Bağırsak kanseri nedir? 2023

Bağırsak kanseri, sindirim sisteminin anüse bağlanan ucu olan kalın bağırsak, ortalama 1,5 ila 2 metre uzunluğunda bir organdır. Kalın bağırsak kolon ve rektumdan oluşur. Peki rektum nerededir sorusunu cevaplarsak, kolonun anüsten önceki son 12 santimetrelik dışkıyı depolayan kısmıdır. Kolon, kalın bağırsağın rektumun yanı sıra diğer kısmıdır. İnce bağırsaktan yüksek oranda sindirilmiş halde çıkan besinler tekrar kalın bağırsak bölgesinde ayrıştırılır ve su ve mineralleri emdikten sonra kalan kısım anüs yoluyla atılmak üzere makatta depolanır.

Kolonun kolon bölgesinde oluşan kansere bağırsak (kolon) kanseri denir. Kolorektal kanser erken teşhis edildiğinde tamamen tedavi edilebilir. Ancak zamanında tespit edilemeyen durumlarda bu kanser türü; Yakındaki lenf düğümlerine, mide ve dalak gibi yakın organlara ve kan yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılır. Dalak nerededir diye merak edenler için bu organın karnın sol üst kadranda, diyaframın hemen altında ve mideye bitişik olduğu söylenebilir. 

Bağırsak Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir? 

Yaş Faktörü: Hastalığın teşhis edildiği yaş hem erkekler hem de kadınlar için 50 ila 60 arasında değişmektedir. Bu yaştaki insanlar risk altındadır. 

Genetik Faktörler: Aile bireylerinde kolon kanseri varsa genetik yatkınlık nedeniyle kolon kanserine yakalanma riski artar. Ailesinde kolon kanseri öyküsü olan kişilerin hangi yaşta hastalığa yakalandıklarını öğrenmeleri ve o yaşa gelmeden 10 yıl önce düzenli kolonoskopi yaptırmaları önemlidir. Ailede kolon kanseri öyküsü yoksa 50 yaşından itibaren kolonoskopi yapılmalıdır. 

Polip: Polip, kolonun içini kaplayan ve sindirim kanalına doğru çıkıntı yapan tabakanın anormal büyümesidir. İyi huylu tümörler olan polipler zamanla kansere dönüşebilir. Bu nedenle poliplerin çıkarılması ve ardından düzenli kontrollerin yapılması gerekir. 

Genetik bozukluklar: HNPCC genindeki değişiklikler kolon kanseri geliştirme riskini artırır. 

 İnflamatuar barsak hastalığı: Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuvar barsak hastalığı olarak kendini gösteren hastalıklar kolon kanseri gelişme riskini artırır. 

 Sağlıksız yaşam tarzı: Düşük lifli gıdalar tüketen kişilerde, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları olan kişilerde, şeker hastalığı olanlarda, obezitede ve hareketsiz yaşam tarzında kolon kanseri riski daha yüksektir.

Bağırsak Kanserinin Belirtileri Nelerdir? 

Kolorektal kanser belirtileri genellikle bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklerle kendini gösterir. Kalıcı ishal veya kabızlık, dışkının gevşemesi, dışkı ve anüsten kanlı akıntı, dışkıda protein benzeri akıntı kolon kanseri belirtileri arasındadır. Kanser ilerledikçe karında şişlik ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıkar. Ağrı ve dışkı çıkarmada zorluk, demir eksikliği anemisi, kilo kaybı ve karında kitleler kolon kanseri ile ilişkili diğer bulgulardır.

Bağırsak Kanseri Nasıl Teşhis Edilir? 

Kolon ve bağırsakta kanser ve diğer tümör oluşumları artık endoskopik yöntemlerle daha kolay teşhis edilebiliyor. Kolonoskopi yöntemi kullanılarak tümör oluşumunu erken evrelerde tespit etmek mümkündür. Ayrıca kolonoskopi sayesinde kansere yatkın polipler çıkarılır ve kanser riski önlenir. Kesin tanı için hastadan dışkı alınarak muayene edilir, kolon grafisi ve bilgisayarlı tomografi kullanılır. Endoskopi sırasında parça çıkarılarak patolojik olarak incelenir. 

Bağırsak Kanseri Tedavileri Nelerdir? 

 Kolon kanserini tedavi etmek için kansere dönüşebilen polipler kolonoskopi ile çıkarılır. Kanser ileri bir aşamaya ulaştığında ameliyat zorunlu hale gelir. Tümörün olduğu kısım çıkarılır. Hastalığın yakın bölgelere yayıldığı durumlarda kemoterapi uygulanır. Kanser metastaz yapmışsa tedaviye devam edilerek hastanın yaşam beklentisi uzatılmaya çalışılır. 

Bağırsak Kanserini Önlemenin Yolları

Bol lifli yiyecekler yemek, kalsiyum ve D vitamini almak, fazla kilolardan kurtulmak, egzersiz ve egzersiz yapmak önemlidir. Ayrıca olası bir hastalık riskini erken dönemde tespit etmek ve başarılı tedaviyi sağlamak için 50 yaşından itibaren düzenli check-up (kontrol) yaptırmak gerekir. 

Bağırsak Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Kolon kanserinin evreleri belirli sınırlarla ayrılmamakla birlikte, yapılacak tedavinin belirlenmesi için yaklaşık 5 evreye ayrılmaktadır. Semptomlar bu aşamalarda farklılık gösterir ve ne kadar yayıldığına dair bir gösterge verir. 

Evre 1: Kolon kanserinin en erken evresidir. Erken teşhis edilen bu aşamada ortaya çıkan polipler çıkarılarak ve takip edilerek hastalık atlatılır. Bu aşamada kemoterapi vb. kanser tedavisi gerekli değildir. Evre 2: Bu aşamada kolon tutulumu gözlenilmiştir. Kolonun bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Lenfatik doku ile yayılabildiklerinden bazı durumlarda ağız yoluyla da alınabilirler. 

Evre 3: Kolon dışına yayıldığı ancak henüz uzak dokulara yayılmadığı bir evredir. Bu aşamada tespit edilen vakalarda kolon ve lenf bezlerinin çoğu çıkarılır. Tekrarlama riski yüksek olan hastalarda kemoterapi önerilir. 

Evre 4: Kolon kanserinde kanser lenf bezlerine yayılmıştır. Bu aşamada yayılma hızlıdır. Yayılan doku cerrahi olarak çıkarılır ve kemoterapi uygulanır. 

Evre 5: Kanserin geç evresinde uzak doku ve organlara yayılır ve hastanın durumu kötüleşir. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi tedavilerden yardım alınır. Bu tedavilerden sonra kanser hücrelerinde azalma beklenir. İstenilen düzeyde kasılma meydana geldiğinde ve hastanın ameliyattan çekilip çekilmeyeceğine karar verildiğinde ameliyat kararı verilebilir. 

Bağırsak Kanserinden Korunmak İçin Ne Gibi Önlemler Alınabilir? 

Kolon kanserinden korunmak için öncelikle diyete en basit şekilde dikkat etmek gerekir. Yüksek lifli yiyecekler bağırsaklarınız için iyidir. Diyette bu kadar yüksek lif içeriği tüketmek faydalıdır. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler gibi yiyecekler bağırsakları yorar. Bu nedenle bu besinleri sık sık tüketmemekte fayda var. Yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı önemlidir. Obezite de bir risk faktörü olabileceğinden yaşına uygun egzersizler ile kişilerin kilo vermesi gerekir. Riskli hastaların 50 yaşından itibaren düzenli check-up yaptırmaları erken teşhis açısından önemlidir. Kişinin ailesinde kolon kanseri öyküsü varsa, bu konuda daha dikkatli olmaları beklenir. Mümkün olduğunda, bu bireylerden rutin olarak dışkı rutinini takip etmeleri istenir. Belirtilerden herhangi biri tespit edilirse, kişi muayene için bir sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Bağırsak Kanseri Tedavisinde Başarı Oranı 

 Cerrahiye ek olarak, kolon kanserinin birçok türü evre 2, 3 ve 4’te kemoterapi sonrası hayatta kalma oranlarında artış göstermektedir. Ama bu aşamada kemoterapi nadiren kullanılır. Evre 2’de cerrahi ile yapılan işlemlerde başarı oranının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. 

 Bağırsak Kanseri Karaciğere Yayıldığında Ne Olur? 

 Kolon kanserinden kaynaklanan karaciğer metastazları cerrahi müdahale gerektirir. Karaciğer vücutta kendini yenileyebilen tek organ olduğundan, karaciğerin bir kısmı cerrahi olarak çıkarılsa bile karaciğer korunduğu sürece tekrar büyüyebilir ve işlevini sürdürebilir. Ancak tümör çok geniş bir alana yayılmışsa ve çok fazlası alınmışsa ameliyat öncesi embolizasyon denilen bir işlem yapılır. Bu işlemde karaciğerin bir kısmına ve tümöre kan akışını engelleyen bir işlem uygulanır ve güvenli bir operasyon sağlamak ve kanı sağlıklı akciğerlere dönüştürmek için tümör beslenmeden mahrum bırakılır. 

Bağırsak Kanseri Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 Kolon kanseri ameliyatı sonrası vücutta ağrı oluşabilir. Ağrı kesiciler birkaç gün doktor gözetiminde alınabilir. Bağırsakların iyileşmesine yardımcı olmak için katı gıdalardan kaçınmak ve sıvı gıdaları birkaç gün sınırlamak gerekebilir. Kolon kanseri ameliyatından sonra doktorun talimatlarına göre hareket etmek gerekir. Ameliyattan sonraki ilk gün genellikle ayağa kalkıp dolaşmak önerilir. Bu, karın kaslarındaki ağrıyı hafifletmek için tasarlanmıştır. Normal aktivitelere dönüş çoğu durumda 2 hafta içinde mümkündür.

Bağırsak Kanseri Tedavi Ücretleri Nedir?

Bağırsak kanseri tedavi ücretleri, tedavi yapılacak hastane ve doktorun tecrübesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 

Bağırsak Kanseri Tedavi fiyatları için curefinding.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir