boyun germe tutarları birlikte rol alan öteki ameliyatlardan da etkilenebilmektedir.

Boyun germe ameliyatı fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

One thought on “Boyun Germe Ameliyatı Nedir? 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir