Alanya Diş İmplant Tedavileri

Gelişen teknoloji ile sağlık sektöründe çok ileri düzeye ulaşan ülkemizde özellikle ağız ve diş sağlığı açısından çığır açan yenilikler yaşanmaktadır. Eski yöntemlerin ömrünü tamamladığını ve yeni yöntemlerin ağız ve diş sağlığını daha çok koruma altına aldığını kanıtlar nitelikte adımlar atılmıştır.

Çürüyen ya da kırılan dişler için çözümler mevcuttur. Sararmış ve kirlenmiş dişler için de tıbbi ve organik çözümlerden bahsediliyordu. Bununla beraber eksilen dişler için uygulanan çözümler son yıllarda gündeme gelmiştir. Bu mevcut olan birkaç yöntem ise yeni yöntemler ile rafa kaldırılmıştır. Alanya diş implantı alanında çalışan uzman diş hekimleri ile tanınan bir bölge haline gelmiştir. Diş implantı yöntemi son dönemin en şık teknolojik adımıdır. Bu yöntem Alanya’da da uygulanmaktadır. Çeşitli kliniklerde uzman diş hekimleri bu yöntemi gurur ile gerçekleştirmektedir. Başarılı işlere imza atan bu hekimler işlerinde oldukça profesyoneldirler.

Diş İmplantı Nedir?

Zamanla çeşitli sebeplerden dolayı dişlerde deformasyon yaşanır. Kırılma, çatlama ve çürüme meydana gelebilir. Bu tür dişlerin kurtarılma olasılığı ortadan kalkınca ya kendiliğinden ömürlerini tamamlayıp düşerler ya da diş hekimleri tarafından önce dişin kökünde iltihap olup olmadığı tespit edilir. Enfeksiyon var ise antibiyotik ile kurutulur. Daha sonra diş çekilir. Diş kaybı yasayan hastalara bir umut ışığı olarak çıkan tedavi yönteminin adı diş implantıdır. Bu tedavi işlemi Alanya diş implantı uygulamasını kullanan kliniklerde başarılı bir şekilde devam ettirilmektedir.

Diş implantı kaybedilmiş dişlerin yerine diş takılması işlemidir. Kayıp dişin olduğu bölgedeki diş köküne titanyum maddesinden üretilmiş bir vida yerleştirilir ve sabitlenir. Bunun adı yapay diş kökü olarak adlandırılır. Daha sonra kök kısmına sabitlenmiş yapay diş kökünün üzerine sabit ya da hareketli olabilen protez bir yapay diş yerleştirilir. Dişin kendi yapısına benzeyen doğal görünümlü yapay bir diş boşluk alana takılmış olur. Bu işleme diş implantı yöntemi denir.

Alanya diş implantı konusunda oldukça gelişmiş bir bölgedir. Bölgedeki konuya hâkim diş hekimleri oldukça uzmandırlar.

All in One Dental Implant

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce hasta kayıp dışının yerine yeni bir diş sahibi olabilmek için Alanya diş implantı yapan bir klinikle görüşme yapmalıdır. Daha sonra randevu talep edip genel bir ön muayene sürecinden geçmelidir. Karar verme aşaması hem doktor hem hasta için geçerlidir. Uzman diş hekimi hastanın dişine müdahale edilmesini uygun görürse ve herhangi bir engelleyici faktör olmadığına kanaat getirirse işlemi başlatabilir. Bununla beraber muayeneye gelen hastanın da son karar olarak tedavi görmek istediğini belirtmesi gerekir ve tedavi sürecinin başlatılmasını onaylaması beklenir. 

Uzman doktorun bilgi ve deneyimine güvenilerek süreç doktora emanet edilir. Bundan sonra muayene sonucunda hastaya uygulanması gereken bir tedavi sürecinin olup olmaması durumu belirlenir. Ağız ve diş sağlığı konusunda başka sıkıntıların varlığı halinde öncelikle bu sağlık sorunları giderilmeye çalışılır. Giderilme sorunlarından sonra kayıp diş köküne müdahale başlanır. 

Öncelikle hasta ya ilaç verilir. İlacın adı sedasyondur. Anestezi anlamına gelir. Hasta işlem bitinceye kadar uyutulur. Bu sayede korku ve acı hissi uyandırmadan hastanın diş köküne müdahale edilir. Bu müdahale diş matkabı ile yapılır. Dikkatli bir şekilde diş kökünde oyuk açılır. Bu oyuk yere titanyum ve zirkonyumdan yapılmış yapay implant kökler yerleştirilip vidalanır. Yerleştirilen implantı üzeri yine diş etinin kendisi ile örtülür. Bu bir cerrahi müdahaledir çünkü kesilen et kısım yapay kökün üzeri örtülecek şekilde kapatılıp dikiş atılır. İmplant diş etinin oyulması tekniği ile çene kemiğine yerleştirilir. Bu yapay kök çene kemiği ile bütünleşmelidir. Vücudun bu yabancı cismi kabul etmesi ve bütünleşmesi gerekir. Bunun içinde 2 ile 6 ay arası bir süre beklemek ve süreci takip etmek gerekir. Alanya diş implantı yapmak isteyen kişiler için uygun imkânlar sunan bir yerdir ve Alanya’da bu süreci özenle takip edecek hekimler mevcuttur.

Diş İmplantı Fiyatları Ne Kadardır?

Diş İmplantı fiyatları bölgeden bölgeye hatta klinikten kliniğe değişiklik gösterir. Alanya diş implantı yapan klinikler konusunda önemli bir yer haline gelmiştir. Fiyat konusunda ise tedavi görmek istenilen klinik ile görüşme sağlanması gerekir.

Kliniğin uzmanlık ve başarı seviyesi, doktorlarının tecrübesi ve mesleki kariyerleri, kullanılan aletlerin kalitesi ve yaşı, teknolojik olarak geldiği seviye, sunulan imkânlar diş implantı konusunda fiyat farkına sebep olacak etmenlerdendir.

Bunun dışında hastanın diş eti yapısı, çene kemiğinin durumu, kemik erimesi gibi özel durumlarının varlığı, ameliyatının zorluk derecesi ya da kaç adet dişe müdahale edileceği gibi hasta ile alakalı konular da diş implantı tedavisinin fiyat farkına sebep olacaktır. 

Alanya diş implantı yapan bir merkez ile iletişime geçilerek ve on muayene olarak ağız ve diş yapısına uygun bir tedavi süreci belirlenip bu yol haritasına göre bir fiyat çizelgesi belirlenebilir.

Diş İmplantının Yararları Nelerdir?

Ağız ve dişler sindirim sisteminin başladığı yerlerdir. Sindirim görevinin büyük bir kısmı ağızda tamamlanır. Diş ve dişlerdeki kayıplar ağızda fonksiyon eksikliğine ve görev ihmaline sebep olur. Eksik dişler diş kökünde çene kemiği erimesine zemin hazırlar. Ağız yapısının değişmesine sebep olur. Diş disiplinindeki estetiği bozar. Ağızda koku yapar. Sağlık dışında estetik açıdan da olumsuz bir görüntü verir. Bu sebeple sosyal ve psikoloji açıdan rahatsızlık hissi verir.

Alanya diş implantı alanında hizmet veren bir klinikle görüşüp uzman bir doktordan daha detaylı bilgi alınabilir. Diş implantı kaybedilen dişleri geri kazandırır. Diş kaybı sonucu ortaya çıkan tüm olumsuzlukları giderir. Özellikle çene kemiğini güçlendirmesi ile kemik erimesinin önüne geçer. Üstelik bu işlem gerçekleştirilirken dişler de kesme ve küçültme işlemleri yapılmaz. Kayıp dışın etrafındaki dişlere de dokunulmaz. Kendine has olarak işlem görür ve sadece diş kökü ile ilgili işlemler yapılır.

Titanyum ve zirkonyum maddesi ile yapay kök oluşturulup birkaç ay çene kemiği ile kaynaşması beklenir. Bu kaynaşma sağlanır. Bu maddeler insan vücudu ile uyumlu maddelerdir ve vücuda kanıtlanmış hiç-bir zararı yoktur.

Diş İmplantı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Diş implantı yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Sonuçta bir cerrahi müdahale gerçekleşmiştir. 

Alanya diş implantı konusunda vatandaşlara güzel imkânlar sunmaktadır. Cerrahi müdahale sonucu yapılması gerekenler konusunda da tüm bilgiler verilmektedir. Yapay kökün yerleştirilmesi işleminden sonra hafta boyunca alkol ve sigara kullanılmaz. İlk bir iki saat boyunca bir şey yiyip içilmez ve uzanılmaz.

Uzun bir süre sıcak yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Buz uygulaması bir süre yapılabilir. Şişliği ve morluğu engellemesi için bu gereklidir. Aynı gün duş almamak gerekir. Yorucu beden hareketlerinden uzak durulmalıdır.

Alanya diş implantı konusunda hizmet veren önemli bir bölgedir. Burada yer alan klinikte yapılan cerrahi işlem sonucunda uzun vadeli bir bekleme süresi vardır. Bu süreç içinde dikkat edilecek bazı şeyler olacaktır. Kökün çene kemiği ile kaynaşmasının ardından takılan protez diş, normal diş gibi temizlenmelidir ve bakımı ihmal edilmemelidir. Aksi halde dişin etrafında enfeksiyon gerçekleşebilir. Dişlerin düzenli fırçalanmasının yanı sıra diş ipi ile diş araları temizlenmelidir.

Ayrıca diş implantına rağmen çene kemiği erimesi gerçekleşme durumu olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu konuda da erken teşhis çok önemlidir. İmplant yapılan diş sürekli belli aralıklar ile muayene ettirilmelidir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir