Almanya Zayıflama (Obezite) Tedavileri Ve Fiyatları 2023

Kilo Verme Tedavileri Nelerdir?

Obezite hem gelişmiş hem de gelişmeyi sürdüren ülkelerde çok önemli olan sağlık sorunlarından biridir. Yağ dokusu ise bunun %25’ini oluşturur. Günlük olarak alınan enerji harcanan enerji seviyesinden fazla olduğunda tüketilemeyen enerji vücutta yağ olarak depolanır ve obezite oluşmasına sebebiyet verir. Ve bu durum, tıp dünyasında bir hastalık olarak bilinir. Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da obezite cerrahisi olarak tanımlanmaktadır ve şu anda dünyadaki en etkili, başarılı, en pratik ve en kalıcı kilo verme tedavi yöntemlerinden birisi haline gelmiştir. Obezite, multidisipliner bir yaklaşım barındıran bir hastalık olduğunu unutmamalısınız. Bu tedavide en önemli faktör kişidir ve sonuç veren tedavi için kesinlikle tam bir uyum gereklidir 

Tüp mide ameliyatı, midenin 2/3’ünün özel aletler yardımıyla laparoskopik yani kapalı bir yöntemle karındaki fazlalığın delik yardımı ile çıkarıldığı ameliyattır. Bu cerrahi yöntemde midenin iştah hormonu vücuda gönderen kısmı çıkarılarak iştahın azalmasına neden olur. Mide büyüklüğü azaldıkça hasta erken doyuma ulaşır, pratik, hızlı ve etkili kilo bir kaybı sağlanır. 

Gastrik bypass ameliyatı da laparoskopik bir biçimde yapılır. Midenin yemek borusu ile birleştiği yerden 30-40 cc hacim bırakılır ve kalanı kesilir. Daha sonra ince bağırsak mideye ve safraya bağlanır. Bu kesikler ve bağlantılar özel kesme ve kapama aletleri kullanılarak yapılır. Metabolik hastalıklarda (diyabet, yüksek tansiyon, hiperlipidemi gibi) dünyada obezite cerrahisinde halen en yaygın kullanılan cerrahi bir tekniktir. Etkili kilo vermenin yanı sıra metabolik rahatsızlıklarda da iyileşme sağlar. Karaciğer yağlanması, safra taşı, anastomoz ülseri gibi komplikasyonlar söz konusu olabilir. Bu komplikasyonlar medikal yöntemlerle düzeltilebilir veya tedavi edilebilir. 

Kilo Verme Tedavileri Ne Zaman Gereklidir?

Obezite cerrahisi tedavisi için vücut kitle indeksinin sınırı aşıldığında, diyet eşliğinde kilo verilemediğinde ve bu durum psikolojinizi bozmaya başladığı andan itibaren kilo verme tedavilerini uygulayabilmek için bir uzmandan yardım almanızda yarar vardır. 

Almanya Zayıflama (Obezite) Tedavileri Ve Fiyatları
Almanya Zayıflama (Obezite) Tedavileri Ve Fiyatları 2023 1

BMI Hesaplayıcı

Obezite tedavisinde ingilizce olarak BMI, türkçe olarak Vücut Kitle İndeksi (VKİ), vücut ağırlığının ve boyun metre cinsinden ve sonrasında bunun karesine bölünme işlemiyle hesaplanır. İstenen VKİ, boyun karesiyle çarpılarak ideal kilo elde edilmiş olur.

Ağırlık: 90kg
Uzunluk: 170 cm

Hesaplama Formülü: ağırlık ÷ boy² = BMI
Örnek Hesaplama : 90 ÷170²
= 31.1

0 – 18,4: Zayıf

Uzunluğunuza göre ağırlığınızın uygun olmadığını zayıf olduğunuzu göstermektedir. Düzenli ve dengeli beslenerek idael ağırlığınıza gelmenizi söylemektedir.

18,5 – 24,9: Normal

Uzunluğunuza göre ağırlığınızın uygun olduğunu zayıf veya fazla kilolu olmadığınızı göstermektedir.

25,0 – 29,9: Fazla Kilolu

Uzunluğunuza göre ağırlığınızın uygun olmadığını fazla kilolu olduğunuzu göstermektedir. Beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir.

30,0 – 34,9: Şişman (Obez) – I. Sınıf

Uzunluğunuza göre ağırlığınızın uygun olmadığını 1. obez olduğunuzu göstermektedir. Bir uzman tarafından destek alarak ideal ağırlığınıza düşmeniz gerekmektedir.

35,0 – 44,9: Şişman (Obez) – II. Sınıf

Uzunluğunuza göre ağırlığınızın uygun olmadığını 2. obez olduğunuzu yani kilonunuz fazla olduğunu göstermektedir. Uzman tarafından destek alarak ideal ağırlığınıza düşmeniz gerektiğini ifade etmektedir.

45,0 ve üstü: Aşırı Şişman (Aşırı Obez) – III. Sınıf

Uzunluğunuza göre ağırlığınızın uygun olmadığını 3. obez yani aşırı ağırlığa sahip olduğunuzu göstermektedir. Bir uzman destek alarak ve hayatınıza aktivite katarak ideal ağırlığınıza düşmeniz gerektiğini söylemektedir.

obezite
Almanya Zayıflama (Obezite) Tedavileri Ve Fiyatları 2023 2

Kilo Kaybı Tedavisi Türleri

Mide balonu mideye konulmuş, hava veya sıvı ile doldurulan bir balon çeşididir. Obezite tedavisinde doktorlar aracılığı ile kullanılan ve endoskopik olarak mideye yapıştırılan bir methodtur. Mideye konulduktan sonra mide balonu serum yardımı ile belli bir boyuta kadar şişirilir. Bu işlem yaklaşık olarak 20 ya da 30 dakika boyunca sürer. Uygulama sonrasında hasta bir süre gözlem altında tutulur ve aynı gün taburcu edilebilir. 

Kilo verme tedavi çeşitlerinden biri de tüp mide tedavisidir. Midenin laparoskopik yöntem ile alınması yani kapalı bir ameliyat yapılarak muz benzeri tüp şeklinde yeni mide yapılır. Midenin hacminin herkeste farklılık göstermesine rağmen buna ek olarak midenin küçültme hızı aynıdır.

İlaçlarla Zayıflama Tedavisi

Kişinin yeme tutkusunu azaltan ya da tokluğu artıran, yağ emilimini engelleyen onaylı kilo verme ilaçlarındaki aktif maddeler sayesinde ilaçlar ile kilo verme yöntemi ancak bir uzman gözetimi eşliğinde yapılmalıdır. 

Diyet Programı ile Zayıflama Tedavisi

Diyet terapi programlarının amacı, hedeflenen kiloya ulaştıktan hemen sonra bu kiloyu ömür boyu korumak ve doğru ve düzenli beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmektir. Kilo vermek için birtakım diyet programları uygulamak kişinin moralini ve beslenme gücünü korumayı gerektirir. Diyet programları da yine cerrahi müdahaleler gibi uzman gözetiminde yapılmalıdır. 

Kilo Verme Tedavileri İçin Prosedürler Nelerdir?

Kilo vermek için en ideal neden vücut kitle indeksinin sınırı aşıyor olması ve diyetle desteklenen bir beslenme programının yeterli gelmemesidir. Obezite cerrahi müdahaleleri için genel sağlık durumunun iyi olması ve 18 yaşından küçük, 65 yaşından büyük olunmaması gerekmektedir.

Almanya’da Mide Tüpü

Günümüzde paketli gıdaların artması ile birlikte pek çok obezite sorunları da beraberinde geldi. Vücut kitle indeksinin üzerinde kalan kişiler, obez kategorisinde değerlendirilmektedir. Obezite tedavisi kimi zaman iyi bir diyetle, kimi zaman çok iyi bir diyetisyenle neticeye ulaşsa da kilosu 100 ve üzeri olan kişiler için herhangi bir diyetin uygulanması çok fazla zaman kaybettirebilir. Obezite, beraberinde pek çok sağlık sorunlarını da getirir. Aşırı kilolu kişiler için zayıflamak ancak cerrahi müdahaleler ile mümkün olmaktadır. Mide tüpü de bunlardan birisidir. Kalıcı bir kilo kaybı isteyen kişiler için mide tüpü, olabilecek en doğru uygulamalardan bir tanedir. Yurt dışında mide tüpü tedavisi olmak isteyen kişiler için Almanya, en fazla olanaklara sahip olan ülkelerden bir tanesidir. 

Almanya’da Mide Tüpü Fiyatları

Mide tüpü ameliyatı olmak isteyen kişiler için fiyat kısıtlaması yoktur. Hastanın ameliyat için uygunluğunun bulunmasından, seçilen doktorun ve seçilen kliniğin ya da hastanenin de belirli bir kriterde olması, mide tüpü fiyatları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Genel olarak bakıldığında Türkiye’deki mide tüpü fiyatları, Almanya’daki tedavilere oranla çok daha düşüktür. Almanya’da karşılaşılan kur farkından dolayı kişiler mide tüpü ameliyatlarını çok daha maliyetli fiyatlara yaptırabiliyorlar. Euro bazlı fiyatlandırmalar olduğu için burada Türk Lirası, mide tüpü yaptıracak bir kişi için oldukça idealdir. 

obezite
Almanya Zayıflama (Obezite) Tedavileri Ve Fiyatları 2023 3

Almanya’da Gastrik Bypass

Obezite ile mücadele kapsamındaki bir diğer tedavi çeşidi gastrik bypass’tır. Gastrik bypass ameliyatı da aynı mide tüpü ameliyatı gibi zayıflama temelli bir operasyondur. Kişi bu ameliyatı olduktan sonra kalıcı olarak kilo vermeye başlar. Gastrik bypass, mide tüpü ve mide balonu gibi uygulamalar kişiye büyük bir tokluk hissi yarattığından dolayı zayıflama işlemleri çok daha kolay bir biçimde gerçekleşmektedir. Ancak hiçbir zayıflama ameliyatı yeniden kilo alınmayacağının garantisini vermez. Kişi eğer ameliyatı olduktan sonra yediklerine dikkat etmezse eski kilosuna rahatlıkla kavuşabilir. Gastrik bypass ameliyatı Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da yapılabilir. Ancak mutlaka bir fiyat farkı ortaya çıkacaktır. 

Kilo Verme Tedavileri İçin En İyi Ülke Hangisidir?

Mide tüpü ya da gastrik bypass gibi pek çok kilo verme yöntemi için uygulanan tedaviler klinik ya da hastane ortamlarında gerçekleştirilmektedir. Seçeceğiniz tedavi yöntemine, ihtiyacınız olan tedaviye, tercih edilen doktorun uzmanlık alanı, tercih edilen klinik ve hatta ameliyatı olmak için tercih edeceğiniz ülkeye varana kadar kilo verme tedavi maliyetlerini etkileyebilecek pek çok husus vardır. Kilo verme tedavileri için hali hazırda pek çok ülke hizmet vermektedir. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere ve Türkiye gibi daha birçok ülke vardır. Ancak bu ülkelerin içinde en az maliyetli ameliyat olanaklarını size Türkiye sunacaktır. Diğer ülkelere oranla çok daha düşük tedavi olanağı sağlayan Türkiye, diş tatili için harika seçenekler sunuyor. 

Türkiye’de Zayıflama Tedavileri

Zayıflamak isteyen kişiler için diyet yapmak zorlu bir süreçtir. Uzun vadeli düşünmeyi gerektirir. Eğer stabil ve kolay verilebilecek bir kilonuz varsa idealdir. Ancak vücut kitle indeksinin üzerinde olan kişiler için kilo verme yöntemi ancak operasyonlar ile gerçekleşmektedir. Türkiye’de zayıflama tedavisi adı altında gerçekleştirilen ve kalıcı olarak kilo vermeyi hedefleyen tedaviler mevcuttur. Bunlara mide tüpü ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı ve mide balonu örnek olarak verilebilmektedir. Sizin için en uygun tedavi yönteminin ne olduğuna ancak uzman hekiminiz ile birlikte karar vermelisiniz. Herkesin sağlık koşulları farklı olduğundan dolayı böyle bir yol izlemek çok daha doğru olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir