Bir Diş Kronunu Ne Sıklıkla Değiştirebilirsiniz?

Bir diş kronu ne sıklıkla yenilenmeli?

Bir diş kronu en az beş yıl ve en iyi ihtimalle ömür boyu sürmelidir. Bununla birlikte, ortalama olarak, birinci sınıf bir şekilde üretilmiş, işlenmiş ve kullanılmış bir diş kronu, yaklaşık yirmi yıl boyunca doğal diş kronunun yerini almalı ve bir dişi daha fazla hasardan korumalıdır. Doğal diş tacının geniş bir alan tahrip olmuşsa yani örneğin ilerleyen çürükler nedeniyle kusurlar artık basit bir dolgu ile tedavi edilemez. Bu, tacın çiğneme basıncına karşı dengesizliğine ve zayıf direncine yol açacaktır. Kısa bir süre sonra dolgu yetersiz kalacak ve diş sürekli stresten daha fazla zarar görecektir. Bu nedenle dişe yapay bir diş kronu takılması gereklidir. Tam seramik kronlar, muhtemelen en yüksek düzeyde uyumluluğa sahip protezlerdir. Seramik malzeme oldukça kırılgandır ve metallere kıyasla daha kolay kırılabilir veya güçlü basınç altında patlayabilir. Ancak zirkonyum oksit gibi son teknoloji diş seramikleri o kadar sağlam ve komplikasyonsuzdur ki giderek daha popüler hale gelmektedirler.

Diş kronu uzun süre dayanması için bakımı nasıl olmalı?

Diş kronu kenarları diş çürümesine ve diş eti iltihabına neden olabilecek bakterilere karşı özellikle hassastır. Bu nedenle diş ipi kullanmak, özellikle diş kaplaması olan kişiler için en önemli önceliktir. Ancak kronunun kenarına takılmadığından emin olmalısınız. Süper diş ipi kullanmak en iyisidir yani biraz “kabarık” olan diş ipi. Bunu dişin etrafına yerleştirin ve yiyecek parçacıklarını ve plakları çıkarmak için birkaç kez ileri geri hareket ettirin. Dişlerinizi günde en az iki kez iyice fırçalayın. Diş kronunun malzemesi çizilebileceğinden, az aşındırıcı parçacıklar içeren diş macunu kullanmalısınız. Yani beyazlatıcı diş macunu kullanmayınız. Ayrıca diş hekiminizin dişlerinizi ve kuronlarınızı kontrol edebilmesi için yılda iki kez ziyaret edin.

dis kronu

Diş Kronu Tedavi Seyri Nasıl Olur?

Tedavi edilecek dişe bir diş kronu takılabilmesi için öncelikle aşındırılarak hazırlanması gerekir. Daha sonraki diş kronunun sağlam bir şekilde tutulmasını sağlamak için önemsiz olmayan bir oranda sağlıklı diş maddesinin de çıkarılması gerekir. Lokal anestezi altında tedavi ağrısızdır.

Bir sonraki adımda hazırlanan diş kütüğü kalıplanır ve ölçü diş teknisyeni tarafından diş laboratuvarında bir model oluşturmak için kullanılır. Daha sonra taç bunun üzerine yapılır. Bu işlem birkaç gün sürebilir. Nihai protezler bütünleştirilene kadar geçen bekleme süresini kısaltmak için diş kütüğüne plastikten yapılmış geçici bir protez uygulanır. Bu, dişi dış uyaranlardan korur. Ek olarak, estetik ve doğru ısırma pozisyonu şimdilik geri yüklenir.

Taç tamamlandıktan sonra diş hekiminiz sizi yeni bir randevu için arayacaktır. Şimdi bitmiş taç, yenilenmiş lokal anestezi altında sıkıca yerleştirilir.

Ne Tür Diş Kronları Var?

Farklı diş kronu türleri aşağıdakilere göre sınıflandırılabilir:

  • İşlevine göre diş kronu
  • Boyut ve kapsamına göre diş kronu
  • Kullanılan malzemeye göre diş kronu
  • Dişe sabitlenme şekline göre diş kronu

Diş kusurunun tipine ve boyutuna ve kişisel isteklerinize bağlı olarak diş kronu tipi seçilir. Buna göre diş kaplama fiyatları da değişkenlik gösterebilmektedir.

Diş Kronunun Faydaları

Çoğu durumda, çürük nedeniyle ciddi şekilde hasar görmüş dişler hala bir kaplama ile kurtarılabilir.

Dişi tekrar çürük oluşumundan korumak için diş kronu kullanılır.

Diş Kronunun Dezavantajları ve Riskleri

Bir diş kronu sınırlı bir raf ömrü vardır. Birkaç yıl sonra değiştirilmesi ve dişin biraz daha yere bastırılması gerekir. Bir noktada kuron artık düzgün bir şekilde sabitlenemeyebilir ve dişin çekilmesi gerekebilir.

4 thoughts on “Bir Diş Kronunu Ne Sıklıkla Değiştirebilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir