Abdominoplasti Nedir? Abdominoplasti Tanımı

Karın germe ameliyatı, orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağların alınarak ciltteki sarkmaların düzeltildiği ve karın kaslarını sağlamlaştırıldığı bir operasyon türüdür. Bu ameliyat ile karın yağlarından ve sarkıklığa neden olan deriden kurtulmak mümkündür.

Karın germe operasyonu için farklı tetkikler kullanılmaktadır. 

Genişletilmiş Abdominoplasti Nedir?

Yeni bir tekniktir. Göbek deliği etrafında kesi oluşturulmasına gerek kalmadan küçük bir kesi ile sıkılaştırma işlemi yapılmasına olanak sağlar. Bu küçük kesi sayesinde fazla deri çıkarılır. Bu işlem sırasında göbek deliği çıkarılır sıkılaştırma işlemi tamamlandığında yeniden yerine adapte edilir. İstenilen sonuçlara ulaşabilmek adına liposuction işlemi de uygulanabilir.

Mini Abdominoplasti Nedir?

Mini karın germe operasyonunda tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağlar alınır. Ayrıca göbek altındaki cilt fazlalığı vücuttan çıkarılır. Fakat göbek üstünde kalan bölüme bu yöntem ile bir işlem yapılamaz.

Doğum yapmış fakat deri ve yağ fazlası göbek altında oluşmuş olan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Ayrıca göbek deliği yüksekte yer alan hastalarla bu yöntem ile karın germe işlemi yaptırabilmektedir.

İlk önce tüm karın ve bel bölgesine ya ama işlemi uygulanır. Yağ alma işlemi sırasında alınan yağlar kalçaya enjekte edilebilir. Ardından karnın alt kısmında kalacak şekilde bir kesi atılır ve karın cildi göbek deliğine kadar kaldırılır. Gerek görülürse gevşemiş karın kasları dikilerek sıkılaştırılır. Bu işlemden sonra göbek deliği altında kalan kısım vücuttan çıkarılır. 

Ters Abdominoplasti Nedir?

Ters abdominoplasti karın üst bölgesine uygulanan bir operasyondur.bu operasyondaki amaç göbek kısmından meme altına kadar olan bölgedeki deri fazlalıklarından kurtulmaktır.

Bu operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sırasında hasta uyku halindedir.

Ameliyat öncesi doktorunuz sizi işlem hakkında bilgilendirir. Vücutta operasyon çizimlerini hazırlar. 

Bu işlem ortalama 3 ila 4 saat arası sürmektedir. Ters karın germe işlemi ile birlikte liposuction işlemi de uygulanır.

İki meme altından gövdeniz ile birleşen kısmından işlem yapılmaktadır. Yapılan kesi işlem sonrası estetik dikiş ile dikilir. Bu dikişler meme altında kaldığından dolayı bakıldığında belli olmaz. Zaman ilerledikçe bu izler pembeleşmeye başlar ve zamanla belirsizleşir.

Bu işlem sonrasında özel bir korse giyilir. Operasyondan sonra antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları aksatmadan kullanılmalıdır.

Bu ameliyat ağrılı bir ameliyat değildir. Hafif ağrı ve sızılar ile iyileşme süreci de tamamlanır.

Ters karın germe operasyonu için ortalama 7 gün olacak şekilde seyahatiniz firmamız tarafından organize edilir.

Abdominoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatında genellikle karnın altında ve göbek deliği çevresine bir kesi atılır.

Kısmı germe işleminde bu kesi boyutları biraz daha kısa olmaktadır. Hatta gerek duyulmuyorsa göbek deliği çevresine kesi atılmasına gerek bile kalmayabilmektedir. 

Açılan kesilerden kasların germe işlemi yapılır. Sonrasında deri gerilerek yerine estetik dikiş yöntemi ile dikilir. Fazla kalan deri de kesilerek alınır. Atılan dikişler pansuman ile kapatılmaktadır. İşlem sonrası bölgede toplanabilecek sıvının alınması için dren denilen tüpler yerleştirilir.

Tam karın germe operasyonu ortalama 2 ila 5 saat arasında sürerken kısmı germe işlemi 1 ila 2 saat sürmektedir.

Abdominoplasti1

Abdominoplasti İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Karın germe ameliyatı sonrasında koşullara bağlı olarak değişmekle birlikte ortalamam 1 ila 2 gün kişi hastanede kalır. Ameliyat sonrasında özel bir korse giyilmektedir. Bu korse ortalama bir ay boyunca kullanılır. Bu korse sayesinde karın bölgesi istenilen forma daha rahat bir şekilde ulaşır. Ameliyattan ortalama 1 gün sonra desteksiz bir şekilde yürüyebilirsiniz. Yapılan dikişler nedeniyle ameliyat sonrası bir süre ağrı hissetmek normaldir. Bu ağrıları en aza indirmek için doktorunuz tarafından ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir.

Ameliyattan ortalama 2 ila 3 gün sonra banyo yapabilir. Ameliyat sonrası ilk bir hafta dikişler tam oturmadığı için öksürme, hapşırma gibi hareketler canınızı yakabileceğinden ve şiddetli olması durumunda dikişlere zarar vereceğinden çok dikkatli olunması gerekir. 

Abdominoplasti İzi Kalıcı mı?

Karın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alındığı ve zayıf kasların gerilerek sağlamlaştırıldığı işleme abdominoplasti denir. Bu yöntem sayesinde göbek ve karın görünümü ideal şekle getirilir. Bu ameliyat sonrasında kalıcı iz kalır fakat iz yeri iç çamaşırı bölgesinde kalacak şekilde ayarlandığı için bir sorun teşkil etmez.

Pannikülektomi vs Abdominoplasti

Pannikülektomi aşırı derecede yağlı ve sarkmış karın bölgesinde alt kısmındaki yağ toplanmasını ve deri sarkmasına cerrahi olarak düzeltme işlemleridir. 

Bu operasyon kimi zaman sağlık açısından zorunlu bir ameliyattır. Pannus adı verilen karın alt bölgesinde asılı gibi duran yağ ve deri toplanma sorunu genellikle çok hızlı kilo vermiş kişilerde, sürekli kilo alıp veren kişilerde ve çok doğum yapmış kişilerle görülmektedir. Kişide tam abdominoplasti işleminin yapılması riskli olduğu zaman yapılan bir işlemdir.

Abdominoplasti Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Aspirin ya da kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulması gerekir
 • Ameliyat öncesi ağrı kesici kullanılmaması gerekir
 • Vitamin ilaçlarının aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır
 • Mideyi rahatlatacak hafif yiyecekler tüketilmelidir
 • Sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır
 • Obezite hastalarının yeteri kiloya ulaşması gerekir
 • Ameliyattan önce kabızlığa yol açabilecek yiyeceklerden uzak durulması gerekir
 • Ameliyata hem psikolojik hem de fizyolojik olarak hazır olmak gerekir
 • Doktor tavsiyelerini uyulması gerekir

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Doktorunuzun yazmış olduğu reçetedeki ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir
 • Ani hareketlerden kaçınılması gerekir
 • Dar kıyafet giyilmemelidir
 • Karın bölgesini olası darbelere karşı korumak gerekir
 • Yeteri miktarda sıvı tüketmek önemlidir
 • Fiziksel hareketlerle dikkatli olunması gerekir
 • İyileşme sürecinde doktor tavsiyelerine uymak çok önemlidir
 • Psikolojik olarak iyi hissedilmesi gerekir
 • Doktorunuzun belirttiği gıda ve içecekleri tüketmelisiniz
 • Kontrollerin aksatılmaması gerekir

Liposuction ile Abdominoplasti Yapılır mı?

Karın germe ameliyatı ile daha düz ve sıkı bir vücut kazanmak hedeflenir. Göbek ve karın bölgesindeki yağlanmanın başında bel ve basen bölgesindeki yağlanmalar geliyorsa liposuction yöntemi ile birlikte karın germe operasyonu yapılabilmektedir.

Abdominoplasti Erkekler İçin Yapılır mı?

Her yaşta kadın ve erkek fark etmeksizin dümdüz ve sıkı bir karına sahip olmak ister. Bazen düzenli spor yapmak veya ideal kiloya ulaşmak yeterli olmamaktadır. Karın bölgesindeki deride oluşmuş olan sarkıklık ve fazlalıkları gidermenin en etkin yolu abdominoplasti ameliyatı olacaktır.

Türkiye’nin En İyi Abdominoplasti Ameliyatı

Karın bölgesinin görünümünden rahatsız olan kişilerin karınlarını şekillendirmek için yaptırdıkları karın germe operasyonuna abdominoplasti denir.

Türkiye karın germe ameliyatı alanında en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Bunun nedeni uzman bilgisi ile işlemler oldukça uygun fiyatlara gerçekleştirilmesidir. Karın germe operasyonu hakkında gerekli tüm bilgilere ulaşmak için bizi aramanız yeterlidir. Ayrıca bizimle iletişime geçerek ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

 • En iyi fiyat garantisi
 • Gizli ödemelerle asla karşılaşmazsınız
 • Ücretsiz VIP Transferler ( Havaalanından – Otele ya da Kliniğe )
 • Paket fiyatlarına konaklama dahildir.

Abdominoplasti Maliyeti Ne Kadardır?

Karın germe operasyonu fiyatlandırması kişideki soruna ve işlem yapılacak bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle fiyat çalışmasının belli olması için kişinin öncelikle muayene edilmesi gerekir. Muayene sonucunda hastadaki problemler belirlenir ve uygulanacak işlemlere karar verilir.

Karın Germe İşlemi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Kas onarımı ile abdominoplasti nedir?

Bazı nedenlerden dolayı karın kaslarında deformasyonlar oluşabilmektedir. Böyle durumda öne doğru eğildiğinde veya yemek yedikten sonra karın öne doğru çıkmaya eğilimlidir. Tam karın germe ameliyatı yapılırken karın kası onarımı da gerçekleşmektedir. Ameliyat sırasında deri gerilmeden önce kasların onarımı ve gerilimi sağlanır. Kaslardaki onarım sonrasında özellikle yemek yedikten sonra karında oluşan çıkıklık yok olacaktır.

Abdominoplasti çok ağrılı mıdır?

Bu operasyon anestezi etkisi altında gerçekleştiği için hasta ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Ameliyat sonrasında özellikle kesi alanlarındaki ağrıların giderilmesi için de hastaya ağrı kesici uygulanır. Ayrıca reçete de yazan ilaçların kullanılması da ağrıları en aza indirger.

Abdominoplastinin yan etkileri nelerdir?

Ameliyat sonrasında görülebilecek riskler şu şekildedir;

 • Yara yeri enfeksiyonu
 • Ameliyat alanında kan birikimi
 • Ameliyat yapılan bölgede su birikimi
 • Kanın pıhtı atması
 • Yarının kötü iyileşmesi

Abdominoplasti kilo vermeye yardımcı olur mu?

Karın germe kilo verme ameliyatı değil vücut şekillendirme ameliyatıdır. Vücuttan 2 ile 5 kilo arasında fazla dokunun çıkarılmasına rağmen tüm fazlalık kilolarınızdan kurtulduğunuz anlamına gelmemektedir. Kilonuzda belli bir azalma olacaktır. Fakat dediğimiz gibi uygulama yapılan bölgeden incelme sağlanır. Vücut geneli bir kilo kaybı yaşanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir