Bir Gülümseme Makyajı Nedir?

Diş Kaplamaları

Diş kaplamaları, dişlerinizin ön yüzeylerine uygulanan dental bir prosedürdür. Teknisyenler, bunları oluşturmak için diş renginde kompozit ya da porselen gibi yüksek kaliteli diş malzemeleri kullanır. Diş kaplamaları estetik bir işlemdir. Kırıklar, dişte oluşan boşluklar, diş renk değişikliği ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli estetik kusurları gizleyebilirler.

Diş Aydınlatıcıları

Diş aydınlatıcıları her dental uygulamada standart olarak kullanılan bir malzemedir. Çünkü bu ışıklar olmadan diş hekimliği kelimenin tam anlamıyla oldukça zorlu bir durumun içinde kalırdı. Diş aydınlatıcıları tavana, kabine, duvara kalıcı bir biçimde monte edilir ve çeşitli döner kol seçeneklerine sahiptir. Bu diş aydınlatıcıları ya halojen ya da LED teknolojisi ile çalışır ve diş hekimi ve asistanın ihtiyaçlarına göre çeşitli boyutlara ayarlanabilir. Ameliyathane için bir ışık seçerken, uygulama sistemi, kabin ve prosedürler sırasında tercih edilen pozisyonun uyumlu olup olmadığı ile çalışıldığından emin olunmadan operasyonlara başlanılmaz. Farklı ışıkların farklı renk sıcaklıkları ve lüksü (ışık yoğunluğu derecelendirmeleri) vardır. 

Diş Eti Şekillendirme

Diş eti şekillendirme, diş eti çizginizi yeniden şekillendiren ve bir uzman hekim tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Diş eti şekillendirme işlemi, dişlerinizin etrafındaki fazla diş eti dokusunun kesilmesini ya da çıkarılmasını içermektedir. Diş eti çekilmeniz varsa, tedavi diş eti dokusunu yeniden şekillendirmeyi amaçlar. Çoğu durumda diş eti şekillendirme, estetik bir işlemdir. Bu, tıbbi olarak gerekli bir tedavi olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine diş etlerinin, dişlerin ya da gülümsemenin görünümünü iyileştirmek için yapılır. Ancak diş hekiminizin ağız sağlığı nedenleriyle diş eti şekillendirme önerdiği zamanlar yapılması uygundur. 

Ancak diş eti şekillendirme tedavisinin tıbbi bir gereklilik olabileceği zamanlar da vardır. Periodontal hastalığınız varsa, diş eti şekillendirme iyi bir tedavi seçeneği olabilir. Ancak diş hekiminiz öncelikle diş eti hastalığını ameliyatsız seçeneklerle tedavi etmeye çalışacaktır. Bu, bakterileri ve enfeksiyonu öldürmek için antibiyotikleri ya da diş eti sağlığını iyileştirmek için diş temizliğini barındıracaktır. Diş eti şekillendirme bu tedavilerin bir parçası olabilir. Ve eğer bu durum mevcutsa, özel bir sigorta kapsamında tıbbi bir gereklilik olarak görülüyorsa, tedavi maliyetini ya da tedavinin bir kısmını karşılayabilir. Hangi işlemlerin kapsandığını ve tarafınızdan yapılacak olan harcamaların olup olmadığını öğrenmek için özel sağlık sigortası sağlayıcınızla detaylı bir biçimde konuşmanız gerekir.

Diş İmplantları

Diş implantları, eksik olan dişin ya da dişlerin yerini alan bir yapıdır. Vida benzeri malzemelerle diş hekimi, çene kemiğine bir implant yerleştirir ve bu implant, kuron adı verilen yapay diş için bir çapa görevi görür. Abutment adı verilen bir malzeme, yapay dişi diş implantına bağlar. Kuron kişinin ağzına uyum sağlayacak ve orijinal dişlerinin rengine benzeyecek şekilde özel bir biçimde yapılır. Kuronlar aynı doğal dişler gibi görünür, hissedilir ve işlev görür.

Invisalign

Invisalign tedavisi, dişlerinize uygun hale getirilmiş şeffaf plaklar kullanılarak dişlerin oluşumunu düzeltmek için uygulanan dijital ortodontik bir tedavi teknolojisidir. Bu tedavi ile diş teli kullanmadan çarpık dişlerin düzeltilmesi mümkündür. Diş teli gibi ağız içi kullanım açısından bakımı zor ve rahatsız edici bir uygulama olmadığı için en çok tercih edilen ortodontik tedavi yöntemlerinden birisi durumuna gelmiştir.

Diş telleri muhteşem yapı ve renklerde olsalar bile orijinal bir görünüm sağlamazlar. Çarpık dişlerin düzeltilmesine yardımcı olmak için kullanılan plaklar şeffaf, özel yapım termoplastik malzemeden elde edilmiştir. Bu yüzden kullanan kişiler onları pek fark etmezler. Invisalign plakları her zaman daha estetik bir görünüm sunan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Diş temizliğini asla engellemez. Geleneksel diş telleri dişlerinizi temizlerken özellikle de bazı yiyecek parçacıkları kaldığında ortaya hoş olmayan bir görüntü çıkabilir. Diş fırçalarken ve diş ipi kullanmaya ihtiyacınız olduğunda Invisalign plaklarını kolaylıkla çıkarabilir, tüm dişlerinizi temizleyebilir ve kolay bir biçimde tekrar takabilirsiniz.

Invisalign plakları, diş tellerinden daha hafif bir basınç uygular. Bu da Invisalign plaklarını diş tellerinden çok daha rahat bir hale getirir. Invisalign plakları diş etlerinize yumuşak bir şekilde sürtündüğü için diş etlerinizin zarar görme riski yoktur. Bu nedenle daha konforlu bir tedavi olanağı sunar.

gulumseme makyaji 1

Kakma, Onlay Ve Beyaz Dolgu

Kakma, tam olarak boş bir alanın şekline ve boyutuna göre yapılan bir tedavi yöntemidir. Boş bir alana yapılmadığı takdirde bu alana yiyecek ve bakteriler girerek daha fazla çürümeye neden olur. Bir inley‘in iyi yanı, yerleştirildikten sonra dolgu ile aynı derecede şekil almalarıdır. Bu nedenle restorasyonun bu nedenle başarısız olması ya da dolgu ile çevresindeki diş yapısı arasında bir boşluk oluşturma olasılığı çok daha düşük bir ihtimaldir. Kakma ayrıca çiğneme sırasında kullanım için çok daha sert ve teorik olarak çok daha dayanıklı bir yüzey oluşturur ve bu nedenden dolayı da bununla ilgili veriler karışık ve sonuçsuz olmasına rağmen bir dolgu uzun vadede daha çok daha güvenilir olarak adlandırılmaktadır.

Bu işlemler, çıkarılması gereken diş yapısı miktarı nedeniyle bir dolgu ya da dolguların işlevini yerine getirmediği daha büyük çürük alanları için ayrılmış ve daha büyük tek diş restorasyonlarından birkaçıdır. Bir onlay ve bir dolgu arasındaki temel ayrım, bir onlay dişin bir ucunu kaplarken, bir dolgunun yalnızca uçlar arasındaki boş alanı doldurmasıdır. Boşluk her daim dişten oluşturulur ve boşluğun tam boyutuna ve şekline göre bir onlay üretimi gerçekleştirilir. Onlay, bir taç dişin tüm ısırma yüzeyini ve diş eti çizgisinin üzerindeki diş yapısını kaplayacaktır. Bir kuronla karşılaştırıldığında, onlay yerleştirmek için daha az diş yapısının çıkarılması gerektiğinden, bir onlay uygulanabildiğinde daha az işlem gerektiren bir restorasyon işlemidir. Maliyetler kuronlar ile benzer tutarlardadır. Ancak bir onlay bir kurondan biraz daha az maliyetlidir. Bu nedenden dolayı da mümkün olduğunda bir onlay diş hekimliğinde maliyetlerinden dolayı tercih edilen bir restorasyon biçimidir. Bununla birlikte onlay hakkında bilinmesi gereken en temel şeyin bir onlay’in doğru bir şekilde yapılmasının diğer işlemlerden biraz daha zorlu olduğu ve diş hekiminin bilgisine, becerisine ve deneyimine daha fazla bağlı olduğu hususudur.

Beyaz dolgular, doğal dişlerinize çok benzeyen kompozit bir reçine malzemeden yapılır. Malzeme pek çok farklı tonda ve hatta farklı yarı saydamlıklarda gelir. Bu nedenle de dolgu yerleştirildiğinde neredeyse görünmez bir biçimde olmalıdır. Beyaz dolgular genellikle ön dişlerdeki boşlukları onarmak ve arka dişlerinizdeki küçük ila orta büyüklükteki çürük alanlarını doldurmak için kullanılmaktadır. Bu malzeme oldukça sağlam yapıdadır. Ancak bir çiğneme kuvvetlerine maruz kaldıkları için arka dişlerdeki daha geniş çürük alanlarını doldurmak için çok uygun değildir.

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma tedavisi, çeşitli nedenlerle dişlerin mine ve dişin tabakalarına nüfuz etmiş lekelerin giderilmesi ve dişlerin orijinal tonlarına göre renk değiştirilmesi işlemidir. Diş rengi de saç rengi ve göz rengi gibi kişiye özeldir. Bu yöntemle dişlerin orijinal renk tonlarında birkaç ton açmak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir