Beyin Kanseri Olan Kişinin Hayatta Kalma Şansı Nedir? Beyin Kanserinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir? Hangi Ülke Beyin Kanseri Tedavisinde En İyidir?

Beyin kanseri her yaştan insanda görülebilen hayatı tehdit içeren bir kanser türüdür. Bu nedenle iyi tedavi edilmeli ve hasta rahat bir yaşam sürmelidir. Hastanın tedavi gördüğü ülke çok önemlidir. Yazımızı okuyarak tedavi  için en iyi ülke hakkında fikir sahibi olabilir ve beyin kanseri tedavisi hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. 

Beyin Kanseri Nedir? 

Kanser, beyin hücrelerinin kontrolsüz ve orantısız büyümesinden kaynaklanır. Çoğalan hücreler, tümör adı verilen dokuları oluşturmak için bir araya gelirler. Sağlıklı hücrelere baskı yapan ve zarar veren bu hücreler çoğalmaya devam ederek zamanla vücuttaki diğer doku ve organlara da yayılabilir. Beyin kanseri çok nadir görülen bir rahatsızlıktır. Araştırmalar sonucuna göre bir kişinin yaşamı boyunca beyin kanserine yakalanma olasılığının %1’dir.

Beyin Tümörü Türleri

Astrositomlar

Bu tümörler genellikle beynin en büyük kısmı olan serebrumda oluşur. Yıldız şeklinde bir hücre tipinde başlarlar. En sık görülen semptomları geçirilen nöbetler veya davranış bozukluklarıdır. Genellikle diğer dokulara yayılma eğilimi gösterirler. Aynı zamanda bu tür tümörlerin hepsi aynı şekilde büyümemektedir. Bazıları daha hızlı büyürken bazıları daha yavaş büyüyebilir.

Meningiomlar

Bu tip beyin tümörü genellikle 70’li veya 80’li yaşlarda görülür. Bu tümör beynin astarı olan meninkslerde başlar. Genellikle bu tümörler iyi huyludur. Yavaş büyürler.

Oligodendrogliomlar

Bu tümör genellikle sinirleri koruyan hücrelerde görülür. Yavaş büyürler ve yayılmazlar.

Ependimomlar

Bu tümör çeşidi beyinde veya omurilikte oluşur. Çok nadir görülen bir tümör çeşididir. Beyindeki sıvı dolu boşluklarda oluşan bir tümördür. Aynı zamanda beyin omurilik sıvısını tutan kısımda da oluşabilir. Bu tip beyin tümörünün büyüme hızı belirsizdir. Çok yavaş ya da çok hızlı büyüme gösterebilir. Bu tümörün çoğu üç yaş altı çocuklarda gözükmektedir.

Karışık Gliomlar

Birden fazla hücre tipinden oluşurlar. Bunlar Oligodendrositler, astrositler ve ependimal’dir

Genellikle çocuklarda ve gençlerde görülür.

İlkel Nöroektodermal

İlkel Nöroblastomlar beyinde ya da omurilikte başlayabilir. Çoğunlukla çocuklarda görülür. Bu tümörler NÖROEKTODERMAL hücreler adı verilen merkezi sinir hücrelerinde oluşmaya başlar. Bu kanser hızlı büyüyen bir kanser türüdür.

beyin timörü nedir
Beyin Kanseri Olan Kişinin Hayatta Kalma Şansı Nedir? Beyin Kanserinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir? Hangi Ülke Beyin Kanseri Tedavisinde En İyidir? 1

Beyin Kanseri Evreleri Nelerdir?

Beyin kanseri diğer kanserlerden farklı olarak evrelerden meydana gelir. Beyin kanserinin hangi evrede olduğunu anlamak için patolojik özelliklerine ya da kanser hücrelerine mikroskop altında bakmak gerekir.

Aşama 1: ilk aşamada bakıldığında hücreler sağlıklı görünür. Beyinde tümör dokusu oluşmamış olur. Bu aşama yavaş ilerler. Ameliyatla tedavi edilebilir aşamadır.

Aşama 2: Bu aşamada artık beyin tümörü oluşmuştur. Kötü huylu olmasına rağmen be aşamada yavaş büyür. Mikroskop altında bakıldığında büyüdüğü gözükür. Çevre dokulara yayılma tehlikesi vardır. Ayrıca tedaviden sonra tekrarlama riski vardır.

Aşama 3: Bu aşamada beyin tümörleri kötü huyludur. Bu tümörler hızla gelişir. Mikroskop altında bakıldığında anormallikler gözlemlenir.

Aşama 4: Kanserli beyin tümörleri oldukça hızlı büyür ve çoğalma özelliklerine sahiptir. Bu evrede beyin kanseri, beynin diğer dokularına ve vücuda hızla yayılabilir. 

Beyin Tümörlerinin En Yaygın Belirtileri Nelerdir?

 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Çift görme
 • Bulanık görme
 • Bayılma
 • Epileptik nöbetler
 • Denge ve yürüme bozuklukları
 • Kol ve bacaklarda uyuşma
 • Karıncalanma 
 • Güç kaybı
 • Unutkanlık
 • Kişilik bozuklukları
 • Konuşma bozuklukları

Beyin Kanseri Tedavi Yolları

Beyin kanserinde birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı yapılan tetkiklerin ardından belirlenir.

Beyin kanser tedavileri hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. 

Beyin Kanseri Cerrahisi

Beyin kanseri cerrahisi, beyindeki tümörlü yapıyı ve çevresindeki sağlıklı dokuyu çıkararak gerçekleştirilir. Tümörün alınması nörolojik semptomların da düzelmesini sağlar. Ameliyatın en önemli noktalarından biri hastanın kemoterapi ve radyatör ipliği uygun olup olmadığının belirlenmesidir. 5 çeşit beyin kanseri tedavi yöntemi vardır. Bunlardan hangisinin kullanılacağı tümörün yeri, hastanın yaşı, kanserin boyutu gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Stereotaktik Beyin Biyopsisi

Stereotaktik Beyin Biyopsisi beyindeki tümörün kötü huylu mu yoksa iyi huylu mu olduğunu belirlemek amacı ile yapılır. Diğer yöntemlere nazaran daha kolay bir işlemdir. Kafatasında açılan küçük bir delikten beyin dokusu alınarak incelenir.

Kraniyotomi

Kafatası kemiğinin bir kısmı kesilerek çıkarılır ve buradan tümörün alınması sağlanır. İşlem tamamlandıktan sonra kafatası kemiği yerine yerleştirilir.

Kraniektomi

Bu yöntem kraniyotomi ile aynı şekilde uygulanmaktadır. Tek farkı operasyon sonrası kafatası kemiği yerleştirilmez.

Şant

Kafadaki basıncı azaltabilmek için ya da oluşan sıvıyı boşaltmak için beyne yerleştirilen drenaj sistemidir. Drenaj sayesinde kafatası içerisindeki sıvı boşaltılır ve kafa basıncı düşer.

Transfenoidal Cerrahi

Hipofiz bezinin yakınındaki tümörleri çıkartmak için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bu operasyonda herhangi bir kesi işlemi yapılmaz. Bir endoskop yardımıyla burun ve sfenoid kemiğin bir parçasının alınması ile yapılan bir işlemdir.

Beyin Kanseri Ameliyatı Ağrılı Bir Süreç Mi?

Beyin kanseri ameliyatları ağrılı işlemler değildir. Yöntemler farklı olsa da aynı sonuca varmak için uygulanır. Tedavi sırasında hasta uyanık olsa bile ağrı ya da acı hissetmez. Beyin kanseri ameliyatları genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilen. Lokal anestezi ile uyanık bir operasyon geçirmek hastaları korkutsa bile Bu işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Ameliyattan sonra iyileşme döneminde oluşan hafif ağrılar normaldir. Bu ağrılar reçeteye de yer alan ilaçlar sayesinde sürede geçer.

Beyin Tümörleri İçin Radyoterapi

Radyoterapi beyindeki tümörün büyümesini engellemek veya büyüme hızını yavaşlatmak için düşük dozda radyasyon ışınlarının kullanılmasıdır. Radyoterapi kullanma nedenleri şu şekildedir.

 • Ameliyat yapılması mümkün değilse.
 • Ameliyattan sonra kalan tümör hücrelerini yok etmek için 
 • Tümörün tekrarlamasını önlemek
 • Tümörün büyüme hızını azaltmak ya da durdurmak

Beyin Tümörleri için IMRT

Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi, beynin kritik bölümlerindeki tümörleri tedavi etmek için oldukça faydalı bir yöntemdir. Bu yöntem tümör dokusunun etrafındaki sağlıklı hücrelere zarar vermemek adına kullanılır. Liner hızlandırıcı adı verilen bir makine tarafından hedef tümöre radyo ışınları gönderilir. Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi, sağlıklı dokulara verilen hasarı azalttığı gibi yan etkileri de en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Genellikle kemoterapi ile birlikte kullanılır ve günümüzde oldukça çok tercih edilen bir yöntemdir.

Beyin Tümörleri İçin Kullanılan Stereotaktik Radyocerrahi

Beyinde yer alan küçük tümörleri tedavi etmek için kullanılan radyoterapidir. Bir veya birkaç seansta tümöre çok yüksek dozda radyasyon verilmesi işlemidir. Bu radyasyon sayesinde küçük olan Kanser hücresi kolaylıkla yok edilir.

Beyin Tümörleri İçin Gama Bıçağı Radyocerrahi 

Gamma bıçağı hem iyi hem de kötü huylu tümörlerin tedavisinde kullanılır. Bu tedavi esnasında stereotaktik radyocerrahi cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde hedef dönere odaklanmış radyo ışın iletilir. Bu işlemde sağlıklı dokulara hiç zarar gelmez. Bu tedavi işleminden sonra hastaların hastanede kalmasına gerek duyulmamaktadır. Ameliyat için komplikasyon riski olan hastalarda alternatif bir tedavi olarak kullanılan yöntemdir

Beyin Tümörleri İçin CyberKnife Radyocerrahi 

Ameliyat edilemeyen kanserli ya da kansersiz tümörlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Cyberknife tekniği ile hedef tümöre yüksek dozda radyasyon ışını gönderilir. Tümörün çevresindeki sağlıklı dokulara zarar vermemek için bilgisayar kontrolü robotlar kullanılmaktadır. Bilgisayar kontrolü robot sayesinde hastanın beynindeki sağlıklı dokulara zarar vermeden işlem gerçekleşir. Bu tedavi süresi tümörün tipine ve boyutuna bağlı olarak ortalama 5 gün sürebilmektedir. Ameliyat olamayan ya da komplikasyon riski taşıyan hastalar için iyi bir alternatif yöntemdir.

Radyoterapi Ağrılı Bir Tedavi mi?

Radyoterapinin birçok yan etkisi olmasına rağmen ağrı bu yan etkilerden biri değildir. Radyoterapi sırasında sadece uygulama işleminin seslerini duyarsınız. Bu işlem sırasında herhangi bir yanma ya da ağrı hissi oluşmaz.

Kemoterapi Ağrılı Bir Tedavi mi?

Kemoterapi işlemi kanser hücrelerini yok etmek adına terapötik ilaçların kullanılma işlemidir. Kullanılan ilaçlar kan dolaşımına girer ve hızla büyüyen, çoğalan kanser hücrelerini yok eder. Bu yöntemde sağlıklı hücrelere minimum düzeyde zarar verilmesi hedeflenir. Maalesef her beyin kanseri kemoterapi ilaçları ile düzelmez. 

Beyin Kanseri Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

 • Yorgunluk 
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Saç dökülmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Cilt değişiklikleri
 • Baş ağrısı
 • Görme değişiklikleri
 • Radyasyon nekrozu
 • Başka bir tümör riskinde artış
 • Unutkanlık 
 • Nöbet

Radyasyon tedavisi kanser tedavisi için önemli bir tedavi yoludur. Birçok yan etkisinin olması normal bir durumdur.  Ulaşabilecek yan etkilerden daha hızlı kurtulmak ya da bu yan etki risklerini en azından indirmek için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • İyice dinlenmek
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
 • Diyetisyenden destek almak
 • Düzenli egzersiz yapmak 
 • Bol su tüketmek
 • Kafein, alkol ve tütün alımını en aza indirmek

Bu ayrıntılara dikkat etmek hastanın radyasyon tedavisinde yan etkinin minimum seviyeye düşürülmesini sağlar. Ayrıca sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak vücudu da sağlıklı kıllar. Kanser tedavisinde kişinin moralinin yüksek olması da oldukça önemlidir. Unutmayın ki en iyi tedavi mutluluktur.

Beyin Kanseri Tedavisi İçin Ülkelerde Bekleme Süreleri

Kanser tedavisi için birçok ülkede bekleme süresi vardır. Bu bekleme süreleri birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Bekleme süresi kanserin ilerlemesine neden olan bir durumdur. Bekleme süreleri ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir.

Bekleme süresinin oluşma nedenleri arasında yeterli sayıda doktor ya da klinik olmaması olabilmektedir. Bekleme süresinin risk olduğunu hastalar farklı ülkelerde tedavi alternatifleri arayışına girmektedir. Sağlık altyapısı en iyi olan ülkelerde bile bekleme süresi en az 20 gündür. Bu bekleme süreleri hastanın hayatını tehlikeye atmaktadır. Tedavilerde başarılı işlemler sağlayan ve bekleme süresi olmayan Türkiye’de tedavi olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Beyin Kanseri Tedavisi İçin En İyi Ülkeler ya da Ülkeler

Beyin kanseri hayati tehdit barındıran bir rahatsızlık olduğundan dolayı iyi bir ülkede tedavi almak oldukça önemlidir. Başarılı bir doktor tarafından gerçekleştirilen işlemler sayesinde hastanın hayatta kalma oranı arttırılabilir. Bu nedenle tedavi göreceğiniz ülkeyi seçerken çok dikkatli olmanız gerekir. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurları karşılayan ülkeler kanser tedavisi için ideal ülkeler olduğu anlamına gelir. Dikkat etmeniz gereken unsurlar şu şekildedir;

 • Donanımlı hastanelere sahip olması
 • Hijyenik ameliyathaneler veya Tedavi odalarına sahip olması 
 • Uygun fiyatlı tedavi  sunması
 • Uzman tarafından hizmet sağlanması 
 • Bekleme süresinin az olması

Bu faktörlerin hepsini barındıran ülkelerde tedavi olmak başarı oranını da arttırır. Türkiye belirtilen bu faktörlerin hepsine sahip bir ülke konumundadır. Türkiye’den tedavi olmanın size birçok avantajı vardır.

Türkiye’de Beyin Kanseri Tedavisi

Türkiye dünyanın en iyi sağlık turizmine sahip olan ülkelerden biridir. Adını duyurmayı başarmış hastaneleri, uzman doktorları ve nitelikli personelleri ile son teknoloji ürünler kullanılarak tedavi sunulmaktadır. Hastalar Türkiye’de tedavi olarak Avrupa standartlarındaki hizmeti %70’e varan tasarruf sağlayarak almaktadır.

Türkiye’de Beyin Kanseri Tedavisinde Donanımlı Hastaneler

Tedavi olacağınız hastanede yeterli donanıma sahip teknolojik cihazların olması tedavi sürecini ve teşhis sürecini olumlu şekilde etkiler. Teknolojik cihazların iyi olması sayesinde hastalar daha az acı hisseder ve daha kolay tedavi hizmeti alabilir. Ayrıca yeterli donanıma sahip olan hastanelerde tedavi olmak doğru teşhis için de oldukça önemlidir.

Türkiye’deki kullanılan cihazlar son teknolojiye sahip cihazlardır. Bu sayede hastaya gerekli tüm müdahaleler zamanında ve doğru bir şekilde yapılabilir.

Hijyenik Ameliyathaneler ve Tedavi Odaları

Başarılı bir tedavi sürecinde en önemli faktör hijyendir. Operasyon sonrası hastanın enfeksiyon kapmaması için ameliyathanelerin ve odaların hijyenik olması önemlidir. Kanserle savaşan hastanın vücut direnci ve bağışıklık sistemi düşük olacağından en basit hastalıkla bile savaşması zor ve yorucu olacaktır. Bu nedenle odalardaki ve ameliyathanedeki hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir.

Beyin Tümörü Tedavisi 

Kanser tedavisi hasta için uzun ve zorlu bir süreç anlamına gelmektedir. Bu süreçte hastaların kendini iyi hissetmesi ve rahat etmesi oldukça önemlidir. Türkiye’de tedavi hizmet almak hem tasarruf gitmenizi hem de rahat etmenizi sağlar. 

Operasyon sonrasında hastanede kalınmasını gerektiren bir durum yoksa hastalar rahat bir ev ortamında ya da otelde dinlenebilirler. Ulaşım ihtiyaçlarınızda firmamız yedi gün yirmi dört saat sizlere hizmet vermektedir. 

Uzmana Ulaşma Kolaylığı

İyi bir kanser tedavisi alabilmeniz için Uzman doktordan hizmet almanız oldukça önemlidir. Birçok ülkede uzman hekim bulmak ya da bu hekimlere ulaşmak oldukça zordur. Uzman doktora ulaşma zorluğu da bekleme süresini arttırmaktadır. Türkiye’de sistem bu şekilde ilerlememektedir. Hastalar Türkiye’de uzman hekimi kolaylıkla ulaşabilirler. Ayrıca hastalar alanında uzman olan doktorlarla sorunları, korkuları ve tedavi yöntemleri hakkında rahatlıkla konuşabilmektedir. Gerekli test ve tepkilerin yapılmasından sonra gerekli olan tedavi planlaması yapılır. 

Türkiye’de Beyin Kanseri Tedavisinde Bekleme Süresi

Dünyanın birçok ülkesinde tedavi hizmeti almak için bekleme süresi vardır. Sağlık alanında Türkiye’de böyle bir bekleme süresi yoktur. Türkiye’de tedavi olmak isteyen hastalar tedavi için karar verdikleri tarihte hizmet alabilirler. Tedavi planlaması yapılırken hasta için en iyi zaman belirlenir. Bu durum kanserin ilerlememesi adına oldukça önemli bir durumdur. Kısacası kanser hastalarının tedavisi Türkiye’de mümkün olan en yakın süre zarfında gerçekleştirilir.

Bizimle iletişime geçerek ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

 • En iyi fiyat garantisi
 • Gizli ödemelerle asla karşılaşmazsınız.
 • Ücretsiz Transferler ( Havaalanı, Otele ya da Kliniğe )
 • Paket fiyatlarına konaklama dahildir.

One thought on “Beyin Kanseri Olan Kişinin Hayatta Kalma Şansı Nedir? Beyin Kanserinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir? Hangi Ülke Beyin Kanseri Tedavisinde En İyidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir