AIDS’im, Estetik Ameliyat Olabilir miyim? 2023

AIDS’im estetik ameliyat olabilir miyim? bu hastalığa sahip olan birçok insan bulunuyor, dünya genelinde bu hastalığa sahip olan insanlar estetik ameliyatı olamıyorlar. Bu sebeple Türkiye’de birlikte çalışan bazı klinikler AIDS hastaların özel ameliyathanelerde hijyenin en üst düzeyde tutularak tedavi edilir.

Toplumda AIDS olarak bilinen hastalığa sahip kişilerde, son yıllarda bulunan yeni ilaçların ve daha başarılı tedavi protokolleri ile daha uzun vadede ve daha kaliteli bir yaşam sürmektedir. Hastalığın sonuçlarından bir olan görünüşteki bozuklukların giderilmesi ile daha fazla ilgi odağı haline gelmektedir. 

HIV Nedir?

HIV (Human Immunodeficiency Virus/ İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) adıyla bilinen, kan ve korunmasız yapılan cinsel temas yolu ile bulaşan, vücudun çeşitli dokularına yerleşen fakat esas etkilerini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren bir virüs çeşididir. HIV temelinde beyaz kan hücrelerini yok ederek bağışıklık sistemini baskılar ve vücudu enfeksiyonlara karşı daha savunmasız duruma getirir. 

Bununla beraber normal koşullarda tedavi edilebilen ishal, menenjit, zatürre ve verem gibi hastaların vücuda ciddi ararlar vermektedir. Bazı durumlarda ise kanserde görülebilmektedir. Günümüzde HIV için geliştirilen ilaçlar virüsün vücutta çoğalmasını ve bağışıklığı baskılayıcı etkisini önler. HIV pozitif kişiliklerin ucun kişiliklerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlar. Bunun için tedaviye erken başlanması ve doktor kontrolünde düzenli olarak devam edilmesi öneli olur. 

Aids Nedir?

AIDS nedir? Acquired Immune Defiviency Syndrome’un (kazanılmış bağışıklık yetersizliği sendromu) kısaltma adıdır. HIV virüsünün neden olduğu AIDS, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara ve kanserlere karşı savunmasız olduğu evredir ve yaşamı tehdit etmektedir. HIV virüsüne karşı geliştirilen Antiretroviral ilaçlar sayesinde bağışıklık sistemi hasar 

HIV virüsüne karşı geliştirilmiş Antiretroviral ilaçlar sayesinde bağışıklık sisteminin hasarını ciddi görmeden enfeksiyonlara karşı savaşmasını sağlar. Vücut direnci düşmez ve HIV bulaştıktan sonraki ilaç tedavisine ek olarak kişinin yaşam koşullarının ve vücut direncine göre AIDS oluşmayabilir. 5 ile 15 yıl sonrasında oluşma ihtimali her zaman bulunur. Dünya üzerinde HIV günümüz zamanına göre 37 milyon kişinin HIV taşıdığı düşünülmektedir. 

aids and hiv

HIV ve ADIS Arasındaki Fark Nedir?

HIV ve AIDS arasında fark nedir? Birçok şekilde belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler, kişiden kişiye göre ve hastalığın hangi aşamada olduğuna göre farklılık gösterecektir. HIV enfeksiyonundan son 2 ile 4 hafta arasında bireylerin üçte ikisinde gribal enfeksiyon olarak belirtiler gösterir. HIV bağışıklık sistemine saldıran bir çeşit virüstür. AIDS ise bir virüs değildir, HIV virüsünün neden olduğu bir semptomdur. Bağışıklık sistemini enfeksiyonla savaşmak için çok zayıf olduğundan dolayı, bir kişinin AIDS’e sahip olduğu söylenmektedir.

Estetik AIDS Hastaları Türkiye’de Estetik Ameliyat Olabilir mi?

Estetik SIDS hastaları Türkiye’de estetik ameliyatı olabilir mi? Türkiye’nin ileri teknolojisi imkânı ile beraber HIV hastalarına estetik cerrahi hizmeti verilmektedir. HIV hastalarının son teknoloji ürünlerle beraber estetik ameliyatı olmaları ve yüksek derecede sterilizasyon hizmeti sunar. Ameliyat olacak doktorlarda, hemşireler, personeller ve anestezi teknisyenlerinin özel kıyafetlerle operasyona girer.

Ameliyat öncesinde ve sonrasında hastalar steriliz edilir, operasyon sırasında kullanılan ürünler özel bir şekilde paketlenir ve tekrar kullanılmaz, bu sayede ameliyat sırasında oluşabilecek sağlık sorunları minimum seviyeye indirmektedir. Hastanın virüs bulaştırma olasılığını olabilecek en alt seviyede tutulmaya çalışılır.

Türkiye’deki Her Hastane ve Klinikte Estetik Ameliyat Yaptırabilir miyim?

Türkiye’deki her hastane ve klinikte estetik ameliyat yaptırabilir miyim? AIDS hastalarının bulaşıcı olma riskinden dolayı ya da başka türlü nedenlerden dolayı cerrahi girişimlere maruz kalınabilir. Fakat hastalığın bulaşabilme ihtimali, cerrahi ekibi steril ve zor bir duruma sokabilir. Bunun için bilerek ya da bilmeyerek bazı sağlık çalışanlarının hasta için gerek sağlık hizmetleri sunulmayabilir. 

Türkiye’deki hastanelerin hepsi aynı teknolojik kaliteye sahip olmayabilir. AIDS hastası olan kişinin estetik ameliyatı olması için gereken koşulları karşılamaması normal bir durumdur. Yüksek kalitede cihazların ve doktorun izin verip vermemesi de yine bu kararı etkilemektedir. AIDS hastalığı taşıyan kişilerin diğer insanlara hastalık bulaştırma riskine göre de yine değişkenlik göstermektedir. 

Türkiye’de Estetik Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Türkiye’de estetik olmak için nasıl bir yol izlemeliyim? Türkiye’de hemen hemen hiçbir hastane bu sorumluluğu kabul etmeyebilir. Söylendiği gibi hastalığın bulaşıcı özellikte olması, ameliyat riskini oldukça arttırmaktadır. HIC hastalarının istediği görünüme kavuşabilmesi için bir araştırma yapılması gerekmektedir. 

Ameliyatı risk seviyesine göre birçok doktor ameliyatı yapmaya yanaşmayacaktır. Bu hizmeti veren çok fazla hastane bulunmamaktadır. Yüksek kalitede ürünlerin kullanılması ve bulaşıcı risklerini en aza indirecek steril bir ortamın oluşturulması gerekmektedir. Bu nedenle bu ameliyatı yapacak çok az miktarda doktor bulunmaktadır.

Diğer ameliyatlara göre çalışanlarında sağlığını riske attığı için yine doktorların reddetmesi muhtemeldir. Yine de bu işlemi yürütebilecek donanıma sahip bazı hastaneler mevcuttur. Doktorun muayenesine göre ameliyat sürecini kabul edebilir. 

Estetik Cerrahlar Türkiye’de Başarılı mı?

Estetik cerrahlar Türkiye’de başarılı mı? Türkiye plastik cerrahları birçok alanda olduğu gibi estetik operasyonları konusunda oldukça başarılır. Çok sayıda estetik cerrahi hastası gelmektedir. Yurt dışından Türkiye’ye gelen turistler estetik yaptırmak için her yıl gitmektedir. Bu sebeple gönül rahatlığıyla Türkiye tercih edilebilir. Birçok hasta ameliyat sonrasında memnuniyetle eve dönmektedirler. 

HIV insandan insana bulaşan bir tür virüstür. Bulaşma yolları kan ürünler, cinsel temas, anneden bebeğe bulaşma gibi faktörler virüsün bulaşmasına elverişli olan ortamlardır. Gebelik döneminde HIV virüsü olan anne adaylarında, hamilelik sürecinde, doğum sırasında ve doğum sonrasındaki dönemlerde, bebeğe virüs geçmesine neden olabilir. Emzirme döneminde ise bu virüsün, yaklaşık olarak %20-30 oranında anneden bebe geçmektedir. 

aids

AIDS Hastalarının Estetik Yaptırması Riskli mi?

AIDS hastaların estetik yaptırması riskli mi? HIV hastanı bağışıklık sistemini tahrip edebilen bir virüstür. Bu sebeple hastalara göre daha zor ve daha geç bir iyileşme söz konusu olacaktır. Kliniklerde kullanılan özel ilaçların ve özel bakımlar sayesinde de hasta tam olarak iyileşemeden klinikten ayrılır ve devam olarak takip altında olur. 

Dünyanın birçok yerinde AIDS hastaları estetik ameliyatı yaptırmaktadır. Fakar bu birçok hastanın kendine olan güvenini sarsabilir. Bu nedenle Türkiye’de bulunan kliniklerde AIDS hastaları özel ameliyathanelerde hijyenin en üst düzeyde olduğu alanlarda tedavi edilmektedir. Türkiye’nin ileti teknolojisi sayesinde HIV hastalarının estetik operasyonu yaptırması oldukça kolay hale gelmiştir. 

Türkiye’de Estetik Cerrahlar

Türkiye’de estetik cerrahlar, sağlık alanında oldukça başarılı bir hizmet vermektedir. HIV veya AIDS tanısı kanda bulunan antikorları ve virüsün bir parçası olarak sayılabilen antijenleri gösteren HIC testi ile korunabilir. Kişinin virüs ile temasından yaklaşık olarak 3 ile 8 hafta sonrasında, bağışıklık sistemi ilk tepkiyi vermektedir. Kanda bulunan antikor sayısının hızla artma, bazı durumlarda antikor sayısını 6 ay kadar uzun bir süre boyunca göstermemektedir. 

Doktorların yıllarca eğitim gördükten sonra staj süresinin ve uzmanlık döneminin oldukça uzun sürmekte olmasından kaynaklı olarak, alanında uzman olan doktor adayları yetişmektedir. Herhangi bir tıbbi işlem için rahatlıkla Türkiye tercih edilebilir. Kaliteli malzemelerle ve dünyaca ünlenmiş cerrahlarla rahatlıkla tedavi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir