Akciğer Kanseri Nedir? 2023

Herhangi bir organ gibi, akciğerlerimiz de pek çok hücreden oluşur. Bu hücreler, akciğerlerin normal şekilde çalışmasını sağlamak için gerektiği gibi bölünür ve çoğalır. Akciğer kanseri, yapısal olarak normal akciğer dokusu olan ve zorunluluk ve kontrol dışında çoğalan hücreler tarafından akciğerlerde bir kitle (tümör) oluşmasıdır. Burada oluşan kitle önce çevresinde büyür, daha sonraki aşamalarda dolaşım sistemi yoluyla çevre dokulara ya da uzak yerlere yayılarak hasara yol açar (örn. karaciğer, kemik, beyin vb.). Bu yayılmaya metastaz denir.

Akciğer kanseri, hücrelerin mikroskop altında nasıl göründüğüne göre iki ana gruba ayrılır. 1. Küçük hücreli akciğer kanseri (yulaf hücreleri) 2. Küçük hücreli olmayan akciğer kanser. Bunlar mikroskop altında görülen kanser hücresinin görüntüsüne göre ayrılmaktadır. Küçük hücreli dışı kanser, tüm akciğer kanserlerinden biridir. Skuamöz hücreler, büyük hücreler ve adenokarsinomlar olmak üzere üç gruptan oluşur. Küçük hücreli akciğer kanseri bu daha az yaygın olan tip, oldukça hızlı ilerler ve teşhis konduğunda sıklıkla vücudun diğer bölgelerine yayılır. 

Akciğer Kanserinin Hangi Risk Faktörleri Vardır?

Sigara, puro, pipo (tütün) içmek artık akciğer kanser’i için kanıtlanmış en önemli risk faktörüdür. Sosyo-ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde sigaranın başarılı bir şekilde önlenmesi sayesinde bu ülkelerde akciğer kanser insidansı önemli ölçüde azalmıştır. Bıraktıktan 5 yıl sonra risk azalır ancak tamamen ortadan kalkmaz. Yakınlarda sigara içmeyen ve sigara içmeyen kişiler de risk altındadır. Yani akciğer kanserini önlemenin en iyi yolu sigaraya başlamamaktır.

Asbest: Madenlerde, gemi yapımında ve yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Uzun süreli solunum tahrişine neden olur. 

 Radon: Evlerin toprağında doğal olarak oluşan kokusuz radyoaktif bir gazdır. 

 Tüberküloz hastalığı (tüberküloz): Akciğer kanseri daha sonra bu hastalığın lokalize olduğu akciğer bölgesinde gelişebilir. 

Önceki akciğer kanseri: kanser için ameliyat ya da radyasyon tedavisi görmüş hastalar ikinci bir kanser geliştirme riski altındadır. Sigara içmek de bu riski artırır. Erken teşhis mümkün mü? Akciğer kanserini ileri bir aşamaya gelmeden tespit edebilmek için akciğerlerin düz röntgeni (X-ray), balgamda tümör hücrelerinin aranması (sitoloji) ve solunum yollarının akciğer zarı ile incelenmesi gibi yöntemlerle birçok test yapılmıştır. bronkoskopi adı verilen ışıklı tüp. Yüksek riskli bireylerde. Bunların hiçbirinin akciğer kanserinden kaynaklanan ölümü azaltmadığı bulunmuştur.

Akciğer Kanserinin Semptomları Nelerdir? 

Hastalık oldukça ileri aşamalara ulaşana kadar önemli bir rahatsızlığa neden olmayabilir. Bu sinsi doğası, akciğer kanserini bu kadar tehlikeli yapan ana faktördür. Sigara içiyorsanız ve bunun sonucunda kronik bronşitiniz varsa, öksürük ve balgam, balgamda kan, artan nefes darlığı, özellikle kürek kemikleri veya omuzlar arasına yayılan keskin göğüs ağrısı gibi kalıcı mevsimsel semptomlar mevcuttur. Bu kanser şüphesini artırmalıdır. Bununla birlikte, hastalığın erken evrelerinde iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı ve terleme gibi belirtiler genellikle bunlar olmadan ortaya çıkar. 

Akciğer Kanserinin Tanısı Nasıl Konulur? 

Akciğerlerinde kitle olan kişilerde ilk olarak akciğer grafisi ile bilgisayarlı tomografi yapılır. Elde edilen üç boyutlu görüntü ile kütleye nasıl ulaşılacağına karar verilir. İster BT eşliğinde ister bronkoskopi adı verilen ince, esnek bir tüple hastanın akciğerlerine ulaşılır ve iğne ile bir parça çıkarılır. Bu işleme biyopsi denir. Bu biyopsi örneğinin patoloji kliniğinde incelenmesi ile kanser teşhisi tamamlanır. Durumunuza bağlı olarak doktorunuz karın veya beynin BT veya MRI taraması ve kemik taraması (tam vücut kemik taraması) gibi testler de isteyebilir. 

Akciğer Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Kanser teşhisi konulduktan sonra doktorunuz öncelikle hastalığın yaygınlığını yani hangi evrede (evrede) olduğunu belirler. Hastalık; Evre I, akciğerlerin sadece küçük bir kısmında olduğunda, Evre II, yakındaki lenf düğümlerine yayıldığında, Evre III, akciğerleri çevreleyen zara veya akciğerlerde, iki akciğer arasındaki mediasten denilen boşluğa yayıldığında ya da buradan bezlere karaciğer, kemik, böbrek üstü bezi gibi uzak organlara yayıldığında evre IV olarak adlandırılır.

Doğru evreyi belirlemek için doktorunuz göğüs röntgenine, göğüs ve karın BT taramasına veya MRG’sine, kemik taramasına veya beyin BT taramasına ihtiyaç duyabilir. Mediastinoskopi, boyundaki bir kesiden ışık tüpü ile mediastinal boşluğun görüntülenmesidir ve işlem sırasında lenf bezlerinin çıkarılmasını içeren bir inceleme de yapılabilir. İki plevra arasında sıvı birikmişse, doktorunuz kaburgaların arasına bir iğne sokacak ve torasentez adı verilen bir işlem olan patolojik inceleme için bu sıvıdan bir örnek alacaktır. 

Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisi: Hastalığın erken evrelerinde (evre I ve II, bazı hastalarda evre III), tümör dokusu, çevredeki bazı sağlıklı dokular, bazen de tüm lobu çıkararak cerrahi olarak çıkarılabilir. Akciğer. Genelde ameliyatla tamamen alınmışsa ve bölgede herhangi bir hastalık yoksa ek tedaviye gerek yoktur. Ameliyattan sonra doktorunuz sizi düzenli aralıklarla kontrole çağıracaktır. Nadiren ameliyattan sonra bazı hastalara radyasyon tedavisi (radyoterapi) önerilebilir. Evre III akciğer kanserinin cerrahi olarak çıkarılamayan ana tedavisi radyasyon tedavisi (radyoterapi), ilaç tedavisi (kemoterapi) ve radyoterapidir. Bu hastalarda ardışık olarak iki yöntem kullanılmaktadır.

Evre IV akciğer kanseri için kemoterapi yaşam sürenizi 36 ay uzatır ve hastalığın semptomlarını azaltır. Ancak bu aşamada tedavi ile ilgili nihai karar size ve ailenize danıştıktan sonra verilmelidir. Yaşamı uzatması beklenmeyen bir tedavi seçeneği yan etkiler nedeniyle yaşam kalitenizi etkiliyorsa bunu doktorunuzla görüşmeniz uygun olacaktır. Evre IV’te kansere bağlı ağrı, kanama veya kemiklere ve beyne yayılma olduğunda radyasyon tedavisi verilir. 

 Küçük hücreli akciğer kanserinin tedavisi: Bu kanser türünün tedavisi, hastalığın lokalize mi yoksa generalize mi olduğuna bağlıdır. Sınırlı hastalık için kemoterapi ve radyasyon tedavisi sırayla veya aynı anda verilir. Hastalığın beyne yayılma olasılığı yüksek olduğundan, koruma için beyin de ışınlanır. Nadir durumlarda çok küçük tümörler ameliyat edilebilir. Hastalığın yaygın tedavisi kemoterapidir. Kemoterapiye oldukça hassas bir tümör olmasına rağmen yineleme riski çok yüksektir. Kemoterapi sonrası nüks durumunda, semptomlara veya hastalığın yaygınlığına göre radyoterapi verilebilir.

Akciğer Kanserinin Tedavi Ücretleri Nedir?

Türkiye Kanser Rapor’na göre ülkemizde akciğer kanserinin toplam ekonomik yükü 8.791.885 ₺’dir. Hasta başına ortalama doğrudan maliyet, küçük hücreli akciğer kanserli hastalar için 48.731 TL ve küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalar için 56.478 TL’dir. Dolaylı maliyetler dahil hasta başına ortalama maliyet 175’tir.838 TL’ye yükseldiği tespit edildi. Bu durum, akciğer kanserinin dolaylı maliyetlerinin genel ekonomik yükün önemli bir bölümünü oluşturduğunu göstermiştir.

Fitoterapi ile Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemi 

 Fitoterapi (bitkisel tedavi) kanser tedavisinde oldukça etkilidir. Yüksek oranda tedavi olasılığını etkiler. Akciğer kanser tedavisinde şifalı otlar, hastanın bağışıklık sistemini güçlendirerek ve vücudun kendi kanserle savaşma mekanizmalarını harekete geçirerek çalışır. Ayrıca kanser hücrelerine doğrudan etki edebilen bazı bitki özleri de vardır, bu bitkilerin etken maddeleri kanser hücrelerinin kasılması ve metastazında etkin rol oynar ve tedavi yöntemlerinin yan etkilerinin azaltılmasına da ciddi katkı sağlar. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi bu yöntem de oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Akciğer kanseri tedavisi için curefinding.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir